Yayınlanma Tarihi :

BİR DOST KAPISIDIR.. MAHZEN…

BİR DOST KAPISIDIR.. MAHZEN…

“Tasarımlarda kullanılan malzemeler tamamen doğal ve orijinaldir. Mecbur kalınmadığı sürece kesme yontma işlemi yapılmamıştır. Doğada bulunduğu şekli korunmaya çalışılmıştır”

Der,  Ventorium Sanatçısı Filiz Yılmaz…

Sadece Ventorium ile ifade ettiğime aldanmayın. Kazdağları’na gönül veren doğa dostlarından kim Vivarium, Terrarium, Paludarium, Riparium ve Fairy Garden Kursu’na katılmak istiyorsa Mahzen Sanat Evi’nin kapısı açık. Herkes kursa katılmak isteyebilir. Ama herkes sonuna kadar devam edemeyebilir. Değerli sanatçımız gerçekten bu işe gönül verip, vermediğinizi anlar. Her eserinin bambaşka bir hikayesi var. Tamamlanması uzun yıllar alıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun,  her eserden biri size Kazdağları’nı anlatır. Sabır ve emeğin birleşimi bu ürünler Mahzen Sanat Evi’nde sizleri bekliyor.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan oksijen cenneti Kazdağları’nın eteklerinde bulunan güzelliklerden biridir Altınoluk Köyü. Her yıl daha çok kişiyi ağırlar. Kültürel varlıklara artık daha çok ilgi gösteriliyor. Köye gelenlerin bu ilgisine en uygun duraktır Mahzen Sanat Evi. Bir çay ya da kahve eşliğinde sohbet ederken, Ventorium sanatı ile doğanın gizemli dünyasına dalıp gidersiniz.

Mahzen hem sanat evi hem kafe. Elbette öncelikle sanat evi. En doğrusunu söylemek gerekirse Filiz Yılmaz’ın evi. Mahzen, köyün en eski yapılarından biridir . Atölye, mutfak, kafe,bahçe hep bu eski yapının bir parçası. Kazdağları’nın ve Altınoluk Köyü’nün geçmişine oldukça önem veren sanatçımız doğa ile bütünleşmiş. Doğayı yaşam felsefesi haline getirmiş. Bizler de eko yaşamının konuklarıyız. Sanatı ile sahip çıkmamız gereken değerleri hatırlattığı için her zaman destekleyeceğiz.

Altınoluk girişindeki Antandros Kazıları, dünya mirası olarak hak ettiği değeri bu anlayış ile bulur. Bölgenin mitolojiden beri gelen tarihi dokusu, farklı dönemlerine tanık insanların yaşamı, mimari yapısı, gelenekleri, yemek kültürü gibi köyü oluşturan bütün unsurları olduğu gibi korumak ve geleceğe aktarmayı kendine görev edinen anlayış.

Sanatçımız Filiz Yılmaz ile sohbet ederseniz kendisinden Mahzen Sanat Evi’nin hikayelerini dinleyebilirsiniz. Köyde bulunan ama çoğumuzun bilmediği Sıra Odaları’nın muhteşem güzelliğini öğrenirsiniz. Köyün eski dönemlerde sahip olduğu pek çok yapı ne yazık ki günümüze ulaşmamış. Bizlere bırakılanların da hepsine sahip çıktığımız söylenemez. Mahzen Sanat Evi’nin hemen üst tarafından köy mezarlığına doğru kısa bir yolculuk yapmış olmak bile köyün tarihsel kimliğini yaşatıyor. Bambaşka bir boyutta olduğunuzu düşünmeye başlıyorsunuz. Gerçek Altınoluk işte budur diyorsunuz. Sahilin betonlaştığı bir yer Altınoluk’u temsil edemez. İnsan bu haline üzülüyor.

Köyün daracık sokakları, dik yokuşları, cumbalı evleri, Rum tuğlaları, eski yaşantısını unutturmayan bacaları, sanırım önceden burada bu vardı, belki köyün ileri gelenleri bu evde oturuyordu gibi bizleri eski zamana götüren izleri, civar köyler ile ilişkiler … Bizlerin en ince ayrıntısına kadar bilmemiz gereken her şey. Sanatçımızın tüm derdi bunlar. Her birine sahip çıkıyor. Herkesin bilmesi ve geleceğe aktarması için çabalıyor. Sanatını bu amacı için icra ediyor.

Mahzen Sanat Evi 2 yıldır var olan bir yer. Filiz Yılmaz, köye gelmeden önce de Kuzey Ege’nin, Kazdağları’nın hakkını vererek yaşamış. Doğadan besleniyor. Doğa için üretiyor. Dağların sesine ortak olmuş. Bitkilerin yerine konuşmuş. Anlatmış atalardan kalan masalları. Yöresel yemekleri eksik etmemiş sofrasından. Sanatı, doğayı, Kazdağları’nı içselleştirmiş.

Kendisi çok değerli bir iş yapıyorken,  derdi her zaman bölgeyi tanıtmak olmuş. Popülarite kazanan kurum ve kişiler bölgede yok değil. Görünüşte onlar da aynı amaç için var gibi görünüyor ama Mahzen’in havasını soluduğunuz zaman anlıyorsunuz ki her şey göründüğü gibi değil.

Filiz Yılmaz, Mahzen’inde kendisi gibi gerçek sanatçıların eserlerine yer veriyor. Duvarlarında sanatsal değeri olan ürünlerin olmasını istiyor. Köyü çok seviyor. Köy halkı ile sohbetler ediyor. Onlardan köyün gün yüzüne çıkmayı bekleyen hikayelerini öğreniyor. Yıllar sonra Altınoluk Köyü ile birlikte anılacağından hiç şüphe duymuyorum. Çünkü o hissi uyandıracak kadar, yaşadığı yeri önemsiyor. Yaşadığı yerin geçmişine sahip çıkıyor. İnsanlar ile uzlaşarak köyün dünya turizmindeki hak ettiği değeri bulması için çalışmaktan başka yaptığı bir şey yok.

Kendisi ile daha geçtiğimiz yaz tanıştık. Mahzen’de zamansızlık yaşanır. Bu dünya ile bambaşka yolculuklara çıkmaya başladığım günden beri sanatçımızın dostluğunu, iyi niyetini, yüreğinin güzelliğini görmekteyim. Ne mutlu ki kendisi sanatı ile köyde istediği gibi bir yaşamı sürdürüyor.Ve bu yaşantısı ile bizlere en güzel örnek. Aynı durum benim için söz konusu değil. Tek düzen yaşantıdan kaçtıkça soluğu bu nedenle Mahzen’de alıyorum. Doğa, deniz, ağaç tutkumu çok iyi anlayan sanatçımız ile sohbetlerimiz beni hep mutlu eder.

Mahzen’e ilk adım attığım zaman , bahçesi daha yapılıyordu. Bir sonraki gelişimde gördüm ki derenin huzur veren sesi eşliğinde o güzelim havasını yaşayacağım bir cennetteyim. Eserlerin yer aldığı Mahzen’in kalbi diyebileceğim mekan her gelişimde bambaşka güzelliğe bürünür. Yediğim her şey doğal ürünlerden yapılır. Yöresel tatların en güzelini bulurum. Kazdağı’nın bitkilerinin şifa veren çaylarını içerim. Maşinga ile pişen lezzetlerde özeldir. Mahzen’e özel tatlılar, yemekler, içecekler çoktur. Sanatı gibi bizleri ağırlaması da takdire şayan. Kendisi neyi sofrasına getiriyorsa bizlere sunduğu da odur. Kendisinin yemediği, içmediği bir şeyi bize de yedirmez, içirmez.. Günün hangi zamanında bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz tahmin ettiğinizden çok daha iyisi ile karşılaşırsınız.

Altınoluk Köyü’ne gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken yer. Evet böyle diyorum. Abarttığımı da hiç düşünmüyorum. Sanatçımızın kendi emeği ile oluşturduğu sanat evi tam bir mahzen. Adı gibi değerler, insanlık, köyün tarihi şarap gibi yıllanıyor. Farz edelim ki uzun yıllar boyunca köye gelemedik. Geçen zaman içinde sanat evimizin amacı doğrultusunda pek çok güzel işlere imza atmış, köye hak ettiği değere ulaşmasında en büyük katkıya sahip olmuş. İnsanlığa hizmet etmeye devam ediyor.Çünkü sevgili sanatçımız bu duyarlılık ile yaz kış demeden her gün Mahzen’i açıyor.Ve başlıyor üretmeye. Hoş sohbeti ve güneşin sofrasındayım dedirten özel varlığı ile beni buna inandırdı.

İyi ki Mahzen Sanat Evi var. İyi ki Filiz Yılmaz. Kazdağları’na sahip çıkıyor.Bütün değerleri ile yaşatıyor. Ve bizler de Bu amacı ile kadın varsa hayat vardır diyebiliyoruz. Sanatın doğrularını burada yaşadığını anlayan bendeniz Kazdağ Çiğdemi, Mahzen’i ve Mahzen’in her köşesinde kutsal emeği olan sanatçımız, benim bu dünyada değer verdiğim özel insanlardan biri olan Filiz Yılmaz’ı çok seviyor, onlar ile her buluşmasında yeniden doğuşu yaşıyor. Sizleri de Kazdağı’nın Rönasansı’nı yaşamaya davet ediyorum. Belki bir gün çok güzel bir etkinlikte Mahzen Sanat Evi’mizde buluşuruz. Zaten şu an da sanatın ve sanatçının buluştuğu özel mekanımız. Hep öyle kalması umudu ile Mahzen’in kapısından gerçeklikler geçsin.

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP