28° Açık
 • EURO 6.77
 • DOLAR 6.07

BİR DOST KAPISIDIR.. MAHZEN…

Doğa-Çevre - 2 Mart 2019 01:06 A A

“Tasarımlarda kullanılan malzemeler tamamen doğal ve orijinaldir. Mecbur kalınmadığı sürece kesme yontma işlemi yapılmamıştır. Doğada bulunduğu şekli korunmaya çalışılmıştır”

Der,  Ventorium Sanatçısı Filiz Yılmaz…

Sadece Ventorium ile ifade ettiğime aldanmayın. Kazdağları’na gönül veren doğa dostlarından kim Vivarium, Terrarium, Paludarium, Riparium ve Fairy Garden Kursu’na katılmak istiyorsa Mahzen Sanat Evi’nin kapısı açık. Herkes kursa katılmak isteyebilir. Ama herkes sonuna kadar devam edemeyebilir. Değerli sanatçımız gerçekten bu işe gönül verip, vermediğinizi anlar. Her eserinin bambaşka bir hikayesi var. Tamamlanması uzun yıllar alıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun,  her eserden biri size Kazdağları’nı anlatır. Sabır ve emeğin birleşimi bu ürünler Mahzen Sanat Evi’nde sizleri bekliyor.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan oksijen cenneti Kazdağları’nın eteklerinde bulunan güzelliklerden biridir Altınoluk Köyü. Her yıl daha çok kişiyi ağırlar. Kültürel varlıklara artık daha çok ilgi gösteriliyor. Köye gelenlerin bu ilgisine en uygun duraktır Mahzen Sanat Evi. Bir çay ya da kahve eşliğinde sohbet ederken, Ventorium sanatı ile doğanın gizemli dünyasına dalıp gidersiniz.

Mahzen hem sanat evi hem kafe. Elbette öncelikle sanat evi. En doğrusunu söylemek gerekirse Filiz Yılmaz’ın evi. Mahzen, köyün en eski yapılarından biridir . Atölye, mutfak, kafe,bahçe hep bu eski yapının bir parçası. Kazdağları’nın ve Altınoluk Köyü’nün geçmişine oldukça önem veren sanatçımız doğa ile bütünleşmiş. Doğayı yaşam felsefesi haline getirmiş. Bizler de eko yaşamının konuklarıyız. Sanatı ile sahip çıkmamız gereken değerleri hatırlattığı için her zaman destekleyeceğiz.

Altınoluk girişindeki Antandros Kazıları, dünya mirası olarak hak ettiği değeri bu anlayış ile bulur. Bölgenin mitolojiden beri gelen tarihi dokusu, farklı dönemlerine tanık insanların yaşamı, mimari yapısı, gelenekleri, yemek kültürü gibi köyü oluşturan bütün unsurları olduğu gibi korumak ve geleceğe aktarmayı kendine görev edinen anlayış.

Sanatçımız Filiz Yılmaz ile sohbet ederseniz kendisinden Mahzen Sanat Evi’nin hikayelerini dinleyebilirsiniz. Köyde bulunan ama çoğumuzun bilmediği Sıra Odaları’nın muhteşem güzelliğini öğrenirsiniz. Köyün eski dönemlerde sahip olduğu pek çok yapı ne yazık ki günümüze ulaşmamış. Bizlere bırakılanların da hepsine sahip çıktığımız söylenemez. Mahzen Sanat Evi’nin hemen üst tarafından köy mezarlığına doğru kısa bir yolculuk yapmış olmak bile köyün tarihsel kimliğini yaşatıyor. Bambaşka bir boyutta olduğunuzu düşünmeye başlıyorsunuz. Gerçek Altınoluk işte budur diyorsunuz. Sahilin betonlaştığı bir yer Altınoluk’u temsil edemez. İnsan bu haline üzülüyor.

Köyün daracık sokakları, dik yokuşları, cumbalı evleri, Rum tuğlaları, eski yaşantısını unutturmayan bacaları, sanırım önceden burada bu vardı, belki köyün ileri gelenleri bu evde oturuyordu gibi bizleri eski zamana götüren izleri, civar köyler ile ilişkiler … Bizlerin en ince ayrıntısına kadar bilmemiz gereken her şey. Sanatçımızın tüm derdi bunlar. Her birine sahip çıkıyor. Herkesin bilmesi ve geleceğe aktarması için çabalıyor. Sanatını bu amacı için icra ediyor.

Mahzen Sanat Evi 2 yıldır var olan bir yer. Filiz Yılmaz, köye gelmeden önce de Kuzey Ege’nin, Kazdağları’nın hakkını vererek yaşamış. Doğadan besleniyor. Doğa için üretiyor. Dağların sesine ortak olmuş. Bitkilerin yerine konuşmuş. Anlatmış atalardan kalan masalları. Yöresel yemekleri eksik etmemiş sofrasından. Sanatı, doğayı, Kazdağları’nı içselleştirmiş.

Kendisi çok değerli bir iş yapıyorken,  derdi her zaman bölgeyi tanıtmak olmuş. Popülarite kazanan kurum ve kişiler bölgede yok değil. Görünüşte onlar da aynı amaç için var gibi görünüyor ama Mahzen’in havasını soluduğunuz zaman anlıyorsunuz ki her şey göründüğü gibi değil.

Filiz Yılmaz, Mahzen’inde kendisi gibi gerçek sanatçıların eserlerine yer veriyor. Duvarlarında sanatsal değeri olan ürünlerin olmasını istiyor. Köyü çok seviyor. Köy halkı ile sohbetler ediyor. Onlardan köyün gün yüzüne çıkmayı bekleyen hikayelerini öğreniyor. Yıllar sonra Altınoluk Köyü ile birlikte anılacağından hiç şüphe duymuyorum. Çünkü o hissi uyandıracak kadar, yaşadığı yeri önemsiyor. Yaşadığı yerin geçmişine sahip çıkıyor. İnsanlar ile uzlaşarak köyün dünya turizmindeki hak ettiği değeri bulması için çalışmaktan başka yaptığı bir şey yok.

Kendisi ile daha geçtiğimiz yaz tanıştık. Mahzen’de zamansızlık yaşanır. Bu dünya ile bambaşka yolculuklara çıkmaya başladığım günden beri sanatçımızın dostluğunu, iyi niyetini, yüreğinin güzelliğini görmekteyim. Ne mutlu ki kendisi sanatı ile köyde istediği gibi bir yaşamı sürdürüyor.Ve bu yaşantısı ile bizlere en güzel örnek. Aynı durum benim için söz konusu değil. Tek düzen yaşantıdan kaçtıkça soluğu bu nedenle Mahzen’de alıyorum. Doğa, deniz, ağaç tutkumu çok iyi anlayan sanatçımız ile sohbetlerimiz beni hep mutlu eder.

Mahzen’e ilk adım attığım zaman , bahçesi daha yapılıyordu. Bir sonraki gelişimde gördüm ki derenin huzur veren sesi eşliğinde o güzelim havasını yaşayacağım bir cennetteyim. Eserlerin yer aldığı Mahzen’in kalbi diyebileceğim mekan her gelişimde bambaşka güzelliğe bürünür. Yediğim her şey doğal ürünlerden yapılır. Yöresel tatların en güzelini bulurum. Kazdağı’nın bitkilerinin şifa veren çaylarını içerim. Maşinga ile pişen lezzetlerde özeldir. Mahzen’e özel tatlılar, yemekler, içecekler çoktur. Sanatı gibi bizleri ağırlaması da takdire şayan. Kendisi neyi sofrasına getiriyorsa bizlere sunduğu da odur. Kendisinin yemediği, içmediği bir şeyi bize de yedirmez, içirmez.. Günün hangi zamanında bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz tahmin ettiğinizden çok daha iyisi ile karşılaşırsınız.

Altınoluk Köyü’ne gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken yer. Evet böyle diyorum. Abarttığımı da hiç düşünmüyorum. Sanatçımızın kendi emeği ile oluşturduğu sanat evi tam bir mahzen. Adı gibi değerler, insanlık, köyün tarihi şarap gibi yıllanıyor. Farz edelim ki uzun yıllar boyunca köye gelemedik. Geçen zaman içinde sanat evimizin amacı doğrultusunda pek çok güzel işlere imza atmış, köye hak ettiği değere ulaşmasında en büyük katkıya sahip olmuş. İnsanlığa hizmet etmeye devam ediyor.Çünkü sevgili sanatçımız bu duyarlılık ile yaz kış demeden her gün Mahzen’i açıyor.Ve başlıyor üretmeye. Hoş sohbeti ve güneşin sofrasındayım dedirten özel varlığı ile beni buna inandırdı.

İyi ki Mahzen Sanat Evi var. İyi ki Filiz Yılmaz. Kazdağları’na sahip çıkıyor.Bütün değerleri ile yaşatıyor. Ve bizler de Bu amacı ile kadın varsa hayat vardır diyebiliyoruz. Sanatın doğrularını burada yaşadığını anlayan bendeniz Kazdağ Çiğdemi, Mahzen’i ve Mahzen’in her köşesinde kutsal emeği olan sanatçımız, benim bu dünyada değer verdiğim özel insanlardan biri olan Filiz Yılmaz’ı çok seviyor, onlar ile her buluşmasında yeniden doğuşu yaşıyor. Sizleri de Kazdağı’nın Rönasansı’nı yaşamaya davet ediyorum. Belki bir gün çok güzel bir etkinlikte Mahzen Sanat Evi’mizde buluşuruz. Zaten şu an da sanatın ve sanatçının buluştuğu özel mekanımız. Hep öyle kalması umudu ile Mahzen’in kapısından gerçeklikler geçsin.

Bu haber 307 kez okundu.
besob otel
Doğa-Çevre - 01:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  MUHASEBECİLERDE İŞLEM TAMAM
  Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın geçtiğimiz günlerde yapılan olağan genel kurulunda seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev bölümünü gerçekleştirdi. Ertuğ Aslan başkanlığındaki yeni yönetimde TanerŞenoğlu ve Soner Acar başkan yardımcılığını, Eren Çekiç oda sekreterliğini, İsmail Altıntaş saymanlığı üstlendi.Taner Yiğit ve Mustafa Karaduman’ın ise yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacağı açıklandı. BSMMMO’da Ali Serdar […]
 • 02
  SAĞLIKTA MÜDÜR YİNE DEĞİŞTİ
  Bilecik’ten 7 ay önce Balıkesir’e atanan Dr.Mehmet Burak Öztop, İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne getirildi. Öztop’un yerine ise Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz atandı. Mehmet Burak Öztop düzenlenen iftar programı ile yeni görev yeri İzmir’e uğurlandı. Öztop ile birlikte çalıştıkları süre zarfında sağlık alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, genç bürokrata başarı belgesi […]
 • 03
  SINDIRGI İTTİFAKI
  Balıkesir’de gerçekleştirilen Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde Ak Partili ve CHP’liler arasında sert tartışmalar yaşanırken, Sındırgılı üyeler tüm partilere örnek oldu. Birlik seçimlerinde oy kullanmak için Balıkesir’e gelen CHP’li Belediye Meclis üyeleri Mehmet Çetin, Asım Göksidan, Fikret Kavaklı, İYİ Partili Bülent Ata ile Sındırgı’nın AK Partili Belediye Başkanı Ekrem Yavaş Salih Tozan Kültür Merkezi’nde birlik beraberlik […]
 • 04
  TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?..
  İlhan Şeşen sevdiğine yazmış ama nakarat kısmını toplumumuzun ruh haline uyarlamamak mümkün mü? “Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor” Tehlikenin farkında mısınız?.. Nasıl ayrıştığımızın, bölündüğümüzün?.. Kutuplaşmanın nerelere gidebileceğinin?.. Bayramdan tutun spora kadar ne hale geldiğimizin […]
 • 05
  EDREMİT BELEDİYE PERSONELİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
  Edremit Belediyesi tarafından her gün hayırseverlerin katkılarıyla düzenlenen iftar yemeğini bu kez belediye personeli üstlendi. Edremit Belediyesi’nin düzenlediği iftar sofrası Ramazan ayının her akşamı vatandaşları gönül sofrasında buluşturmaya devam ediyor. Hayırseverlerin destek verdiği iftar yemeğinin giderlerini önceki gün belediyede görev yapan memur, işçi ve şirket personeli çalışanları karşıladı.Personelin katkıları ile Faruk Serpil Parkı içinde verilen […]

YAZARLARIMIZ

 • TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!

  Türkiye de öğretmen yetiştirme 1970-1980 arasında bozulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının doğrudan kontrolünü yitirdiği Eğitim Fakülteleri döneminde ise akademik yaşam normları ile öğretmenlik mesleği umdeleri uzlaştırılamadı. Eğitim Fakültelerindeki öğretim elemanları akademisyen ile eğitimci arasında iki cami arasında beynamaz durumu yaşadılar. Bu, öğretmen yetiştirmede geleneğe sahip çıkamamanın somut sonucuydu.  2000’li yıllardan sonra gelen AKP ise ortaya […]
 • TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?..

