Yayınlanma Tarihi :

BİR UMUT İŞÇİSİYİM

BİR UMUT İŞÇİSİYİM

“Umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Ne kadar anlamlı bir söz değil mi?

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatımıza bugün de yön veren bu sözü aklıma geldiğinde, 4 mumun hikâyesi de aklıma düşüverir. Ve şimdi siz sevgili okurlarım ile bu hikâyeyi paylaşmak istiyorum.

Dört mum yavaş, yavaş erirken bulundukları yerde kimse olmadığı için derin sessizlikte sadece dört mumun sohbeti duyulabiliyormuş.

Birinci mum “Ben Barış’ım ancak insanlar beni koruyamıyor. Her yerde savaş var. Bana göre benim ateşimin yanmasının anlamı yok” demiş. Ve ateşi sönmüş.

İkinci  mum ise “Ben İnanç’ım. Maalesef, hiç bir yerde kalmadım. İnsanlar benim değerimi bilmek istemiyorlar. Bu yüzden benim de ateşimin yanmasına gerek yok’’ dediği anda bir rüzgâr esmiş. Ve onun ateşini söndürmüş.

Üçüncü mum arkadaşlarının sözleri ve ateşlerinin sönmesi üzerine “Ben Sevgi’yim. Ancak ateşim yanması için gücüm kalmadı artık. İnsanlar bana önem vermiyorlar ve ne kadar önemli olduğumun farkında değiller. Onları en çok sevenlerden nefret ediyorlar” demeye kalmadan ateşi sönüvermiş.

Aniden, odaya bir çocuk girmiş ve üç mumun sönmesiyle karanlık olan odada korkarak ağlamaya başlamış ve “Nasıl olur, odamda dört tane mum vardı, 3 tanesi sönmüş. Ben ne yapacağım şimdi” sözleri üzerine dördüncü mum şefkatle çocuğa; ” Ağlama çocuğum, ağlama. Benim ateşim sönmedi. Benim ateşim yanarken diğer üç mumu da tekrar yakabiliriz çünkü ben Umut’um.’’ yanıtını vermiş.

Çocuğun gözleri sevinçten hemen parlamış. Ve UMUT mumunu alıp BARIŞ, İNANÇ ve SEVGİ mumlarını tekrar yakarak odasını ışıkla doldurmuş.

Umut ışığı hayatımızdan hiç eksik olmasın. Her birimiz, umutla birlikte vefayı, barışı, sevgi başta olmak üzere bütün güzellikleri yaşatabilelim. Bu duygu ve düşüncelerimle umut dolu yazımı sonlandırırken, sevgili okurlarım sizi de Metin Eloğlu’nun ‘’Uyan’’ adlı şiiriyle baş başa bırakıyorum.

Hadi uyan
Günışığı çilemeye başladı başucunda
Denizler bir mavilik edindi günden
Seher yeline uyup kuşlar tüneğinden uçtu
Bu türküyü dinlemeyecek misin

Hadi uyan
Aydınlığa çık da çil gözlerin ışısın
İlkyazlar sıcağı biriksin yüreğine
Yoksul olsan da uyan
Garip olsan da uyan
Madem ki güzelsin, güzeli yaşatmak için
Madem ki iyisin, iyiliği yaşatmak için
Madem ki umutlusun, umudu yaşatmak için
Hadi uyan
Denizi dinle yaşamak desin
Toprağı dinle barışmak desin
Göğü dinle sevişmek desin
Bir plak konmuş gibi gramofona
İşte aşk işte özlem işte savaşmak gücü
Uyan diyor usansana

Hadi uyan
Sevdiğim uyan
N’olur uyan

 

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP