“BU BÖYLE GİTMEZ …”

Yayınlanma Tarihi :
“BU BÖYLE GİTMEZ …”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Balıkesir’de işçi ve memur sendikaları, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin katılımıyla kutlandı. Bahçelievler Mahallesi’nde Çarşamba Pazarı’nda toplanan emekçiler 100. Yıl Caddesi’nden “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart, marş ve sloganlarla Kuva-yi Milliye Meydanına yürüdü.

“EKMEK PAHALI, EMEK UCUZ”

Emekçiler, “Sendika hakkı engellenemez”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diye slogan attı. “Ekmek pahalı, emek ucuz”, “Sahip olduğunuz servet bizden çaldıklarınız”, “Zampiyon iktidar emekçinin maaşına da zam yapsana”, “Bu devran bitecek, iktidar hesap verecek” , “Bu böyle gitmez, sömürü devam etmez” yazılı dövizler taşıdı..

1 Mayıs yürüyüşü sırasında balkonlara çıkan vatandaşlar da emekçilere bayraklarla, alkışlarla destek verdi.

Gökçeyazı’dan mitinge katılan bazı vatandaşlar ise , CHP Balıkesir milletvekili adayı Dilek Yalçın ile “Toprağımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkıyoruz. CVK Gökçeyazı ve Sarıalan’dan defol “ yazılı pankartla yürüdü.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Tertip Komitesi’nin düzenlediği kutlamalar Kuva-yi Milliye Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

“YA TESLİM OLACAĞIZ, YA DA HEP BİRLİKTE BU GİDİŞE DUR DİYECEĞİZ”

Kristal-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Tangüder Tatar, işçi sınıfı ve emekçilerin yaklaşan seçimler nedeniyle önemli bir eşikte olduğunu vurgularken, “Ya bu cenderenin daha da daraltıldığı tek adam rejiminin karanlığına teslim olacağız ya da hep birlikte bu gidişe dur diyeceğiz. Uygulanan ekonomik politikalar emekçileri ekmeğe ve soğana muhtaç hale getirdi. Açlık sınırı 10 bin 400, yoksulluk sınırı 31 bin 240 liraya dayandı. Türk lirası sürekli değer kaybına uğruyor, yüksek enflasyonun ateşi inmiyor. Açıklanan ekonomik büyüme rakamları kimseyi yanıltmasın çünkü yanlı bir büyüye bu. Emekçi sınıflar daha da yoksullaşırken fabrikatörler ve finans tekelleri kâr rekoru kırıyor. Ekonomik veriler işçilerin giderek yoksullaştığını, patronların ise kârlarına kâr kattıklarını söylüyor. Ekmeğimiz küçülürken hapishanelerin büyüdüğü bir ülkede demokrasi için alanlardayız. “ dedi.

“MASALLARIN BÜYÜSÜ EMEKÇİ GERÇEĞİYLE BOZULUYOR”

Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke tarihinin emeğe dönük en ağır saldırılarını yaşıyoruz. “Türkiye büyüyor, ekonomi gelişiyor”, “Karadeniz’de gaz rezervi bulduk” , “yerli araba yaptık” masallarının büyüsü, açlık-yoksulluk sınırının altında ücretlerle, güvencesiz, sendikasız, ölesiye çalıştırılan emekçilerin gerçeğiyle bozuluyor. Emeğe böyle hayat dayatılırken, biz hayatı üretenler, işçiler, emekçiler, mimaralar, mühendisler, hekimler, kadınlar, gençler, yoksullar insanca yaşama ve insanca çalışma koşulları için Türkiye’nin 81 ilinde yüzlerce meydanda, iş yerinde emekçiler alanlarda. Haklı taleplerimiz ve baskısız, sömürüsüz bir düzen için sizleri mücadeleye çağırıyoruz.”

“HAFTADA İKİ GÜN İZİN”

“Herkese ücretsiz, nitelikli barınma hakkı istiyoruz. Özerk ve demokratik üniversite istiyoruz. KYK borçlarının tümü silinsin, ihtiyacı olan her öğrenciye burs verilsin. İnsanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları sağlansın. Çocuk işçiliğinin yasal dayanağı olan MESEM’ler kapatılsın. İfade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın. 6284 ve İstanbul Sözleşmesi uygulansın, uygulamaları garanti altına alınsın. Yaşanabilir bir gelecek için rant ve talan düzeni son bulsun. Deprem bölgeleri başta olmak üzere her kentte sosyal konutlar inşa edilmeli, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. Özel sektörde çalışan işçilere promosyon hakkı verilmelidir. Çalışma süresi günde 7 saat, haftada 5 gün olmalı ve tüm işçilere, emekçilere haftada 2 gün tatil hakkı tanınmalıdır. Elektrik, doğalgaz. Su gibi temel tüketim maddeleri ve konut kiralarındaki zamlar durdurulmalı ve yapılan zamlar geri alınmalıdır. Sağlık temel bir insan hakkıdır. Herkese nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmeti sunulmalıdır.”

EĞİTİM-İŞ adına Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, KESK adına İl Temsilcisi Ekber Gün, Akademik Odalar Birliği adına Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan ve Balıkesir Barosu adına İbrahim Aygün de konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından kutlamalara katılanlar müzik eşliğinde halaylar çekti.

 

 

YORUM YAP