20° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.81
 • DOLAR 6.10

BALIKESİR LİSELİLER DERNEĞİ’NDEN İLKLERE DEVAM

Eğitim - 4 Mart 2019 01:58 A A

Balıkesir Liseliler Derneği çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Tarihi lisenin keşşaf(izci)  bölüğünü yeniden canlandıran dernek bu kez 16 Mart’ta izci grubuyla Atatürk’ün huzuruna çıkacak. Koca Seyit’in torunu da dedesinin mezarından kopardığı çiçekleri Atatürk’ün mozolesine koyacak. Taş binayı geri almak için geri sayıma geçen dernek üyeleri, okula “Gazi” adının verilmesi için de önemli adımlar attı. 135 yıllık tarihi bir binayı restore ettirmeye hazırlanan Balıkesir Liseliler Derneği, Türkiye’de ilk defa bir devlet okuluna teknoloji laboratuarı kuracak. Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu, “Biz ilkleri yapmayı seviyoruz” dedi.

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu, Elit Asya Otel’de basın toplantısı düzenleyip, derneğin çalışmaları ve hedefleri ile ilgili açıklamalar yaptı. Toplantıya derneğin yönetim kurulu üyesi Oktay Ertunç, Balıkesir Lisesi Vakfı Başkanı Sezer Koman ve yine vakıf yönetiminden Faruk Kılıç da katıldı.
ENGELLER YILDIRAMADI
Balıkesir Lisesi Derneği ve Vakfı’nın çok güçlü bir camia olduğunu vurgulayan Başkan Kahyaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
” Binlerce mezunumuzun desteğiyle önümüzde kimse duramadı. Bugün okulumuzun genç bir müdürü var. Biz okul için, öğrenciler için çalışan herkesle çalışırız. Önemli olan çocukların durumudur. Balıkesir Lisesi’ndeki öğrencilerin ailelerinin ekonomik durumu pek iyi sayılmaz. Biz bir çaba gösterdik. Engellendik ama biz onu da aştık. Biz öğrencilere burs vermeyi sürdürdük. Şu anda 24 öğrenciye burs veriyoruz. Bunların arasında üniversite öğrencileri de var. 40 öğrenciyi giydirdik, 40 aileye gıda yardımı yaptık. Öğrencilere yeni dernek merkezimizde kurs verilmesini sağladık. Görme engelli öğrenciler vardı. Bu çocuklar nedense dışlanıyor. Servisler bile kabul etmedi, yetkililer yardım etmedi. Bizde servis aracı almayınca 5 görme engelli öğrenci için taksi tuttuk. Biz Balıkesir Liseliyiz, gerektiğinde lüks yaşamasını da biliriz. Çocukları bugün okula artık taksi getirip götürüyor. Güzel Sanatlar Lisesi’ni birincilikle kazanan bir öğrenci de okula gidemiyordu. Onun için de taksi tuttuk. Görme engelli öğrencilere matematik kursu veriyoruz. Balıkesir Lisesi Derneği’nden yardım isteyen herkesin sorununu çözmeye çalışıyoruz. Siyasiler olmadan, cemaatlere sırtımızı dayamadan bir şekilde sorunları çözüyoruz. Balıkesir’de böyle bir dernek yok.Hiç bir maddi kaygı taşımadan bunları yapıyoruz ”

KEŞŞAF BÖLÜĞÜ 16 MART’TA ANITKABİR’DE OLACAK
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü etkinliğinin yine yapılacağını açıklayan Kahyaoğlu, “16 Mart’ta bir keşşaf bölüğü Anıtkabir’e gidecek.
Bu ekipte iki yönetici, bir öğretmen, 14 keşşaf bir de Koca Seyit’in torunu Ezgi Yıkar olacak. Ankara Balıkesirliler Derneği ile yaptığımız ortak çalışmada Başkan Servet Camgöz sayesinde gerekli izinler alındı. Ankara’daki Balıkesirli hemşehrilerimizi de Anıtkabir’e bekliyoruz. Koca Seyit her 18 Mart’ta anılıyor ama ailesi ve torunlarıyla ilgilenen kimse yok. Biz bursumuzu veriyoruz ve her türlü yardımı da yapıyoruz. Koca Seyit’in torunu Atatürk’ün mozolesine dedesinin mezarından kopardığı çiçekleri bırakacak. Bu da bir ilk olacak. Biz ilkleri yapmayı seviyoruz. Biz yenilikçiyiz, iş görürüz, lafını pek etmeyiz, siyasete fazla bulaşmayız ama bir fikrimiz var. Atatürkçü, çağdaş, laik, cumhuriyetçi bir tavrımız var. Bu tavrımızdan vazgeçmeyiz, asla taviz de vermeyiz”
18 Mart’ta keşşafların askere uğurlanmasının yine yapılacağını belirten Kahyaoğlu, bu kez liseden  istasyona yürüyen liselilerin eline yolda kına yakılacağını açıkladı. Fenerbahçe Kulübü’nün geçen yıl İstanbul’da Çanakkale Müzesi açtığını ve açılışa Anadolu’dan sadece Balıkesir Lisesi’nin çağrıldığını anımsatan Kahyaoğlu, bu yıl da bir izci grubunun sarı lacivertli kulübün konuğu olacağını sözlerine ekledi.

