Açık
 • EURO 6.52
 • DOLAR 5.77

BİR DOST KAPISIDIR.. MAHZEN…

Doğa-Çevre - 2 Mart 2019 01:06 A A

“Tasarımlarda kullanılan malzemeler tamamen doğal ve orijinaldir. Mecbur kalınmadığı sürece kesme yontma işlemi yapılmamıştır. Doğada bulunduğu şekli korunmaya çalışılmıştır”

Der,  Ventorium Sanatçısı Filiz Yılmaz…

Sadece Ventorium ile ifade ettiğime aldanmayın. Kazdağları’na gönül veren doğa dostlarından kim Vivarium, Terrarium, Paludarium, Riparium ve Fairy Garden Kursu’na katılmak istiyorsa Mahzen Sanat Evi’nin kapısı açık. Herkes kursa katılmak isteyebilir. Ama herkes sonuna kadar devam edemeyebilir. Değerli sanatçımız gerçekten bu işe gönül verip, vermediğinizi anlar. Her eserinin bambaşka bir hikayesi var. Tamamlanması uzun yıllar alıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun,  her eserden biri size Kazdağları’nı anlatır. Sabır ve emeğin birleşimi bu ürünler Mahzen Sanat Evi’nde sizleri bekliyor.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan oksijen cenneti Kazdağları’nın eteklerinde bulunan güzelliklerden biridir Altınoluk Köyü. Her yıl daha çok kişiyi ağırlar. Kültürel varlıklara artık daha çok ilgi gösteriliyor. Köye gelenlerin bu ilgisine en uygun duraktır Mahzen Sanat Evi. Bir çay ya da kahve eşliğinde sohbet ederken, Ventorium sanatı ile doğanın gizemli dünyasına dalıp gidersiniz.

Mahzen hem sanat evi hem kafe. Elbette öncelikle sanat evi. En doğrusunu söylemek gerekirse Filiz Yılmaz’ın evi. Mahzen, köyün en eski yapılarından biridir . Atölye, mutfak, kafe,bahçe hep bu eski yapının bir parçası. Kazdağları’nın ve Altınoluk Köyü’nün geçmişine oldukça önem veren sanatçımız doğa ile bütünleşmiş. Doğayı yaşam felsefesi haline getirmiş. Bizler de eko yaşamının konuklarıyız. Sanatı ile sahip çıkmamız gereken değerleri hatırlattığı için her zaman destekleyeceğiz.

Altınoluk girişindeki Antandros Kazıları, dünya mirası olarak hak ettiği değeri bu anlayış ile bulur. Bölgenin mitolojiden beri gelen tarihi dokusu, farklı dönemlerine tanık insanların yaşamı, mimari yapısı, gelenekleri, yemek kültürü gibi köyü oluşturan bütün unsurları olduğu gibi korumak ve geleceğe aktarmayı kendine görev edinen anlayış.

Sanatçımız Filiz Yılmaz ile sohbet ederseniz kendisinden Mahzen Sanat Evi’nin hikayelerini dinleyebilirsiniz. Köyde bulunan ama çoğumuzun bilmediği Sıra Odaları’nın muhteşem güzelliğini öğrenirsiniz. Köyün eski dönemlerde sahip olduğu pek çok yapı ne yazık ki günümüze ulaşmamış. Bizlere bırakılanların da hepsine sahip çıktığımız söylenemez. Mahzen Sanat Evi’nin hemen üst tarafından köy mezarlığına doğru kısa bir yolculuk yapmış olmak bile köyün tarihsel kimliğini yaşatıyor. Bambaşka bir boyutta olduğunuzu düşünmeye başlıyorsunuz. Gerçek Altınoluk işte budur diyorsunuz. Sahilin betonlaştığı bir yer Altınoluk’u temsil edemez. İnsan bu haline üzülüyor.

Köyün daracık sokakları, dik yokuşları, cumbalı evleri, Rum tuğlaları, eski yaşantısını unutturmayan bacaları, sanırım önceden burada bu vardı, belki köyün ileri gelenleri bu evde oturuyordu gibi bizleri eski zamana götüren izleri, civar köyler ile ilişkiler … Bizlerin en ince ayrıntısına kadar bilmemiz gereken her şey. Sanatçımızın tüm derdi bunlar. Her birine sahip çıkıyor. Herkesin bilmesi ve geleceğe aktarması için çabalıyor. Sanatını bu amacı için icra ediyor.

Mahzen Sanat Evi 2 yıldır var olan bir yer. Filiz Yılmaz, köye gelmeden önce de Kuzey Ege’nin, Kazdağları’nın hakkını vererek yaşamış. Doğadan besleniyor. Doğa için üretiyor. Dağların sesine ortak olmuş. Bitkilerin yerine konuşmuş. Anlatmış atalardan kalan masalları. Yöresel yemekleri eksik etmemiş sofrasından. Sanatı, doğayı, Kazdağları’nı içselleştirmiş.

Kendisi çok değerli bir iş yapıyorken,  derdi her zaman bölgeyi tanıtmak olmuş. Popülarite kazanan kurum ve kişiler bölgede yok değil. Görünüşte onlar da aynı amaç için var gibi görünüyor ama Mahzen’in havasını soluduğunuz zaman anlıyorsunuz ki her şey göründüğü gibi değil.

Filiz Yılmaz, Mahzen’inde kendisi gibi gerçek sanatçıların eserlerine yer veriyor. Duvarlarında sanatsal değeri olan ürünlerin olmasını istiyor. Köyü çok seviyor. Köy halkı ile sohbetler ediyor. Onlardan köyün gün yüzüne çıkmayı bekleyen hikayelerini öğreniyor. Yıllar sonra Altınoluk Köyü ile birlikte anılacağından hiç şüphe duymuyorum. Çünkü o hissi uyandıracak kadar, yaşadığı yeri önemsiyor. Yaşadığı yerin geçmişine sahip çıkıyor. İnsanlar ile uzlaşarak köyün dünya turizmindeki hak ettiği değeri bulması için çalışmaktan başka yaptığı bir şey yok.

Kendisi ile daha geçtiğimiz yaz tanıştık. Mahzen’de zamansızlık yaşanır. Bu dünya ile bambaşka yolculuklara çıkmaya başladığım günden beri sanatçımızın dostluğunu, iyi niyetini, yüreğinin güzelliğini görmekteyim. Ne mutlu ki kendisi sanatı ile köyde istediği gibi bir yaşamı sürdürüyor.Ve bu yaşantısı ile bizlere en güzel örnek. Aynı durum benim için söz konusu değil. Tek düzen yaşantıdan kaçtıkça soluğu bu nedenle Mahzen’de alıyorum. Doğa, deniz, ağaç tutkumu çok iyi anlayan sanatçımız ile sohbetlerimiz beni hep mutlu eder.

Mahzen’e ilk adım attığım zaman , bahçesi daha yapılıyordu. Bir sonraki gelişimde gördüm ki derenin huzur veren sesi eşliğinde o güzelim havasını yaşayacağım bir cennetteyim. Eserlerin yer aldığı Mahzen’in kalbi diyebileceğim mekan her gelişimde bambaşka güzelliğe bürünür. Yediğim her şey doğal ürünlerden yapılır. Yöresel tatların en güzelini bulurum. Kazdağı’nın bitkilerinin şifa veren çaylarını içerim. Maşinga ile pişen lezzetlerde özeldir. Mahzen’e özel tatlılar, yemekler, içecekler çoktur. Sanatı gibi bizleri ağırlaması da takdire şayan. Kendisi neyi sofrasına getiriyorsa bizlere sunduğu da odur. Kendisinin yemediği, içmediği bir şeyi bize de yedirmez, içirmez.. Günün hangi zamanında bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz tahmin ettiğinizden çok daha iyisi ile karşılaşırsınız.

Altınoluk Köyü’ne gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken yer. Evet böyle diyorum. Abarttığımı da hiç düşünmüyorum. Sanatçımızın kendi emeği ile oluşturduğu sanat evi tam bir mahzen. Adı gibi değerler, insanlık, köyün tarihi şarap gibi yıllanıyor. Farz edelim ki uzun yıllar boyunca köye gelemedik. Geçen zaman içinde sanat evimizin amacı doğrultusunda pek çok güzel işlere imza atmış, köye hak ettiği değere ulaşmasında en büyük katkıya sahip olmuş. İnsanlığa hizmet etmeye devam ediyor.Çünkü sevgili sanatçımız bu duyarlılık ile yaz kış demeden her gün Mahzen’i açıyor.Ve başlıyor üretmeye. Hoş sohbeti ve güneşin sofrasındayım dedirten özel varlığı ile beni buna inandırdı.

İyi ki Mahzen Sanat Evi var. İyi ki Filiz Yılmaz. Kazdağları’na sahip çıkıyor.Bütün değerleri ile yaşatıyor. Ve bizler de Bu amacı ile kadın varsa hayat vardır diyebiliyoruz. Sanatın doğrularını burada yaşadığını anlayan bendeniz Kazdağ Çiğdemi, Mahzen’i ve Mahzen’in her köşesinde kutsal emeği olan sanatçımız, benim bu dünyada değer verdiğim özel insanlardan biri olan Filiz Yılmaz’ı çok seviyor, onlar ile her buluşmasında yeniden doğuşu yaşıyor. Sizleri de Kazdağı’nın Rönasansı’nı yaşamaya davet ediyorum. Belki bir gün çok güzel bir etkinlikte Mahzen Sanat Evi’mizde buluşuruz. Zaten şu an da sanatın ve sanatçının buluştuğu özel mekanımız. Hep öyle kalması umudu ile Mahzen’in kapısından gerçeklikler geçsin.

Bu haber 149 kez okundu.
merkez_optik
Doğa-Çevre - 01:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  SİZE 3600 YIL ÖNCESİNDEN BİR MEKTUP VAR!.. Fatma Zehra KÖSELEY
  Emekli bir öğretmenin mektubunu bir kez okuyun. Yüksek sesle okuyun yanınızdakiler de duysun.. Bu mektubu bize bugünlere taşıyan o muhteşem bilim kadını Muazzez İlmiye Çığ öğretmenimize minnet duyacağınızdan hiç kuşkum yok. O bizim Sümer Kraliçemiz. Okuduğu Sümer tabletlerini , Türk okuruna ve bilim tarihimize kazandırırken nelerden vazgeçti kim bilebilir ? Sevgili okurlarımız, son Sümer Kraliçemiz […]
 • 02
  “YAPARSA TUNCAY HOCA YAPAR”
  Millet İttifakı’nın Sındırgı Belediye Başkan adayı CHP’li Tuncay Öztürk, seçimi kazanmak için gece gündüz demeden çalışıyor.”Sındırgı’ya sözümüz var” diyerek ilçeyi kalkındıracak projeleri ardı ardına açıklayan öğretmen kökenli başkan adayı, “Yaparsa Tuncay Hoca yapar” sloganıyla da kendine güvenini ortaya koyuyor. Sındırgı merkezle birlikte kırsal mahallelerde büyük ilgi gören CHP’li Öztürk, “Gelin hep birlikte Sındırgı’yı geleceğe taşıyalım, […]
 • 03
  ÖN YARGI – Tanyol KIPÇAK
  Bu hafta sonu ön yargıdan bahsedeceğim Kıssadan hisse işte.. Belki sonunda bir yerlere varırız diye.. İnsanlara “ön yargı” ile yaklaşmak hiç güzel bir yaklaşım değil..Tanımadığımız birini kaşı ile gözüyle,görselliği ve sözleriyle yargılamak.. Amaan bırak şunu…Sevimsiz şey!..Kendini beğenmiş,ukalanın önde gideni.. Demez miyiz?.. Hem de ne.. Daniskasını söyleriz.. Laf aramızda demeye bile gerek yok!.. Yapıyoruz maalesef.. Ben […]
 • 04
  TOSUN’DAN “MEKTUP”, BOSTANCI’DAN “PASTA” 
  Yerel seçim çalışmaları hızla devam ederken Bandırma’da siyasi partiler, seçmene dokunmak ve özel hissetmesini sağlamak amacıyla farklı yollar deniyor. Siyasetin artık değişmesi hatta karar alma mekanizması içinde halkın daha etkin olması gerektiğini düşünenlerden biri olarak seçmen ile Millet ve Cumhur İttifaklarının kurmaya çalıştığı bağı değerlendireceğim. Siyaset dili iletişimin ve bilimin geliştiği 21. yüzyılda artık didaktiklikten […]
 • 05
  ADD’DEN ATATÜRK’E SAHİP ÇIKAN ALBAY’A DESTEK
  Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Balıkesir Şube Başkanı İlhan Öner, 18 Mart Çanakkale zaferinin 104’ncü yıldönümü nedeniyle İstanbul Avcılar’da düzenlenen bir toplantıda okunan duada Cumhuriyetin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmamasına tepki göstererek salonu terk eden Avcılar Askerlik Şubesi Başkanı Albay Önder İrevül’ün bu davranışının haklı ve onurlu bir davranış olduğunu ve ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi.  Kamuoyunun büyük […]

YAZARLARIMIZ

 • UĞUR MUMCU

  seni yağmurlu bir günde vurdular hep puslu kalsın diye belki ülke geleceği yanıldılar uğurlandığın gün dört bir yandan gönül ışığı düştü  tabutunun üstüne aydınlanıverdi ortalık. yağmur sularına baktım simsiyah akıyordu sanki karanlığın ayak izlerini yıkıyordu insanların yüzleri ıslak, öfkeli ağaçların gözyaşları pırıl pırıl yağmur inatla yağıyor ama akan sel insan seli 1993-Balıkesir Premium WordPress Themes […]
 • BAL-KES SİYASİ BİR KURUMDUR (!)

  Seçime geri sayım sürerken… Büyükşehir Başkan Adaylarının Balıkesirspor üzerinden karşılıklı söylemleri devam ediyor. Bir gün biri ziyarete gidiyor Balıkesirspor’a ve kendi mesajlarını veriyor. İki gün sonra diğeri gidiyor, o da kendi mesajlarını veriyor. Daha sonra yetmiyor olacak ki, bir gün birinin sözlerini okuyoruz gazetelerde Bal-Kes ile ilgili… İki gün sonra diğerinin verdiği cevapları… İkisi de […]
 • ATKÖYLÜ MEHMET ÇAVUŞ

  Atköylü Mehmet Çavuş Çanakkale, Filistin, Kafkas Cephesi, Kuvayı Milliye – Milli Mücadele derken uzun ayrılıklardan sonra köyüne döner bir bakkal dükkanı açar. Bütün harp görmüş insanlar gibi sert mizaçlıdır. Çabuk parlar, serttir, celallıdır, inatçıdır, doğrudan şaşmaz. Asla taviz vermez. Herkes az çok kendinden çekinir. Kimseye “Eyvallahı” yoktur. Öfkesi hazırdır. Arada sırada askerlik arkadaşı Bigadiç’in Çiftlik […]
 • YILMAZ HOCA (2)

  Yılmaz hocayı en kısa nasıl tarif edersin deseler şöyle derdim; Üreten, ürettiğini hakça paylaştıran, çalmayan, çaldırmayan, baskıya boyun eğmeyen bir devrimci adam… Yılmaz Büyükerşan kendisine oy vereninde vermeyeninde hocasıdır. Hocanız olmayan birisine hocam demek “Görüşlerinize katılmasam da sizin bilgeliğinizi, öğreticiliğinizi kabul ediyorum” demektir. Gelelim diğer dükkâna: Çiçekçi dükkânından başka bir dükkân daha açtı Yılmaz Hoca. […]
 • 90 GÜN KALA AKLIMA GELENLER – Birgi TUNA

  Bugün 18 Şubat 2019. 19 Mayıs 2019’a tam 90 gün kaldı. Emperyalizm, 20’nci yüzyılda en büyük hezimeti Çanakkale’de yaşadı. Uğradığı hezimete rağmen, Türk Milletini esir etmek için 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla başlayıp 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasıyla tamamlanmaya çalışılan süreçte emperyalist ordular tek kurşun atmadan Yunan, Bulgar, Arap çeteleri maşa olarak kullandı. Bu […]
 • BİR KÜLTÜR MABEDİ : SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ

  Güre İskele’de bulunan galeri, 14 Kasım 2015 yılında Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından merhum babaları Ali Bostancıoğlu’nun anısına ithafen kurulmuştur. Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda Dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler […]
 • VUKUATLAR BİTMEZ!

  31 Mart seçimleri öncesi vukuatlara her gün bir yenisi ekleniyor. Önce ‘seçim vukuatları’ dedim. Sonra ‘bu seçimin en büyük vukuatı’ Ardından ‘vukuat üstüne vukuat’ Sonra da ‘vukuatlara devam’ Bu kez ‘vukuatlar bitmez’ diyorum. O kadar ilginç vukuattan sonra iş geldi sabıka kaydına!.. Edremit Adliyesi’ne giderek savcılıktan sabıka kaydını alan bağımsız aday Kamil Saka diğer adayların […]
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ BALIKESİR KEŞŞAFLARI – Fatma Zehra KÖSELEY

  18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde Balıkesir Lisesi öğrencilerinden oluşan Keşşaflar ( İzciler ) Çanakkalede şehit olan Balıkesir Lisesi İzcilerini gururla ve minnetle andılar. Balıkesir Kuvayı Milliye şehrine yakışır bir temsili tören ancak bu kadar güzel ve anlamlı olabilirdi.Bu törene emek verenlere , yürekten teşekkürler. Keşke bu tören ta başından sonuna kadar kayıt altına alınabilseydi. […]
 • MEKTUP

  Sen öldün. Öldürmek bir eylemdir. Türkçe dilbilgisinde ya da yasalarda “fiil” de denir. Oysa ölmek bir eylem değildir. Senin ölmeni, ölümü, ölmeleri bir eylem yaptı insanoğlu ve ölünden ve ölümlerden kendine zırhlar, kapılar ve tesbitler icat etti. Ölümünden ve ölümlerden kendine konuşacak çok şey buldu ama yapacak hiçbir şey bulamadı. Sen öldün. Senin ölümünü ve […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • KENDİN, KENDİN OL- İhsan DURAK

  Toplumda ki duygu, düşünce, davranış bozulmalarında ki etkenlerden önde gelenler; varsılların yoksullara, amirlerin memurlara, yönetenlerin yönetilenlere, seçilenlerin seçenlere, üretenleren tüketenlere, özel arabayla gidenlerin ,trenle gidenlere, uçakla gidenlerin, yaya gidenlere… bakışlarına hayran, yiyişlerine hayran. Ne çabuk unuttun emeklediğin, ınga dediğin, altını ıslattığın günlerdeki ağlamalarını. Ama; anneler, babalar, sağlıkçılar, öğretmenler ve mahalle bakkaLları unutmaz; borçlarını ıskalayıp, başka […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 3 AY = ÇOK SENE… Nedim ISPARTA

  İstasyon mahallesi yazımda bahsettiğim gibi,  fabrikamızın özelleştirilmesi / kapatılmasının ardından çil yavrusu gibi dağıldık. Ben de bir arkadaş vasıtasıyla Görsel Yayınlar’a ansiklopedi satışı için başvurdum ama şartlar uymadı.  Lise mezunu değildim. Dursunbey’de satış yaparken yardımcı olduğum İpek hanım, beni direk müdür Hüseyin Aslan’ın( Facebook’dan arkadaşım şu anda) odasına götürdü.  – Nedim abi bu işi yapamazsa […]
 • HAÇLI KATLİAMLARI  DEVAM EDİYOR- Ramazan KARACA

  Bizim nesil Haçlıların yaptığı katliamları daha belki okullarda okumadan evvel Cüneyt Arkın’ın çevirdiği filmlerden öğrenmişti. (Örneğin, Selahattin-i Eyyubi. 1970’te çevrilmiş. Biz daha çocuk yaşlarda bu filmleri izledik. Bu yazıyı yazmadan önce yine baktım. Tam bir katliam o yıllarda yapılanlar.) Aradan yüz yıllar geçti ama bu katliamlar hâlâ devam ediyor. Bunu nereden anlıyoruz; Yeni Zelanda’da katliam […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • KARDEŞ KAVGASINA HAYIR… TAHSİN EREL

  Dostlar diyor ki: “Neden genel konularda yazmıyorsun?..” Gerçi şurada burada imzamızın göründüğü oluyor zaman zaman ama sonuçta yerel yazarız biz… Yerel okurun ilgisi seçime odaklanmış durumda.”Güncel” kavramının da anlamı daraldı böylece… Gazete yazarı günceli kovalar. Anketlere göre, koltuğu kapmasına çok bir şey kalmayan CHP Ankara adayı Mansur Yavaş’la ilgili iddialar da güncel gerçi; ama bu […]
 • ÖN YARGI – Tanyol KIPÇAK

  Bu hafta sonu ön yargıdan bahsedeceğim Kıssadan hisse işte.. Belki sonunda bir yerlere varırız diye.. İnsanlara “ön yargı” ile yaklaşmak hiç güzel bir yaklaşım değil..Tanımadığımız birini kaşı ile gözüyle,görselliği ve sözleriyle yargılamak.. Amaan bırak şunu…Sevimsiz şey!..Kendini beğenmiş,ukalanın önde gideni.. Demez miyiz?.. Hem de ne.. Daniskasını söyleriz.. Laf aramızda demeye bile gerek yok!.. Yapıyoruz maalesef.. Ben […]
 • TOSUN’UN PROJELERİNDEN NOTLAR

  Cumartesi günü Millet İttifakı Başkan Adayı Tolga Tosun, proje ve meclis üyesi adaylarının tanıtımını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Dursun Mirza’nın da konuşmasıyla CHP’deki buzların eridiğini söyleyebiliriz. Burada özellikle Tolga Tosun, Dursun Mirza’ya “Canımdan çok sevdiğim Dursun Ağabeyim” diye hitap etti. Mirza da konuşmasında Tolga Tosun ile sorunu olmadığını ve her türlü desteği vereceğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından seçim […]
 • RAMAZAN DİKMEN- Uğur SATILMA

  “Öldü. Ölmüş. Aramızdan ayrıldı. Sizlere ömür. Onu kaybettik. Acı kaybımız. Dilin alışkanlıkları karşısında raha­tına düşmüş zihnin kanaatkâr suskunluğu.” Ne de güzel ifade ediyor, “Afife Abla’nın İncileri” adlı öyküsünde Ramazan Dik­men malum son karşısındaki teslimiyetimizi. Biz bu sefer ak­sini yapalım, ölümün ardından zihnimizde beliren basmaka­lıp kelimeler yerine daha farklı cümleler kuralım ve yâd edelim. 1997 yılında […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN YIKILDI !

  Yıkılış gerekçesi öyle önemli ki… “Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!” Biraz uzundur ama okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum… “Londra Halkevi’nin düzenlediği, “Köy Enstitüleri 50. Yaşında” konulu açıkoturumu izleyenler, üç buçuk, dört saat boyunca yerlerinden kımıldamadılar. İzleyenler, para ödeyerek biletle girmişlerdi. Giriş bizim paramızla aşağı yukarı yirmi bin lira (5 sterlin)! Salon tıklım tıklım dolu. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.835
  -3,45%
 • ALTIN 243.19
  5,68%
 • DOLAR 5.765
  5,49%
 • EURO 6.523
  4,76%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link