Yayınlanma Tarihi :

BİR KÜLTÜR MABEDİ : SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ

BİR KÜLTÜR MABEDİ : SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ

Güre İskele’de bulunan galeri, 14 Kasım 2015 yılında Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından merhum babaları Ali Bostancıoğlu’nun anısına ithafen kurulmuştur.

Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda Dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler ve Muhacırlar, Kazdağı Milli Parkı, Kazdağı Endemik Bitkileri ve Faunası, Hasanboğuldu, Sutüven Şelalesi ve Sarıkız Efsanesi,  bölgedeki eski zeytinyağı fabrikaları ve zeytincilik, eski Edremit ve Körfez fotoğrafları ve belgeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit ziyaretleri ve  balmumu heykeli, Milli Mücadele’de Edremit Körfezi ve Kuva-yi Milliye Hareketi, Yolu Kazdağı’ndan geçmiş, iz bırakan değerler köşesinde çocukluğu Edremit ve Kazdağı’nda geçmiş olan “Benim meskenin dağlardır dağlar” diyen Sabahattin Ali köşesi ve balmumu heykeli, Kazdağları aşığı Tuncel Kurtiz’in balmumu heykeli ve eserleri, Çanakkale Destanı Kahramanı Havran’lı Koca Seyit’in balmumu heykeli, Edremit’li Şair Mustafa Seyit Sutüven, son günlerini Kazdağlarında geçiren Ali Ekber Çiçek köşesi ve balmumu heykeli, Edremitli Klarnet Virtüözü Şükrü Tunar; fotoğraflar, dökümanlar, efemeralar, antik objeler, heykeller, maketler, görsel videolar ve balmumu heykeller eşliğinde işlenip, sergileniyor.

Galerinin kuruluş amacı ise ; görsel objeler, eşya, resim ve maketleri sergileyerek Kazdağı Bölgesi ziyaretçilerini, Edremit Körfezi hakkında bilgilendirmek olarak özetlenebilir..

Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi’ne dair bilgiler oldukça merak uyandırıcı. Sizlerde okuyunca tarih ve  kültür dolu havasını solumak istemişsinizdir. Hiç görmediyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Güre’den tüm dünyaya açılan galeri, kuruluşundan bugüne geçen zaman içinde pek çok başarılı işlere imza attı. Sizlere aktardığım bilgiler dışında , galeride gerçekleşen sergi açılışlarından, ünlü yazarların, gazetecilerin konuk olduğu imza günlerinden, sinema günlerinden bahsetmeden olmaz.

Bostancıoğlu kardeşler, Güre’yi her yıl sanat ve kültürel alanda bir adım daha ileriye taşıyor. Galeri, sanatın her alanında üreten değerli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapıyor.  Ülke çapında tanınan gazeteci, tarihçi, belgeselci, haberci ve yazarların katılımıyla söyleşiler, imza günleri gerçekleştiriliyor.  Edremit Körfezi’ne gelen birçok ünlü isim, galeriye uğramadan gitmez. Onların galeri hakkındaki olumlu düşünceleri çok önemli. Bahçesinde izlenilen sinemalar ise eski güzel günlerdeki yazlık sinemaların tadındadır. Bu yaz da devam edeceğini düşünüyorum. Kordonda gezmek yerine sizde sinema günlerine katılabilirsiniz.

Yazın o sıcağında galerinin bahçesi insanın imdadına yetişir. Sanat ile müzik ile keyifli anlar yaşarsınız. Sabahattin Ali’nin şiirlerinden bestelenen şarkıları ya da 70’li 80’li yıllara ait eski pop müzik şarkılarını dinlemek ayrıcalıktır. Galerinin bahçesi adeta açık hava müzesi gibidir. Beni en çok etkileyen bölüm, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit’i ziyareti sırasında binmiş olduğu at arabasının sergilendiği yerdir. Sanki Ata’mız yeniden gelecekmiş, bizlerde onu karşılayacakmışız gibi hissederim. Bahçenin dünyası , insanı sahilden tamamen uzaklaştırır. Edremit Körfezi’nin kültürel değerleriyle yolculuğa çıkarsınız. Yaz günlerinde illa kumsalda olmak gerekmediğini anlarsınız. Galeriyi ziyaret edenler , çok özel ve değerli bir yerde olduğunun farkına varır.

Kazdağ Çiğdemi bendenizin , galeri ile tanışmam 2016 yazına denk gelir. Altınkum’dan bisikletim ile o çok sevdiğim sahil yolundan kolaylıkla galeriye ulaşıyorum. Her gelişimde bölgeye dair yeni bir şey öğrenirim. Galerinin içerisinde yer alan kutsal zeytin ağacı  ile elde edilen doğal ürünlerin, Sabahattin Ali kitaplarının, Ali’nin  hayatını anlatan Sabah Yıldızı Belgesel DVD’sinin, Kazdağları’nı tanıtan hediyelik ürünlerin, bölge turizmine katkı sunan kitapların yer aldığı bölüm hep ilgimi çekmiştir. Tuncel Kurtiz’in sesinden Kazdağları’nın tanıtım videosunu mutlaka dinlerim. Ata’ya ayrılan bölümde kendi sesini duymak tüylerimi diken diken eder. Kazdağları’nda yetişen endemik bitkilerin tanıtıldığı bölümde Çiğdem Çiçeği’ni görünce çok mutlu olurum. Adımın Kazdağları’na ait oluşu beni Kuzey Ege’ye daha çok yakınlaştırıyor. Galeriye gelişimde genellikle bir sergi de beni karşılar. Sanata ve sanatçıya sahip çıkılması da galerinin en önemli özelliğidir.

Galerinin bahçesinde yazları, doğal limonata ve Kazdağı şerbeti içilir. Kışın da somata içmenin, bambaşka bir keyfi vardır. Somata, karşı kıyı ile ortak kültürü yaşatan bir içecektir. Güre ve Edremit Körfezi’nin değerlerine sahip çıkan galerimiz, bu duyarlılık ile bizleri somata ile buluşturuyor. Sağlık dostu bu içeceği daha önce duymadıysanız mutlaka için. Galerinin bahçesinde baharın keyfini çıkarırken somatadan daha iyi bir arkadaş bulamazsınız. Bir fincan içince tadı damağında kalır insanın. O nedenle hediyelik ürünlerin yer aldığı bölümden bir somata almak bence kaçınılmaz. Sade Türk kahvesi içmeden Altınkum’a dönmem. Galeri’de çalışan Furkan’da sade kahve içtiğimi bilir. Onun gibi gençlerin okurken hafta sonu ve yaz tatillerinde sanat ve kültür ile iç içe olması çok önemli. Burada geçirdikleri zaman gelecekleri için en büyük kazanım. Onlara bu imkanı verem Bostancıoğlu ailesini kutluyorum. Kendileri de galeride çalışanlardan farksızdır. Canla başla çalıştıklarını herkes bilir, görür.

Her ziyaretimde dostane ilişkiler geride kalıyor. Galeri, eski bir tanıdığı görmenin sevincini yaşıyormuş gibi güzel hisler uyandırır. Oldukça benimsiyorum. Galeri sahibi Uğur ve Murat bey, her ziyaretçi ile ilgilenir. Hoş sohbetleri ile kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Bölge tanıtımına katkıları çok büyük. Onlar gibi doğduğu topraklara, aile değerlerine sahip çıkanlar çok değil. Topluma hizmet etmenin en güzel örneğini sergiliyorlar.

Hiçbir ticari kaygı taşımadan kültür,sanat ve Kazdağları adına uzun yıllar var olmaya devam etsinler. Üstlendikleri bu misyonları ile iyi ki varlar. Onlar gibi Edremit Körfezi’nin diğer değerli ailelerin galeriye bağışladıkları kültürel miraslara, sahip çıkmaktan başka seçeneğimiz yok. Burada hep güzellikler bir başka güzelliği, doğru işleri beraberinde getiriyor. Her biri bizi çağdaşlığa ulaştırıyor.

Geçtiğimiz  yaz bir hafta sonumu Güre’de geçirmiştim. Denizin, iskelenin keyfini çıkarmıştım.Bir Cumhuriyet kadını olarak tek başıma Güre’de oluşumu Murat bey, bir Güreli olarak önemli bulmuştu. Denizin, sanatın, güneşin özgürlüğünü hissetmiştim, yaşamıştım. Bu nedenle evet çok önemlidir ; Güre’de olmak, galeride olmak. Eski zeytinyağı fabrika bacaları tanık olmuştu bana. Onların dili olsa da ah o eski zamanları anlatabilseler. Bisikletim ile dolaşırken bedenen oradayımdır ama ruhum eski zamanlarda. Günün tüketim modasına bir türlü  alışmayan, alışamayan  ruhum…

Galerinin varlığı ile kültürel bir kimlik kazanan Güre İskele , deniz kültürü ile sanat bilinci ile insanlığa ışık tutan değerler ile gelişsin. Bir restauranta da yemek yemeyi çok önemli bir meziyetmiş gibi görmeyelim. Öz değerlere sahip çıkan, onları yaşatan Kazdağı dostlarına selam olsun… Hep birlikte bu güzelim topraklarda güzel günler yaşayalım…

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP