DOLAR31,1235% 0.27
EURO33,8187% 0.55
STERLIN39,5127% 0.35
FRANG35,4068% 0.48
ALTIN2.033,06% 0,02
BITCOIN1.609.108-1.181

BİR FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ

Yayınlanma Tarihi :
BİR FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ

“Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz” M. Kemal Atatürk

“Bulutlarda Atatürk” Fotoğrafı 7 Kasım 1953 Cumartesi günü Yozgat Lisesinde bayrak töreni sırasında Resim öğretmeni Mustafa Kemal Aydoğan tarafından çekilmiştir.
Fotoğrafta Bayrağı tutan öğrenci Güngör Bayer, yanındaki ise lisenin müdürü Rıfat Büke bey ve Bulutlarda Atatürk.
Fotoğrafın çekiminden bir süre sonra Mustafa Kemal Aydoğan hakkında törende İstiklal Marşı okunurken bu fotoğrafı çekmek için hareket ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmış, sonra soruşturma kapanmıştır. (Bugün İstiklal Marşımız okunurken oturanlara ne diyelim!..)

10 Kasım 1953’te Atatürk’ün naaşının, Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakledilirken, Yozgat’ı temsilen getirilen Toprağı Taşıma Heyeti’nde yer alan Mustafa Kemal Aydoğan’ın, tören sırasında çektiği fotoğraflar Anıtkabir’de ve değişik zamanlarda Ankara’da sergilenir. Bu sergilerden birini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın “Bulutlarda Atatürk” fotoğrafını görüp, “Bu fotoğrafı lütfen Anıtkabir’e bağışlayın!” talebi üzerine, Mustafa Kemal Aydoğan “Bulutlarda Atatürk” fotoğrafını Anıtkabire bağışlar. Uzun yıllar Anıtkabir’de sergilenen bu fotoğraf günümüzde müzenin arşivine kaldırılmıştır.(1)

Asıl üzerinde durmak istediğim bu tarihi fotoğrafla ilgili bir anımı paylaşmak istiyorum.
2014 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Kurulu sonrası Batıkent Şubesinde kurullara seçilenler görev dağılımı toplantısı yapmıştı. Yönetim odasının duvarında “Bulutlarda Atatürk” fotoğrafı asılıydı. Genel Denetim Kuruluna seçilen arkadaşımız Ali İyibil fotoğrafı görünce heyecanla, fotoğraf çekilirken orada öğrenci olduğunu belirterek duygu dolu bir sesle fotoğrafın hikayesini anlattı. Gözleri dolmuştu. Hepimiz çok etkilenmiştik. Sözlerini tamamladıktan sonra kendisine anlattıklarını yazılı kayıt altına almayı önerdim. Memnuniyetle kabul ederek anlattıklarını yazıya döktü. Olaya tanık olan şube başkanımız, metnin aslını çerçeveletip fotoğrafın yanına asacağını belirterek istedi. Bizler bu talebi memnuniyetle kabul ederek ve birer fotokopisini aldık. Unutamayacağımız bir gün ve güzel bir anı olmuştu.
Bugün 12 Mart İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 101’inci yıl dönümü. Bu topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan büyük önder Atatürk olmak üzere İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyorum.

(1)Yazar Tolga Aydoğan http://tolgaaydogan.com #Atatürk #BulutlardaAtatürk

12.03.2022
Ayhan Öztürk

YORUM YAP