“GASTRONOMİDE BİZ DE VARIZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Eylül 2022 - 06:05

“GASTRONOMİDE BİZ DE VARIZ”

“GASTRONOMİDE BİZ DE VARIZ”
Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 21:37

İş birliği ve dayanışma içerisinde şehrin marka değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla çalışmalarını gerçekleştiren Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile paydaş kurumlar ‘Balıkesir Kahvaltısı’nın lansmanını gerçekleştirdi. Vali Hasan Şıldak, “Şehir olarak gastronomi konusunda kararlılıkla çalışmalarımızı yapıyoruz.  Bu kadar zenginliğe sahip olup, sesi çıkmayan bir Balıkesir’den sıyrılıp, sesimizi yükseltiyoruz; biz de varız diyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Balıkesir’in gastronomi alanında “Marka Şehir” olabilmesi amacıyla Balıkesir Valiliği öncülüğünde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası iş birliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar artarak sürüyor. Bu çalışmalar sonucunda  “UNESCO Yaratıcı Şehirler” arasında yer alarak “Ulusal Gastronomi Şehri” unvanı kazanan Balıkesir’in kahvaltısı da marka olacak. 2-5 Haziran tarihleri arasında 4 gün boyunca; firmaların, üreticilerin, işletmelerin ve şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek “Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali”nin lansmanı, Avlu Kongre Merkezi’nde yapıldı.

30 çeşit ürünle donatılan masalarda, Balıkesir Kahvaltısı tadımı gerçekleştirilerek katılımcılara tanıtımı yapıldı. Uluslararası tanınmış  şefler tarafından oldukça beğenilen Balıkesir Kahvaltısı’nın, şehrin gastronomi değerini öne çıkararak turizmine katkı sağlamayı amaçlıyor.

FİRMALAR ULUSLARARASI MECRADA TANITILACAK

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası adına konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, 2-5 Haziran arasında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nde, gıda üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ürünlerinin uluslararası düzeyde tanıtımına vesile olunacağını söyledi. Erdoğmuş, şehrin sahip olduğu; tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme kültürü ve zengin mutfağının gastronomi turizmi aracılığıyla öne çıkacağının altını çizerek birlikten kuvvet doğar şiarıyla çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

“ULUSLARARASI PAZARDAN PAYIMIZI ALALIM”

Dünyada kahvaltılık ürün satış pazarının yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu söyleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç,  “Kahvaltı konusunda çok güçlüyüz. 2030 yılanda yaklaşık 700 milyar dolar olacağı ön görülüyor. Bizde gittikçe büyüyen bu pastadan payımızı alalım. Sadece ülke sınırları içerisinde değil, uluslararası alanda Balıkesir Kahvaltımızı tanıtacağız.” dedi.

 “BALIKESİR’İN ANLATACAK ÇOK HİKÂYESİ VAR”

Balıkesir’in; “dağlarından bal, ovalarından yağ akan bir şehir”  olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Hava atmak için nereye giderseniz gidin ama hava almak için Balıkesir’e gelin diyoruz.”dedi. Yılmaz şöyle konuştu:

“Balıkesirliler; örtünmek için giyinmez, doymak için yemez. Zevk sahibidir, lezzet sahibidir. Her ikisini de mükemmel yapar. Kahvaltımız da, Balıkesir Pullumuz da bunun göstergesi. Zevk ve damak lezzeti gerektiren her şeyin Balıkesir’de mevcut olduğunu dünyaya ilan ediyoruz. Balıkesir çok güçlü bir şehir. Sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla değil, beşeri kaynağıyla da çok güçlü. Mübadelelerle, Türkiye’de en zenginleşmiş şehir Balıkesir. Şehrimize göçen insanlarımız; Balıkesir’i içselleştirmişler, Balıkesirli çatısı altında toplanmışlar ve geleneklerini de anonimleştirmişler. ‘Bu kimin malı’ diye sorduğunuzda ‘Balıkesir malı’ denir. Kadim devlet olmanın özelliklerini taşıyor. Bir imparatorluğun paydaşları olarak hepsi bir çatı altında bu bölgede toplanmış. Balıkesir’in anlatacak çok hikâyesi var.”

“BALIKESİR’E YEMEK VE HAVA ALMAK İÇİN GELİNİR”

Şehrin 20 ilçesinin her birinde birçok gastronomik değer olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, Balıkesir’in tanıtımına kahvaltı ile başladıklarını söyledi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’un 3 katı büyüklüğündeyiz. 290 kilometre sahil şeridimiz var, 54 adamızın 22’ si gezmeye, görmeye değer. Yüzde 48’i orman olan bir şehirden bahsediyoruz. Dünya UNESCO şehirlerine tarihi miras olarak aktarılacak değerlerimiz var. Geçmişten bugüne şehrimizde hem soyut hem somut birçok kültürel miras var. Balıkesir bölgesinde et yemekleri en az 12 saat haşlama ve demleme şeklinde fırınlarda ya da kuyularda yapılır. Bu yemekler, sanayiye uygun değil, hızlı olmuyor. Bu yemekler bize özel, her yerde yapılamıyor. Açacağımız yerel mutfaklarda önceden rezervasyonlarla gelen misafirlerimize hem ücretli yerlerimiz hem de ikram eden yerlerimiz olacak. Yolumuz uzun. Balıkesir’e yemek ve hava almak için gelinir. Geldiğinizde; kışlığınızı, yazlığınızı, peynirinizi, zeytinyağınızı, baklagillerini alabileceğiniz bir yer. Bu kahvaltı doymak için değil, lezzet almak için.”

“GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK EN ÇOK BALIKESİR’E YAKIŞIR”

Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Bizim şehrimiz, güzel ovaları, her türlü ürünü olan bereketli bir şehir. Her yönüyle ülkemize değer katan bir şehir. Gastronomi şehri olmak en çok Balıkesir’e yakışır. Yapılan işlere, üretilen ürünlere baktığımızda bunu ne kadar hak ettiğini görüyoruz. Sadece sabahları değil, üç öğün kahvaltı yapabilen şehrin çocuklarıyız. Birbirinden kıymetli 30 çeşit ürün bulunan Balıkesir Kahvaltımızı dünyaya tanıtalım. Şehrimizin değerlerini ön plana çıkarmak için destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

BALIKESİR PULLUSU  KAHVALTISI İLE  BELGRAD YOLCUSU

Balıkesirlilerin, çok kıymetli ve bereketli toprakların insanları olduğu için biraz gurme olduklarını belirten Aydemir şunları söyledi:

“Kendi içimizde sahip olduğumuz değerleri tanıtmakta biraz geri kalmıştık. Toplumsal bir örgütlülükle yankı uyandırarak değerlerimizi tanıtacağız. Tüm dinamiklerimiz bu konuda dertlenerek marka şehir konusunda çalışmalar yürütüyoruz. ‘Coğrafi İşaret’ çalışmalarımıza önem veriyoruz. Çok yeni Manyas Kelle Peyniri ve Balıkesir Pullusu için Coğrafi İşaret aldık. Bu işareti almak için bekleyen 12 ürünümüz daha var.  20 ilçemizin değerlerini bu yolla tanıtacağız. Balıkesir Pullusu’nun tanıtımı için Belgrad’da bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Oraya da Balıkesir kahvaltımızı götürerek tanıtımını yapacağız. Kahvaltımızın dünyaya tanıtılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ”

Haziran ayında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ kapsamında çalışma gerçekleştiren tüm kurumlar, işletmeler ve şeflere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak; güzel işlerin tesadüf değil, çalışmalar sonucu ortaya çıktığını söyledi. Hedeflerinin turizm açısından Balıkesir’i geliştirmek ve aldığı payı yükseltmek olduğunu belirten Vali Şıldak “Bu konuda gastronomiye en başta yer veriyoruz. 2-5 Haziran günleri arasında yapacağımız ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ bunun ilk somut örneği olacak. Bu çalışmaları şehir olarak birlikte yapıyoruz. GMKA, bunu ortak çalışma kültürü olarak adlandırdı. Bütün kurumlarımız, meslek kuruluşlarımız ve STK’larla birlikte hareket ediyoruz. Şehir olarak gastronomi konusunda kararlılıkla çalışmalarımızı yapıyoruz. Şehrimiz, turizm konusunda özgüven kazanmış durumda, bu konuda sağlam adımlar atıyoruz. Marka değerlerimizin arkasında güçlü bir şekilde duracağız. Bu kadar zenginliğe sahip olup, sesi çıkmayan bir Balıkesir’den sıyrılıp, sesimizi yükseltiyoruz; biz de varız diyoruz. Bu etkinlik ve girişimler de bunun sonucu.”

“BALIKESİR’İN KABUĞU KIRILACAK”

Balıkesir’in; zeytinyağları, peyniri ve her türlü doğal zenginliğiyle çok güçlü olduğunu söyleyen Vali Hasan Şıldak “Türkiye ve dünyanın bunları bilmesi çok önemli, çabamız bu yönde. Tattığımız ürünlerin hepsinin, Balıkesir’in ürünü olması ve doğal olması çok önemli. Kamu ve özel sektör olarak hep birlikte gücümüzü ortaya koyuyoruz.  El birliğiyle yenilikçi girişimlerimizle Balıkesir’in kabuğu kırılacak. Koordinasyon ve uyum içinde hareket etmeye devam edeceğiz. Moralimizi yüksek tutalım, Balıkesir olarak iyiyiz, güçlüyüz. Çok daha iyi olmamamız için hiçbir sebep yok. Balıkesir, bir huzur ve uyum şehridir. Burada kahvaltı da yapılır, yemekte yenilir, gezilir de, denize de girilir, dağa da çıkılır her şey yapılabilir.” diye konuştu.

KATILIM YÜKSEKTİ 

Uluslararası Balıkesir Kahvaltısı Lansmanına; Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Onursal Başkanı Mahmut Dolmacı, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Balıkesir Temsilcisi Levent Kaynak, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile ulusal ve uluslararası tanınan şefler katıldı. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • MERIT29.40 0.00%
 • MZHLD67.15 0.00%
 • NATEN72.90 0.00%
 • NETAS24.12 0.00%
 • NIBAS9.22 0.00%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • YGYO0.95 -3.06%
 • MERKO4.78 0.00%
 • NATEN72.90 0.00%
 • NETAS24.12 0.00%
 • NIBAS9.22 0.00%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • AKBNK15.76 0.00%
 • YKBNK8.73 0.00%
 • ISCTR11.30 0.00%
 • THYAO71.10 0.00%
 • ASELS30.00 0.00%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 3.426.88 % 0,00
DOLAR 18.2551 % 0,02
EURO 18.2393 % 0,21
BITCOIN 20.346.55 % 0,52
ÇEYREK ALTIN 1.634.48 % 0,06
GRAM ALTIN 1.017.43 % 0,06