Yayınlanma Tarihi :

BİR KİTAP BİR ÇOCUK İÇİN BAZEN BİR DÜNYADIR …

“Bakın hanımefendi beğenmediğiniz şu pizzayı ya da iğrenç bulduğunuz şu şarabı, yeniden yapıp önünüze getiremem… Ama isterseniz, sizi memnun etmek için bir arya söyleyebilirim…”

O akşam İtalya’da, Perugia’daki pizzacı çok kalabalıktı. Hanımefendi ve dostları hiçbir şeyden memnun olmuyordu. Ne yediklerinden, ne içtiklerinden, ne de servisten…Bütün akşam garson kızı azarlayıp durmuştu. Ama o biliyordu ki “müşteri her zaman haklıdır” ve ne yapıp edip bu işi kaybetmemesi gerekir! O anda bildiği yapabildiği en iyi şeyi düşündü ve patdadak arya söyleme önerisinde bulundu. (Bugüne dek o lokantada böyle bir şeyin olmuşluğu yoktu!) Hanımefendi, yüzünde küçümseyici bir gülümsemeyle “söyle bakalım” dedi.

Garson kız aryasını söyledi.

Bitirdiğinde, Hanımefendi onu kucaklıyor ve masadaki dostlarına dönüp, “haydi bakalım, herkes, hepiniz cebinde ne varsa şu tabağa doldursun” diyordu.

Garson kızın adı Pervin Çakar’dı. Önceki akşam Leyla Gencer Şan Yarışması’nda üçüncülüğü Beyaz Rusya’dan Anna Lapkovskaya ile paylaşan soprano Pervin Çakar…

Yarışma sonrasında ondan yaşam öyküsünü dinlerken etkilenmemek olanaksızdı.

1981 doğumlu. Mardin’de, beş çocuklu yoksul bir ailenin çocuğu… Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi’nde kazandığı “kompozisyon yarışmaları”… Önceleri işi gücü yazmak… Ama herhangi bir şenlikte şarkı söylemek gerektiğinde türkü ya da Türk Halk Müziği parçaları söyleyen de o.

Bir hocasının “sende opera sesi var” demesi… Opera ne ki? O sözcüğü bile duymamış! Hocasının ona armağan ettiği bir Callas plağı… Ama dinleyemez çünkü evde plak çaları yok! İlk kez operayı Ankara’da izler. Kararını verir operacı olacaktır. Ankara Gazi Üniversitesi’nde hocası Oylun Erdayi… Ankara Devlet Operası’na sözleşmeli girmesi…

Bir İtalyan menajerin “İtalya’ya gitmelisin” önerisi. İtalya’ya gidiş, ailenin öfkesi ve bağların kopuşu… Yokluk yoksulluk ama azimle müziğe sarılması.

İtalya’da kah kiliselere sığındı, manastırlarda yaşadı, kah temizlikçi olarak çalıştı. Ama en iyi hocalardan vazgeçmedi! Ve İtalya’da irili ufaklı sayısız opera ve konserlere çıkmaya başladı. Ardından ödüller gelmeye başladı. 2009’da “Rigoletto”nun Gilda’sı; “Maria Stuarda”nın Anna Kennedy’siydi…”

Bir kitap ne yapar demeyin…

Bir kitap bazen bir çocuk için bir dünyadır…

Yeni yıl hediyeleriniz kitap olsun…

Kaynak : Vecdi YILMAZ

YORUM YAP