Yayınlanma Tarihi :

“BİR DAHA KATLİAMLAR OLMASIN, ACILAR YAŞANMASIN”

“BİR DAHA KATLİAMLAR OLMASIN, ACILAR YAŞANMASIN”

Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin, “1978 yılında gerçekleştirilen Maraş katliamı Sivas’taki katliamın bir habercisiydi. O gün güneş bile ağladı ancak  vicdanlar sızlamadı ki Madımak’ta insanlar yakıldı” dedi.

Bu açıklamayı “acılar tazelensin” diye değil” bir daha yaşanmasın”  diye yaptıklarını vurgulayan Akay, “Devletimizi,milletimizi seviyoruz. Ülkemizde birlik beraberlik bütünlük bozulmasın istiyoruz. Alevisi Sünnisi, sağcısı solcusu barış içinde birlikte yaşamak istiyoruz”  mesajını verdi. 

Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği,  Kahramanmaraş olaylarının 41. yıl dönümünde bir söyleşi düzenlerken, Başkan Şahin önemli bilgiler verip, açıklamalarda bulundu.

“BİR HAFTA BOYUNCA SÜRDÜ”
Şahin şunları söyledi:

“19-26 Aralık 1978 Maraş olaylarının yaşandığı tarihlerdir. Yedi gün süren kanlı olaylar sırasında resmi verilere göre, 120 canımız katledildi. 200’ün üzerinde ev yakıldı, yıkıldı. 100’e yakın işyeri tahrip edildi. Resmi olmayan verilere göre 500’e yakın kişi öldürüldü. Öldürülen kişilerin defin yerinin neresi olduğu hala bilinmemektedir. 7 gün süren katliamın 41. yılında yaşamını kaybeden canlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz.
Maraş olayları ile ilgili 23 yıl süren davalar sonunda 22 kişiye idam, 7 kişiye müebbet hapis,  321 kişiye de 1-24 yıl arasında ceza verilmiş, 68 kişiye de ulaşılamamıştır. İdam ve müebbet hapsi dışındakilere 1/6 oranında ceza indirimi yapılmış, cezalar azaltılmıştır. Daha sonra mahkeme kararı Yargıtay tarafından bozulmuş, yeniden yapılan yargılama sonunda idam cezaları uygulanmamıştır. Ceza alanların cezaları 1991 yılında ertelenmiş ve daha sonra serbest bırakılmıştır”

“MARAŞ SİVAS MADIMAK’IN HABERCİSİYDİ”

“Maraş katliamı aşırı sağcı faşist gericiler tarafından gerçekleştirilmiştir. 1993’de yaşanan Sivas Madımak katliamını kim yapmışsa Maraş katliamını da o zihniyetler yapmıştır.
Aslında 1978 yılında gerçekleştirilen Maraş katliamı Sivas’taki katliamın bir habercisiydi. Maraş’ta vicdanlar sızlamadı ki Madımak’ta insanlar yakıldı. Ruhları şad olsun…
Bizler, ‘ Maraş ve diğer olayları Sünniler yaptı’  diyemeyiz, dersek kapsamı çok geniş olur, sonuçta Alevilere karşı sevgisi olan milyonlarca Sünni kardeşimiz var.
Alevileri inançlarından ve düşünsel yaklaşımlarından dolayı katlederek bir insanlık suçu işlenmiştir. Irk, dil din, mezhep bölücülüğüne dayalı toplumsal kutuplaşma üzerinden siyaset -kurgulayanlar insanlığa ihanet eden suçların en büyüğünü işlemişlerdir. Maraş insanlık suçunun işlendiği Alevilerin katledildiği bir adrestir”

“O GÜN GÜNEŞİN AĞLADIĞI GÜNDÜR”

“O gün Maraş’ta güneşin ağladığı gündür diyor katliamın canlı tanığı…
Şöyle anlatıyordu o günü..
Her yer karanlıktı!
Herkes karalar giymişti!
Herkes ağlıyordu.
Yüzümü güneşe döndüm
Güneş de ağlıyordu.
Siz hiç güneşin ağladığını gördünüz mü
İşte o gün Maraş’ta güneşin ağladığı gündür”
O gün “Maraş ovası, Müslüman yuvası” sesleriyle tekbir getirerek , “Kızılbaşlara ölüm, komünist, Alevilere ölüm” sloganlarıyla yüzlerce insanı öldürüp, Maraş’ta güneşi ağlattılar.22 Aralık 1978 günü Cuma namazında devletin memuru imam Mustafa Yılmaz, “Oruç ve namazla hacı olunmaz, bir Alevi öldüren beş defa hacca gitmiş gibi sevap kazanır” diyerek halkı katliam yapmaya davet etmiştir.
On yaşında bir çocuk katliamdan kaçarak komşusuna sığınmış ancak komşusu onu evine almamıştır.”

“KAPILARIMIZ İŞARETLENMESİN İSTİYORUZ”

“Bizler bu açıklamayı bir daha katliamlar olmasın, acılar yaşanmasın diye yapıyoruz, yaşanan olayları, kapanan yaraları tazelemek için değil.
Vatanımızı seviyoruz
Bayrağımızı seviyoruz
Devletimizi milletimizi seviyoruz
Birlikte barış içinde yaşamak istiyoruz
Kapılarımızın işaretlenmesini istemiyoruz
Bir daha katliamlar yaşanmasın istiyoruz
Ülkemizde birlik beraberlik bütünlük bozulmasın istiyoruz.
Alevisi Sünnisi, sağcısı solcusu birlikte yaşamak istiyoruz”  Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP