DOLAR31,1049% 0.2
EURO33,7099% 0.21
STERLIN39,4306% 0.11
FRANG35,3004% 0.18
ALTIN2.033,59% 0,05
BITCOIN1.628.5690.089

BU BİTKİ YÜZYILDA BİR ÇİÇEK AÇIYOR

Yayınlanma Tarihi :
BU BİTKİ YÜZYILDA BİR ÇİÇEK AÇIYOR

Balıkesir’in Edremit İlçesine bağlı Güre’de bir tatil sitesinde Agave bitkisi çiçek açtı. Tatilciler ve komşu sitelerde yaşayanların da ilgi odağı olan çiçeği sitede yaşayan Edremit TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Ebru Tunçel anlattı. Tunçel, “Agave bitkimiz mayıs ayında bir metre boyundaydı. Birden uzadı. Şimdi çiçek açtı. Bitki ile ilgili çeşit çeşit hikayeler anlatılıyor.” dedi.

TEMA Vakfı Edremit İlçe Sorumlusu Ebru TUNÇEL bitki hakkında şu bilgilendirmeyi yaptı.
“Agave bitkisi, ömründe sadece bir kere çiçek açan nadir bir bitki olarak biliniyor. Halk arasında “sabır otu” veya “sabır” olarak biliniyor. Agave çiçeği Agavaceae ailesinden geliyor. Agave bitkisi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de bulunuyor ve çok az görülüyor. Agave bitkisini yıllarca yetiştiren kimseler bile onun çiçek açtığını göremeyebiliyor. Çünkü bu bitki ortalama 60 ila 100 sene arasında sadece bir kere çiçek açıyor. Bu sebeple Agave bitkisinin çiçek açtığını gören insanlar kendilerini oldukça şanslı hissediyor. Yıllarca çiçek açmayan bu bitki için bazıları “yüzyıl çiçeği” diyor.”

“TIPKI KAKTÜS GİBİ…”

“Agave en çok Orta Amerika ve Meksika bölgelerinde yetişen bir bitki. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişebiliyor. Agave ve Littaea olmak üzere iki grupta sınıflandırılan bitkinin yaklaşık olarak üç yüz türü bulunuyor. Tropikal iklim şartlarını seven Agave bitkisi tıpkı bir kaktüs gibi çok fazla su istemeyen bir tür. Ayda sadece bir kere bile sulanırsa onun için yeterli oluyor. Sadece 50 – 60 cm civarında boyu olan Agave bitkisi yaklaşık 10 metre boyutunda çiçek açabiliyor. Agave bitkisini çoğaltmak için mevcut bitkinin taze bir yaprağını keserek toprağın altına gömmeniz yeterli oluyor. Yüzeye yakın olarak gömeceğiniz yaprak size birçok agave bitkisi halinde geri dönüyor. Yaprağı gömdüğünüz toprağı sulayıp üç ay kadar beklemeniz yeterli. Tabii çiçek açması için yıllar gerekiyor” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

YORUM YAP

Metin KUTER15 Ağustos 2022 / 12:54Yanıtla

Güzel ve yararlı bir bilgilendirme olmuş. Fotoğraflar da güzel. Teşekkür ediyorum.