DOLAR28,8760% -0.2
EURO31,5760% -0.63
STERLIN36,5293% -0.57
FRANG32,9896% -0.37
ALTIN1.891,72% -0,51
BITCOIN1.093.703-1.14

BOZKURT’TAN HAKLI SİTEM

Yayınlanma Tarihi :
BOZKURT’TAN HAKLI SİTEM

14 Mayıs seçimlerinde CHP’den 4. sıra Balıkesir milletvekili adayı gösterilen Seval Bozkurt, il kongresinde yaptığı konuşmada partide hâlâ kadın erkek eşitliğinin sağlanamadığını söyledi. Aday belirleme sürecinde 18 ilçeden adı yazılan tek aday olmasına karşın, il örgütünün genel merkeze gönderdiği listede 5. sırada yer aldığını , diğer kadın adaylara daha arka sıralarda yer verildiğini anımsatan Bozkurt, “Kadınlar her yerde çalışıyorsa lütfen artık seçimlerde kadınların da hakkı verilsin, emeğin, liyakatın hakkı verilsin” dedi.

“İÇ MESELELER YÜZÜNDEN BİR ÇOK KONUYA SIRA GELMİYOR”

CHP’nin 27. Dönemde 5., 28. Dönemde  4. sıradan milletvekili adayı gösterdiği eczacı Seval Bozkurt, 38. Balıkesir il kongresinde yaptığı konuşmada önemli konulara değindi. Bozkurt, “Bugün bu kongrede Balıkesir Büyükşehir Belediyesini nasıl alırızı konuşalım, bunun yol haritasını hep birlikte çizelim isterdim. Ama ne yazık ki kendi parti içi meselelerimizden henüz yol haritalarımızı konuşmaya vakit bulamıyoruz. Burada kadına şiddeti konuşmalıydık ama ne yazık ki buna da sıra gelmedi. Bugün laiklik tehlikede, bugün Atatürk devrimleri tehlikede. Bizler, kadınlar olarak kendi yaşamımızdan endişe duyuyoruz. Çünkü Türkiye artık yeni bir rejimle yönetiliyor ve bu rejim bizlere hiç bir ama hiç bir şey vaad etmiyor. Bugün sokakta yürürken hangi apatmanın balkonundan hangi kadının düşeceğini, hangi kadının hangi sokakta bıçaklanacağını bilmiyoruz. Bizler bugün kendi hayatımızdan endişe içindeyiz Ama ne yazık ki kadın erkek eşitliğini partimizde dahi oturtamadık. “ dedi.

“18 İLÇEDEN DE ADI YAZILAN TEK KİŞİYİM”

“Neden böyle söylüyorum.” diyen Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçim sürecinde il başkanlığımız ilçe örgütlerimizden milletvekili sıralaması ile ilgili görüş istedi. 18 ilçemizden görüş geldi, bir ilçemiz görüş bildirmedi, bir ilçemiz de tek bir isim bildirdi. Bu 18 ilçeden de ismi gelen tek kişiyim. Ve burada 18 ilçe başkanlığımıza, örgütümüze, yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bunu bir onur madalyası olarak tüm siyasi hayatım boyunca yüreğimde taşıyacağım ve sizlere layık olmaya çalışacağım.

İlçe örgütlerinin görüşleri il örgütüne gittiğinde ne yazık ki bir karşılık bulmadı. Tek bir il yöneticisinin iradesi ilçe örgütünün iradesi ile bir tutuldu. Ve il örgütümüzün genel merkeze gönderdiği listede ben 5. sıradaydım. Diğer aday kadın arkadaşlarım da ne yazık ki daha arka sıralardaydı. İlk 4 sırada kadın arkadaşımız yoktu. Üzülerek bunu belirtmek istiyorum. Bu benimle ilgili bir olay değil benim yerimde bir başka arkadaşım da olabilirdi. Kadınlar her yerde çalışıyorsa lütfen artık seçimlerde kadınların da hakkı verilsin.”

“DAHA GÜÇLÜ DAHA KUCAKLAYICI YÖNETİCİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Bozkurt, “Nasıl Filenin Sultanları çıktığı her maçı kazanıyorsa biz de 100 yıllık partiyiz, girdiğimiz her seçimi alıp, kazanmalıyız. İşte buradan da kim kazanırsa kazansın kucaklaşarak çıkmalıyız. Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale savaşlarında Gelibolu’da ölen düşmanları dahi kucaklamış, Anzaklara ‘Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ demiş bir liderdir. Biz böyle bir liderin partisindeysek önce birbirimizi kucaklamayı, önce emeğin , liyakatın hakkını vermeyi öğreneceğiz. Lütfen hepimiz birbirimize saygı duyalım. Birbirimizi onurlandırmalı, motive etmeliyiz. Önmüzde bir ışık açacak olan daha güçlü ve kucaklayıcı yöneticilere ihtiyacımız var. Delegelerimizin özgür iradelerine güveniyoruz” dedi.

Seval Bozkurt kongrede Ömür Boyuer’in beyaz listesinde kurutay delegesi olarak yer aldı. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)   

YORUM YAP

Süleyman Kaba25 Eylül 2023 / 22:56Cevapla

Bırakın BBB’lığını almayı eğer bu kafayla önümüzdeki seçimlerde CHP’si mevcut dokuz ilçe belediye başkanlığının üçünü alabilirse başarılı sayarım.🤔🤔😡👎🤷‍♂️

Nazim arat30 Eylül 2023 / 03:12Cevapla

Chp basit hatalar ile ömür boyu muhalefette. Hazin olan Ataturkun partisinde KADIN KOTASI olan yerde bile genel başkan erkek atıyor. 6/7 dönemdir milletvekili olan bugün değişim.kelimesini kullanıyor. Chp içinde dersimin hesabını soracağım diyen Orhan saribal milletvekili. Hazret kimden soracak isim de söylesin.