BİR TEPKİ DE ŞAHİN’DEN

Yayınlanma Tarihi :
BİR TEPKİ DE ŞAHİN’DEN

Devletin sağladığı yatırım imtiyazlarından bütün sanayicilerin eşit olarak yararlanması gerektiğini savunan CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, A lbayrak AŞ’ye ait Varaka Kâğıt Fabrikasının Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınmasını eleştirdi. Şahin, “Yatırımcılar arasında da haksızlık ve adaletsizlik yapılmıştır” dedi.


Albayrak AŞ’ye ait Varaka Kâğıt Fabrikasının Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınmasına CHP’li milletvekilleri Ahmet Akın ve Ensar Aytekin’in ardından bir tepki de Fikret Şahin’den geldi. Şahin, “İlimizde özel endüstri bölgesi olacaksa bu imkandan sadece birilerinin akrabası değil Balıkesir’deki tüm sanayicilerimizin yararlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

2003 yılında piyasa değeri 52 milyon dolar olan Balıkesir SEKA Kâğıt Fabrikası’nın Albayraklar tarafından Özelleştirme İdaresi’nden 1,1 milyon dolara alındığını anımsatan Milletvekili Şahin, fabrikanın satışında haksızlık yapıldığının, kamunun zarar ettirildiğinin 6 mahkeme kararıyla tescil edildiğini, bu haksızlığın “Özel Endüstri Bölgesi” imtiyazı sayesinde işletme esnasında da katlanarak devam ettiğini öne sürdü.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in açıklaması şöyle:
“ 19 yıldır üretim yapılmayan Balıkesir kâğıt fabrikasının tekrar çalışmaya başlaması, insanlarımıza iş imkânı sağlamasını tabi ki olumlu karşılıyoruz, bizim itiraz ettiğimiz nokta Cumhurbaşkanlığının 10.05.2018 tarihinde yayınladığı 1037 sayılı kararname ile sadece Albayrak AŞ’ye ait Varaka Kâğıt Fabrikasına Özel Endüstri Bölgesi imtiyazı tanınmasınadır. Diğer sanayici ve yatırımcıların bu imtiyazın dışında bırakılmasına karşıyız ve buna itiraz ediyoruz.
İlimizde özel endüstri bölgesi olacaksa bu imkândan sadece birilerinin akrabası değil Balıkesir’deki tüm sanayicilerimizin yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Yapılan bu imtiyazlı tutum, eş-dost-akrabaya haksız kaynak aktarımı değil de nedir? Var olma mücadelesi veren sanayicilerimizin beklentisi bir kişiye ayrıcalık sağlanması değil, herkesin devletimizin tanıdığı imkânlardan adaletli olarak yararlanmasıdır. Merak ediyorum bu kararname hazırlanırken Balıkesir Sanayi Odamızın düşünceleri alınmış mıdır? Demokratik katılımcı bir yönetim anlayışı bu gerektirir. Bu kararname ile bir kişi hariç bütün Balıkesir sanayicisine haksızlık yapılmıştır, bunun en kısa sürede düzeltilmesi ve sanayicilerimizin hepsinin adaletli olarak desteklenmesi bekliyoruz” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP