“BOŞUNA MI OKUDUK”

Yayınlanma Tarihi :
“BOŞUNA MI OKUDUK”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) mühendis, mimar, şehir plancılığı mesleklerinin itibarsızlaştırılarak görmezden gelinmesine karşı haklarını ve geleceğini savunmak için ‘Boşuna mı Okuduk’ kampanyasını başlattı.  TMMOB, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Dayanışma Günü’nde tüm meslektaşlarını ve halkı  dayanışmaya çağırdı.

TMMOB Balıkesir İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, ülkemizin kalkınması, sanayileşmesi ve gelişmesi sürecinde mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak büyük başarılara imzalar atıldığını vurgularken, “Ancak Cumhuriyet’in 100. yılına geldiğimizde de mühendislik, mimarlık ve şehir planlama başta olmak üzere plansızlık, üretimsizlik, işsizlik, yoksulluk, güvencesizlik, açlık ve sefalet gibi birçok sorun hayatımızı kuşatmıştır. Cumhuriyet kazanımlarının birer birer tasfiye edildiği piyasacı dönüşüm ile tüm yaşam alanlarımız ile birlikte mühendislik-mimarlık uygulamaları, mühendislerin, mimarların ve plancıların sosyal konum ve koşulları da doğrudan olumsuz biçimde etkilenmiştir. Meslek alanlarımıza müdahale edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bir afet ülkesi olmamıza rağmen, daha fazla önem verilmesi gereken mühendislik, mimarlık ve planlama hizmetleri birer prosedür haline getirilmiştir. Merkezi politikalardan yerel uygulamalara kadar birçok alanda bilim ve teknik dışlanmış, mesleklerimiz yok sayılmıştır.” dedi.

Balıkesir’de de 19 Eylül salı günü saat 18.00’de Mimarlar Odası’nda dayanışma buluşması gerçekleştirilecek.TMMOB Balıkesir İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mühendis, mimar ve şehir plancıları açlık ve yoksulluk sınırı altında düşük ücretlerle, kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakılmıştır. Ücretli çalışan meslektaşlarımızın yaklaşık %60’ı asgari ücret düzeyinde ücretlere çalıştırılmaktadır.  Kamuda çalışan meslektaşlarımızın hakları erimiş, kamuda istihdam giderek daralmıştır.  Emekli meslektaşlarımız, üstlendikleri tüm önemli ve kritik görevlerden yüz akıyla çıkmayı başarmışken, mesleklerini bir ömür boyu ifa etmişken bugünlerini yoksulluk ve geçim sıkıntısı teslim almıştır.

Mühendis, mimar ve şehir plancısı adayı pek çok genç, ülkemizin geleceğine dair umutlarını kaybetmek üzeredir. İşsizlik oranı %40’ları aşmıştır. Yeni mezun meslektaşlarımızın iş bulma süreleri 18 aya kadar uzamıştır. Çok sayıda meslektaşımız iş bulamadığı için yurtdışına çıkmaktadır. Ülkemiz, yetişmiş değerli mühendis, mimar ve şehir plancılarını kaybetmektedir.  Meslektaşlarımız yoğun işsizlik sonucu geçimlerini sağlayabilmek için meslek dışı işlerde çalışmaktadır. Bu acı tablo bizlere kaybedilmekte olan bir geleceği işaret etmektedir. Yüzbinlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının bilincinde “boşuna mı okuduk!” sorusu belirginleşmektedir.

Bizler, bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları: sorunlarımızın, ülkemizin ve halkımızın sorunlarından bağımsız olmadığının bilincindeyiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, eşitlik ve özgürlük temelinde, üreten, sanayileşen, gelişen ve hakça bölüşen bir ülkeyi inşa etmek için seferber oluyoruz. Mesleklerimizin Cumhuriyetin 100. yılında ne hale geldiğini, nasıl ve neden gözden çıkarıldığını, hangi sorunları yaşadığını ortaya koymak ve sorunlarımızın çözümü için sesimizi daha fazla yükselteceğiz. Mühendis, mimar ve şehir plancılarını görmezden gelenlere ve yok sayanlara karşı haklarımız ve geleceğimiz için 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Dayanışma Gününde sorunlarımızı paylaşacak ve devamında örgütlü gücümüz ile “Boşuna mı Okuduk!” sözünü Eylül ayı boyunca her yerde seslendireceğiz.

Sempozyumlar, kongreler, paneller, forumlar ve geniş katılımlı toplantılar ile mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunlarını ve bu sorunların nedenlerini kamuoyu gündemine taşıyacağız. TBMM’den siyasi partilere ve demokratik kitle örgütlerine kadar ziyaretler, görüşmeler ve temaslar gerçekleştireceğiz. Ekim ayında “Boşuna Okumadık!” diyeceğiz ve TMMOB’nin 69. Kuruluş yıldönümü olan 18-22 Ekim Mühendislik ve Mimarlık Haftasında, TMMOB ve Odalarımızın ülkemiz ve mesleğimiz için ne kadar önemli olduğunun altını güçlü bir şekilde çizeceğiz.” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP