Yayınlanma Tarihi :

PROJE ZENGİNİ OKUL

PROJE ZENGİNİ OKUL

Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 4 farklı eTwinning projesinde onay aldı. 25 öğrencinin kayıtlı olarak yer aldığı projelerde; İtalya, Almanya,Yunanistan,Portekiz, Ürdün, Gürcistan, Letonya,İspanya ve Azerbaycan’dan okullarla, yaratıcılık, iletişim, işbirliği kritik düşünme gibi 21’nci yüzyıl becerilerini geliştirme konusunda önemli çalışmalar yapılıyor.

HER DİLDE SANAT

Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Evrim Tan ve Çetin Şen Bilim Sanat Merkezi Müzik Öğretmeni Tuğba Işıldak Tezcan’ın kurucusu olduğu, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi Müdürü Mutasım Ateş’in de yer alarak destek verdiği Her Dilde Sanat (Art in every language) projesi; sanatın evrensel yönlerini kültürel unsurlarla birleştirerek hayata katkısını anlamayı ve geçmişte yaşanan olumsuz duygularla başa çıkmanın yollarını öğretmeyi amaçlıyor. Aynı şekilde dünyadaki sanat olaylarını keşfedip, WEB 2 araçlarını, dil, iletişim becerileri ve sanatsal çalışmaları aktif olarak kullanarak özgün ürünler ortaya çıkarmayı hedefliyor.
Projeye Ocak Ayı’nda seramik sanatçısı Sevcan Çerkez, Mart Ayı’nda sanata adanmış iki yürek, ressam ve müzisyen Ayşegül Yeşilnil ve caz sanatçısı Nezih Yeşilnil konuk olarak davet edildi.

“5 ZAMAN 5 MAKAM 5 ŞİFA”

“5 Zaman 5 Makam 5 Şifa”, (5 Times 5 Maqams 5 Healing) projesi Türk Müziğinde kullanılan makamlar ,farklı makamların insan psikolojisine etkileri ve tarihteki örneklerini araştırarak çeşitli sanat aktiviteleriyle öğrenmenin yanında iyi hissetmenin yollarını keşfetmeyi hedefliyor.

“CİNSİYET EŞİTLİĞİ”

“Cinsiyet Eşitliği” (Gender Equality) projesinde toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının kültürlerin gelişmesindeki önemi, teoride kabul edilse de pratikte söz, davranış, köklü deyimler ve atasözlerinde yapılan hatalar öğrenciler tarafından inceleniyor. Farklı ülkelerde yapılan hatalar paylaşılarak birlikte bir değişimle fark yaratmak hedefleniyor.

MÜZİK VE DOĞA İLE İYİLEŞMEK

Şubat ayında başlatılan “Müzik ve Doğa ile İyileşmek ” (Healing with Music and Nature) projesi ise Türkiye Gürcistan ve İspanya ortaklığı ile öğrencilerin yaratıcılık, iletişim, işbirliği gibi 21 yüzyıl becerilerini geliştirmenin yanında, doğanın ve müziğin öğrencilerin mental gelişimlerine katkı sağlamasını amaçlıyor.

Müzik öğretmeni Evrim Tan, proje tabanlı çalışmalar ve sanat birleştiğinde öğrencilerin kendini ifade etme, özgüven, grubun parçası olma, kültürel etkileşim ve yeteneklerinin farkına vararak bunu olumlu yönde kullanma gibi bir çok kazanımı elde ettiklerini vurguladı. Memet KOŞAR (balikesir24saat.com)

Evrim Tan

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP