DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

BİR PSİKOLOĞA DANIŞIN

Yayınlanma Tarihi :
BİR PSİKOLOĞA DANIŞIN

Çok uzak değil bundan birkaç yıl öncesine kadar psikoloğa gitmek insanlar için utanç verici, gizlenmesi gereken bir durum olarak görünürdü. Zamanla bu algı, tabiri caizse evrimleşti ve bambaşka bir noktaya geldi. Günümüzde insanlar içinden çıkamadıkları durumlarda, kendilerini kötü hissettikleri zamanlarda psikolog görüşmelerine gider hale geldi. Elbette bu durum sevindiricidir ancak bu yaklaşımla birlikte popülaritesi artan psikologluk mesleğini yanlış anlayanlar, yanlış yorumlayanlar da oldu..  Peki psikolog kimdir, ne iş yapar ve psikoloğa ne zaman gidilir, gelin bunu konuşalım.

Psikolog unvanı yalnızca üniversitelerin psikoloji lisans bölümünden mezun olan kişilerin sahip olduğu bir unvandır. Danışmaya başlamadan önce kimden danışma alınacağı mutlaka araştırılmalıdır. Unutmayın hizmet alacağınız kişiye diplomasının olup olmadığı sormak hakkınızdır.

Psikoloji insan davranışlarının ve zihinsel süreçlerinin sistematik ve bilimsel olarak incelenmesini sağlayan bilim dalıdır. Psikoloji sadece hastalıklarla ilgilenmez içinde insan barındıran her şey ile ilgilidir. Psikologlar ise bu bağlamda size destek sağlayacak uzmanlardır. Atlanılmaması gerektiğini düşündüğüm bir diğer konu ise psikologların karar mercii olmadığıdır. Örneğin ilişkiniz ile ilgili sıkıntıların üstesinden gelmek için bir psikoloğa başvurduğunuzda boşanma kararınız için psikoloğun sizi desteklemesini veya vazgeçirmesini beklemek yanlış olur. Hayatınızın sorumluluğu her zaman sizindir, psikolog size gerçekten ne yapmak istediğinizi bulma, olumlu veya olumsuz getirilerini görme, size iyi geleni anlayabilme konusunda yine sizin fikirlerinizle ayna tutar.

Pekala psikoloğa ne zaman gitmelisiniz ? Öncelikle sorunun cevabı olarak tek bir görüş ve kesin bir yargı söz konusu değildir. Her insanın olaylara bakış açısı, etkilenme derecesi, üstesinden gelme hali birbirinden farklıdır. Bu sebeple ilk olarak kendimizi tanımamız gerekir. Yaşanan herhangi bir olaydan sonra işlevselliğiniz azaldı mı, duygu durumunuzda uzun süreli bir bozukluk var mı, uyku düzeninizde, yeme alışkanlığınızda değişimler oldu mu, sizin için endişe, kaygı veya korku yaratan durumlar ortadan kalksa bile etkileri devam ediyor mu.. Bu gibi ve daha sayılmayan şikayetleriniz doğrultusunda elbette bir psikoloğa danışmak her zaman daha sağlıklıdır. Kendimizi en iyi yine kendimiz tanırız.

Yazımı çok sevdiğim bir hocamın esprili bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Mevlana şu zamanda yaşasaydı eminim o meşhur sözünü şöyle değiştirirdi; Ya olduğun gibi görün ya da bir psikoloğa görün.”

Sağlıkla kalın sevgili okur.

 

PSİKOLOG

Buket Dilayda DURUHAN

YORUM YAP