  İlhan Şeşen sevdiğine yazmış ama nakarat kısmını toplumumuzun ruh haline uyarlamamak mümkün mü? “Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor” Tehlikenin farkında mısınız?.. Nasıl ayrıştığımızın, bölündüğümüzün?.. Kutuplaşmanın nerelere gidebileceğinin?.. Bayramdan tutun spora kadar ne hale geldiğimizin […]
 • ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

  Ben her Anneler Günü’nde paylaşırım bu iletiyi. Atatürk, annesini ziyaret edeceği zaman mutlaka yaveri ile “İzin verirse validemi ziyaret etmek istiyorum.” diye haber yollardı. Zübeyde Hanım, hazırlanır, saçlarını taratır, oğlunu beklerdi. Atatürk de bu ziyarette mutlaka büyük üniformasını giyer, yaverleriyle birlikte gelir, büyük bir hürmetle annesinin elini öper, onun duasını alırdı.Annesi oğlunun bu davranışından çok […]
 • NE YAPMALI?

  73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir. Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • BİR YANIM BAHAR BAHÇE BİR YANIM DİRENİŞ

  Çiğdemler; kış ne denli sert geçerse geçsin; yaşam gücünü hatırlatır. baharı yaşar. Adımı öylesine seviyorum ki, öylesine içselleştirmişim ki ; adım gibi olmak için her şeye rağmen hayat doluyum. Adımın peşinden koşsam, tüm Anadolu’yu gezmem gerekir. Anadolu’nun özüne, geleneklerine, o güzelim insanlarımıza ulaşırım. Kazdağ Çiğdemi, Toros Çiğdemi, İstanbul Çiğdemi, Ankara Çiğdemi , Hitit krallarının ağzına […]
 • BU NE SAMİMİYETSİZLİK!

  Artık bıkkınlık verdi ama aynı sözlerle yazıma başlıyorum : “Balıkesir Kuva-yi Milliye’nin başkenti diyoruz… İstiklal Madalyası istiyoruz… Cesur Balıkesir, Yürekli Balıkesir unvanına talibiz…”Ama aradan 100 yıl daha geçse bu kafalarla bu unvanı da, o madalyayı da alamayacağımız açıkça görünüyor… Balıkesir ne yazık ki son bir ayda Atatürk, cumhuriyet ve Kuvayi Milliye konusunda hep sınıfta kaldı. […]
 • NAİPLİ KÖYÜ’NDEN- Fatma Zehra KÖSELEY

  Bugün günlerden Naipli Köyü.İlkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar birlikte okuduğum sıra arkadaşım Bahriye Kandemir ile buluştum. Naipli köy fırınında annemin ekmek yaptığı fırın aynı yerinde duruyor. Anılar taa uzaklardan sıcacık ekmek kokusu ile buluşuyor. Bize ablalık yapan Gülsüm ablamız ile de görüştük. Gülsüm ablamız, kızkardeşim Hasene Füsun Öztop’u ve kardeşim Zeki’yi görünce gözyaşlarını tutamadı. Gülsüm abla, […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • GÜNEŞ UFUKTAN DOĞARKEN- İhsan DURAK

  Mayıs ayı, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta, ilkbaharın kendini, en can alıcı güzellikte ifade ettiği, yaz mevsimini kucaklayan bir zaman dilimidir. Tanyeri ağarmadan önce, gecenin en karanlık zamanıdır. Bu durumu başka cümle ile ifade edersek; GECENİN EN KARANLIK ZAMANI, AYDINLIĞA EN YAKIN ZAMANDIR. Krallıkların, imparatorlukların sonunu sıcak ve soğuk savaşlar belirler. “Sonsuzluk” diye bir kavram […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • 19 MAYIS VE GENÇLER – Tanyol KIPÇAK

  Şimdiki çocuklar bilmez.. Gençler bile.. Unutturuyorlar çünkü.. Nasıl bilsinler ki?.. Benim çocukluğumda ,benim gençliğimde günler önceden hazırlıklar başlardı.. Okullarda sınıflar süslenir.. Krapon kağıtlarından kırmızı-beyaz kedi merdivenleri yapılır. Kağıttan bayraklar camlara yapıştırılır.. Bahçede provalar, trampetler, yavrukurtlar, izciler, özel kıyafetler… Bir heyecan,bir heyecan.. Bir gün kala uyku gözüne girmez.. Ayakkabılar eğer yeni alındıysa başucunda durur.. Mis gibi […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!

  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 86.004
  -0,88%
 • ALTIN 248.92
  0,51%
 • DOLAR 6.071
  0,73%
 • EURO 6.772
  0,56%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link