“TAŞ BİNADA MUTLAKA BALIKESİR LİSESİ OLACAK”
Sırada Balıkesir Lisesi’nin tarihi taş binasının geri alınması olduğunu söyleyen Kahyaoğlu, bu konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:
” Taş bina, 48 yıldır Balıkesir Lisesi’nin malı değil. 4 senedir binanın liseye devri için çalışıyoruz. Gitmediğimiz yer kalmadı. Bu konuda belediye ve valilikte girişimlerde bulunduk. Neticede Valilik tarafından Balıkesir Üniversitesi’ne binanın Milli Eğitime ve Lise’ye devri için yazı çıktı. Ancak 48 yıllık binanın devri kolay olmuyor. Güzel Sanatlar Fakültesi, kampusteki yeni binasının tamamlanması ile birlikte taşınacak. Ancak binayı Belediye alacak deniyor. Bu Milli Eğitimin tapulu binasıdır. Yani devletin. Devlete ait olan tapulu bir mal belediyeye verilir mi? Türkiye’de görülmüş bir şey değil. Bu binanın belediyeye devrine olumlu bakmıyoruz. Taş binayı belediye alacakmış,müze yapacakmış. Müze yapabilir. Vali bey de binanın atıl kalmaması için müze yapılabileceğini söyledi. Bunu da kim yapacak. Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak. Bu nedir? Bu bizim yaptığımız işi küçük düşürmektir. Bunu yapmak çok hoşlarına gidiyor. Bu bina kent müzesi olabilir. Bir müze dahi olsa Balıkesir Lisesi o binanın içinde yeralacak”
GAZİ BALIKESİR LİSESİ
Lise’nin “gazi” unvanını alması için yapılan çalışmaların da son aşamada olduğunu müjdeleyen Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu, ” Tarihi lise önümüzdeki eğitim öğretim yılında Gazi Balıkesir Lisesi olarak açılacak. Bu unvan bizim hakkımız… Balıkesir Lisesi gazidir, şehittir. Bu belgelerle kanıtlanmıştır.” dedi.

135 YILLIK BİNA RESTORE EDİLECEK
“Derneğe tarihi bir binanın kazandırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını açıklayan Kahyaoğlu şunları söyledi:
“Restorasyon için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin çıktı. Mart ayında bir kez daha kurula girecek. çok ufak tefek eksikler var, onlar da halloluyor. Herkes şimdi restorasyon için gereken parayı bulamayacağımızı söylüyor. Bu yapı, Balıkesir’in ilk dubleks evi ve 135 yıllık bir geçmişi var.
Bu tarihi binanın onarım bedelinin yüzde 40’ını devlet karşılayacak. Dünya Bankası da bu tür yapılar için belediyeye bir fon veriyor. Büyük ihtial oradan da para alıyoruz. Bu binayı restore ettirme konusunda parasal bir sıkıntı olmayacak. Biz gerekli prosedürleri yerine getirip, fonlardan yararlanacağız.Yani biz parayı bulmayacağız, zaten devlet verecek”
TEKNOLOJİ LABORATUVARI KURULACAK
Balıkesir Lisesi’ne teknoloji laboratuvarı kazandırmak istediklerini söyleyen Kahyaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim bir projemiz var. Devlet okulları içerisinde ilk kez Balıkesir Lisesi’ne teknoloji laboratuvarı kuracağız. Bu bayağı masraflı bir iş. Bu işin çalışmasını yaklaşık 3 aydır Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapıyoruz. Bugüne dek okuldaki bazı durumların değişmesini bekledik. Bize uygun ortam hazırlandığı zaman Balıkesir Lisesi’ne, Türkiye’de ilk defa bir devlet okuluna teknoloji laboratuvarını kuracağız. Laboratuarı da Balıkesir Lisesi Vakfı üzerinden kuracağız. Bu da bir ilk olacak. Bu okul için bir başlangıç olacak. Bu laboratuar sayesinde Balıkesir Lisesi teknoloji bakımından en önemli okullarından birisi olacak. Proje okulları içerisinde yer alacak ve puanı yüksek öğrencileri ve kaliteli öğretmenleri ki bütün öğretmenlerinin kaliteli olduğuna inanıyorum, tercih edilen bir okul olacağına inanıyorum”

KAYMAKLI ŞENLİĞİ 4 MAYIS’TA
Balıkesir Lisesi’nin geleneksel Kaymaklı Şenliği’nin 4 Mayıs’ta Atatürk Anıtı, Lise ve Altın Otel’de yapılacağını açıklayan Kahyaoğlu, “Kaymaklı artık bizim bir klasiğimiz. Vazgeçemediğimiz bir kutlama. İnşallah bizden sonra da uzun yıllar sürer” dedi.  Basın toplantısı tarihi lisenin bir fotoğrafının yer aldığı pastanın kesilmesiyle sona erdi. Coşkun YAMAN(balikesir24saat) 

Bu haber 330 kez okundu.
besob otel
Eğitim - 01:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  İMAMOĞLU İÇİN İSTANBUL’DA
  CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin’le Ekrem İmamoğlu için İstanbul’da düzenlenen Seçim Koordinasyon toplantısına katıldı. 31 Mart seçimlerini kazanan ancak YSK’nin iptali sonrası 23 Haziran’da yeniden seçime girmeye hazırlanan Ekrem İmamoğlu ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından yayınlayan Sarı , “Ekrem Başkanımızın mazbatasını geri alacağız” dedi. […]
 • 02
  “KARA TREN” MÜJDESİ!
  TCDD Genel Müdürlüğü’nün Manisa’nın Yunusemre Belediyesi’ne kiraladığı buharlı lokomotif Balıkesir’e iade edilecek. TCDD Genel Müdürlüğü ile Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile 2 bin 557 lira artı KDV karşılığında bir yıllığına kiralanan ve Manisa’ya götürülen buharlı lokomotif Balıkesir’e geri dönüyor. Edinilen bilgilere göre, Balıkesir’deki tepkiler sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz devreye girdi. Yılmaz’ın talimatı […]
 • 03
  KURTULUŞ YATIRIM VE ÜRETİMDE
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Milli Mücadele Haftası’nda Balıkesir, Bandırma, Dursunbey ve İvrindi’de ekonomik kalkınma açısından yatırım süreçlerini mercek altına alarak değerlendirmelerde bulundu. Basın Sözcüsü Ümit Baysal, “Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır” dedi. Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) kurulları bir araya gelerek; ekonomik darboğazı […]
 • 04
  BALIKESİR’E GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ MÜJDESİ
  Balıkesir Sanayi Odası’nın 2017 yılından itibaren Ticaret Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler sonucunda Balıkesir Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması uygun bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, “Odamızca 2017 yılında İlimizde Gümrük Müdürlüğü kurulması talep edilmiş ve bu talebimizi her mecrada dile getirilmiştir, 2 Mart 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın […]
 • 05
  TCDD’DEN GARİP BİR UYGULAMA
  Balıkesir Gar havzasında sergilenen ve “Kara Tren” diye bilinen buharlı lokomotif, TCDD Genel Müdürlüğü ile Manisa Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile bir yıllığına kiralandı. TCDD Genel Müdürlüğü’nün Balıkesir’in bağlı bulunduğu İzmir 3. Bölge’ye verdiği talimat üzerine, 18 Mayıs 2019 tarihinde Manisa’ya nakledilen tarihi lokomotifin bir yıl boyunca Yunusemre Belediyesi tarafından sergileneceği öğrenildi. Bu uygulama […]

YAZARLARIMIZ

 • TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!

  Türkiye de öğretmen yetiştirme 1970-1980 arasında bozulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının doğrudan kontrolünü yitirdiği Eğitim Fakülteleri döneminde ise akademik yaşam normları ile öğretmenlik mesleği umdeleri uzlaştırılamadı. Eğitim Fakültelerindeki öğretim elemanları akademisyen ile eğitimci arasında iki cami arasında beynamaz durumu yaşadılar. Bu, öğretmen yetiştirmede geleneğe sahip çıkamamanın somut sonucuydu.  2000’li yıllardan sonra gelen AKP ise ortaya […]
 • ESNERKEN ESNEMEK…

  Milli Eğitim Bakanlığı, bir süredir gündeminde olan “esnek ve modüler eğitim sistemi”ne ilk adımı attı. Yazılı ve görsel basında izliyor ve okuyorsunuz zaten. Esnemekten epey esnek hale geldik. Esnek ve modüler eğitim sistemi deniyor ya, onun biz sokaktaki tabirini kullanalım; bilineni bu çünkü: Yapboz. Bir kez daha yapboz oynuyoruz. Bir kez daha sistem değişiyor. Zaten […]
 • ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

  Ben her Anneler Günü’nde paylaşırım bu iletiyi. Atatürk, annesini ziyaret edeceği zaman mutlaka yaveri ile “İzin verirse validemi ziyaret etmek istiyorum.” diye haber yollardı. Zübeyde Hanım, hazırlanır, saçlarını taratır, oğlunu beklerdi. Atatürk de bu ziyarette mutlaka büyük üniformasını giyer, yaverleriyle birlikte gelir, büyük bir hürmetle annesinin elini öper, onun duasını alırdı.Annesi oğlunun bu davranışından çok […]
 • NE YAPMALI?

  73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir. Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • BİR YANIM BAHAR BAHÇE BİR YANIM DİRENİŞ

  Çiğdemler; kış ne denli sert geçerse geçsin; yaşam gücünü hatırlatır. baharı yaşar. Adımı öylesine seviyorum ki, öylesine içselleştirmişim ki ; adım gibi olmak için her şeye rağmen hayat doluyum. Adımın peşinden koşsam, tüm Anadolu’yu gezmem gerekir. Anadolu’nun özüne, geleneklerine, o güzelim insanlarımıza ulaşırım. Kazdağ Çiğdemi, Toros Çiğdemi, İstanbul Çiğdemi, Ankara Çiğdemi , Hitit krallarının ağzına […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • NAİPLİ KÖYÜ’NDEN- Fatma Zehra KÖSELEY

  Bugün günlerden Naipli Köyü.İlkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar birlikte okuduğum sıra arkadaşım Bahriye Kandemir ile buluştum. Naipli köy fırınında annemin ekmek yaptığı fırın aynı yerinde duruyor. Anılar taa uzaklardan sıcacık ekmek kokusu ile buluşuyor. Bize ablalık yapan Gülsüm ablamız ile de görüştük. Gülsüm ablamız, kızkardeşim Hasene Füsun Öztop’u ve kardeşim Zeki’yi görünce gözyaşlarını tutamadı. Gülsüm abla, […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘GURBETÇİ GAZETECİ’NİN GÖZÜNDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ- İbrahim ERGÜL

  Hafta içinde fırsat bulup Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısını takip ettim. Öncelikle sorunsuz 7. kata ulaşabildiğimi ve toplantıyı basına ayrılan bölümde rahatlıkla izleyebildiğimi belirtmeliyim. Lakin basin mensuplarIna ayrılan bölümün Balıkesirlilere haber akışını sağlayan gazetecilere çok da uygun olmadığını söylemek lazım. Meclis salonunda ki gelişmeleri en arka sıradan gözlemlemeleri çok zor. Sağlıklı bir haber akışı için […]
 • GÜNEŞ UFUKTAN DOĞARKEN- İhsan DURAK

  Mayıs ayı, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta, ilkbaharın kendini, en can alıcı güzellikte ifade ettiği, yaz mevsimini kucaklayan bir zaman dilimidir. Tanyeri ağarmadan önce, gecenin en karanlık zamanıdır. Bu durumu başka cümle ile ifade edersek; GECENİN EN KARANLIK ZAMANI, AYDINLIĞA EN YAKIN ZAMANDIR. Krallıkların, imparatorlukların sonunu sıcak ve soğuk savaşlar belirler. “Sonsuzluk” diye bir kavram […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • RUMUZ T.C. – Tanyol KIPÇAK

  Bazen hepimiz kullanırız.. Dangalak deriz… Dangalak ne demek?.. Düşüncesiz demek!..Hödük demek!.. Düşüncesizce yapılan bir iş mesela.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmış haline ne diyoruz?.. Rumuzumuz bizim, ötesi yok.. T.C. İktidar bu ibareye gıcık!.. Ne olmalıydı acaba?.. Merak ediyorum!.. Gördüğü yerde indiriyorlar.. Hatta Belediye Meclislerine öneriliyor,eğer iktidar yanlıları çoğunluksa aynen red!.. A be hödükler!.. A be dangalaklar!.. Kendinizi […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!

  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 84.114
  -1,40%
 • ALTIN 249.90
  0,67%
 • DOLAR 6.101
  0,81%
 • EURO 6.814
  0,81%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link