16° Açık
 • EURO 6.75
 • DOLAR 6.04

BİR BAŞKADIR İZMİR KİTAP FUARI

Kültür - 8 Mayıs 2019 11:26 A A

24. TÜYAP İZMİR KİTAP FUARI, 6-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. 6 Nisan  Cumartesi günü, sabahın erken saatlerinde yola çıkmıştım. İzmir’e varış zamanlamam harikaydı. Kitap fuarı açılışına yetişmiştim. Fuar alanında beni karşılayan manzara çok güzeldi. Genciyle yaşlısıyla bütün İzmirliler açılışı bekliyordu. Giriş kapıları önünde uzun kuyruklar çoktan oluşmuş. Bu güzel kalabalığın içinde hemen yerimi aldım. Binlerce kitap ve birbirinden değerli yazarlarla buluşma heyecanı ile bekliyorduk. Bilgiye, öğrenmeye, merak etmeye doymayan benliğim hiç sızlanmadan halinden oldukça memnun saatlerce beklerdi. Giriş kapısında yer alan palmiyeler heybetli görünüyorlardı. Her biri, kitap fuarında unutamayacağımız bir gün yaşayacağımızı anlatıyordu. Onları dinlemeye çalışıyordum. Bir yandan da kitaplara kavuşmanın sevinciyle o anın büyüsüne kapılmış gibiydim.

Benim gibi fuar alanına girmeyi bekleyen kitap dostları ile sohbet ediyorduk. Önümde üniversite giriş sınavına hazırlanan pırıl pırıl gözlerle çevrelerine bakan gençler vardı. Onlar benim kitap fuarına Balıkesir’den geldiğimi öğrenince çok şaşırdılar. İzmir’de Cumhuriyet çağdaşlığı ile yaşayan genç arkadaşlarım, Balıkesir’de de her yıl İzmir’deki gibi bir kitap fuarının düzenlendiğini düşünüyormuş. İzmir’de kültürel ve sanatsal zenginlik ile geçen günlerin benzerlerini Balıkesir’de bizlerin yaşadığını sanıyorlarmış. Ama ne yazık ki Balıkesir’imizde daha henüz istediğimiz düzeyde, bir büyükşehire yakışan sanat dolu günler yaşanmıyor. Bir devlet tiyatrosu yok, bir opera salonumuz yok. Ama olsun varsın her caddemizde pek çok kafemiz, yeni bir alışveriş merkezimiz var. Başka ne istiyoruz ki. … Genç arkadaşlarım, her yerin yaşadıkları şehir gibi olmadığını anladılar. Fuar alanına girmek üzereydik. Onlar ile ayrılırken Ege’nin incisi İzmir’in değerini her zaman bilmeleri gerektiğini söyledim.

Resmi açılış töreni bitmişti. Biz kitap severler yayın evlerinin stantlarını dolaşıyorduk. Kitaplarımızı bir an önce alıp , ulaşmaya can attığımız yazarlarına imzalatmak istiyorduk. Kitap Fuar alanında dernek,vakıf ve kuruluşlara da yer almıştı. Onların yer aldığı bölümde dolaşıyordum. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın standının önündeydim. Başımı çevirmem ile Edremit Körfezi’nin dergisi Gökkuşağı’nı görmem bir oldu. O an ne çok sevindiğimi kimse tahmin edemez. Kazdağ Çiğdemi, kendini o çok sevdiği Kuzey Egesi’nde olduğunu  hissetmişti. Gökkuşağı Dergisi, yazarları ile fuar alanında kendi standında olmalıydı. Fuar süresince gerçekleşecek etkinliklere katılmalıydı. Dergimizin kalitesi ve çizgisi , Edremit Körfezi’nden aldığı güç ile ülkenin her köşesine ulaşacak niteliktedir. Bu nedenle İzmit Kitap Fuarı’nda tek başına olmalı. Biliyorum ki önümüzdeki yıl olacak. Gökkuşağı Dergisi’nin sahibi ve editörü sevgili ağabeyim  Burhan Gümüş , yoktan var ettiği dergiyi hak ettiği yere taşır. İzmir Kitap Fuarı, ülke genelinde tanınan ve sevilen yazarlardan öte Gökkuşağı gibi yerel değerler ile de var olmalıdır. Dergimizin değerli yazar ve şairi Bülent Güldal ile de o an orada bulunmaktan dolayı çok mutlu olmuştum. Gökkuşağı ile vedalaşmıştık.

Sırasıyla, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Can Yayınları, Aziz Nesin Vakfı Yayın Evi, A7 Kitap Yayıncılık ve son olarak Cumhuriyet Gazetesi Kitapları’nın stantlarını gezdim. Keşke ölümsüz aydınlarımız  Aziz Nesin ve Uğur Mumcu’ya kitaplarını imzalatabilseydim. Kitap Fuarı’nda bulunduğum her an bu isteğim hiç aklımdan çıkmadı. Kitap Fuarı etkinlik programına baktığımda ilk gün Ataol Behramoğlu ve Nazım Alpman’ın biz okuyucuları ile buluşacağını öğrenince çok sevinmiştim.

Ülkemizin gerçek aydınlarından Ataol Behramoğlu’nu, en son geçtiğimiz Aralık ayında Balıkesir’deki imza gününde görmüştüm. Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz oldukça keyifliydi. Geçmişte direndiği zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa  umut veren gülüşüyle meydan okuyordu. O özel günü ve geçtiğimiz yılki İzmir Kitap Fuarı’ndan geriye kalan kareleri ölümsüzleştirmiştim. Değerli aydınımız, kitaplarını imzaladığı gibi benim için büyük bir öneme sahip o özel anların yer aldığı fotoğrafları da imzaladı. Her görüşmemizde bir önceki görüşmeyi unutmuyorum. Acaba o günü yaşatacak olan fotoğrafımızı Ataol Behramoğlu, benim için hangi etkinlikte imzalayacak? Ataol Behramoğlu gibi dünyaca tanınan büyük bir değer ile anılar biriktirmek çok güzel. Kitapları, yazıları, düşünceleri gibi sohbeti de bir o kadar öğretici, aydınlatıcı, insana değer verici. Kendisine sağlıkla,mutlulukla nice güzel yıllar diliyorum.

Elimde çantalar dolusu kitaplarım ile fuar alanını gezmeye devam ediyordum. A7 Yayıncılık’ın standının önündeydim. Sevgili Naızm Alpman, kitapları ile oradaydı. Kendisini ülkenin tarihine ışık tutan belgeselleri ile ekranlardan takip etmekteydim. Elbette Babıali’de geçirdiği emek dolu gazetecilik yıllarını da biliyordum. Daha önce okuyucularına sunduğu kitaplarından da haberdardım. Bir süre sonra sosyal medya üzerinden takip ediyorken artık iletişime de geçmiştik. Ve sonunda geçtiğimiz sonbaharda Ayvalık’ta karşılaşmıştık. Ayvalık’ın o güzelim tarihi dokusu eşliğinde çok güzel bir tanışmamız olmuştu. Kitap fuarında görüşmemizde o güzel günün devamı niteliğindeydi. Kitaplarını en içten düşünceleri ile adıma imzaladı. Dostane bir havada sohbet ediyorduk.

A7 Yayıncılık’ın diğer yazarları da oradaydı. Nazım Alpman ile konuşmamız sırasında genç yazar Arda Çınarlık ile birden sohbet etmeye başladık. Kitap fuarına katıldığı kitabı ”BUĞU”nun kahramanlarının  başından geçen olayların bir kısmı Kazdağı’mda yaşanmış. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Korma Derneği üyesi oluşum nedeniyle Nazım Alpman’ın Artı TV’deki  Gün Başlıyor adlı programına telefon ile canlı yayına bağlanmıştım. O gün bundan da bahsetmiştik. Arda beyin de Kazdağı söz konusu olunca konuşmamız dikkatini çekmiş. Ve böylece kendisi ile tanıştık. Çok sağ olsun ki o gün tanışmamız şerefine ”BUĞU” kitabını adıma imzaladı ve hediye etti. Kendisinin doktor olduğunu öğrendim. Aslında bence yazar. Eşi ve dünyalar güzeli kızı da oradaydı. Onlar ile de tanıştık. Sohbetimiz de sitemizde yer alan yazılarımızdan da bahsettik.Birbirimize  iyi temennilerde bulunarak kendilerine şimdilik veda etmiştim. Ve kitap fuarındaki günümün de sonuydu. İzmir’i, kitapları doyasıya yaşadığım güzel bir gün benimdi.

Kitap fuar alanından Alsancak’a doğru yürümeye başlamıştım. Balıkesir’e adeta hazinem dediğim kitaplarım ile dönüyordum. Değerli yazarlar ile yaşadığım anları kazanmıştım. Çok mutluydum. Denizi de çok özlemiştim. Kordon boyu büyük bir keyifle yürüdüm. Ama devam edecek olan kitap fuarına diğer günler gelemeyecektim. Görmek istediğim diğer yazarlara ulaşamayacaktım. Bunların üzüntüsünü de yaşadım. Bir yandan da belki bir gün benim de bir kitabım olur, bende okuyucularım ile buluşmanın mutluluğunu yaşarım gibi düşünceler de zihnimi sarmıştı. Tüm hepsinin hayal olmaması için , siz sevgili okuyucularıma layık olabilmek için ve her şeyden en önemlisi kendime verdiğim sözleri yerine getirmek için her zaman yazacağım. Yazılarım ile hayata karşı duruşumu dile getirmekten asla vazgeçmeyeceğim Okuyacağım, araştıracağım, düşüneceğim, sorgulayacağım. İnsanı aydınlatan yollardan geçeceğim. Bıkmadan,usanmadan,umutsuzluk nedir bilmeden.  Yaşasın umudu aşılayan yazmak!..

Bu haber 254 kez okundu.
besob otel
Kültür - 11:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  SINDIRGI İTTİFAKI
  Balıkesir’de gerçekleştirilen Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde Ak Partili ve CHP’liler arasında sert tartışmalar yaşanırken, Sındırgılı üyeler tüm partilere örnek oldu. Birlik seçimlerinde oy kullanmak için Balıkesir’e gelen CHP’li Belediye Meclis üyeleri Mehmet Çetin, Asım Göksidan, Fikret Kavaklı, İYİ Partili Bülent Ata ile Sındırgı’nın AK Partili Belediye Başkanı Ekrem Yavaş Salih Tozan Kültür Merkezi’nde birlik beraberlik […]
 • 02
  TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?..
  İlhan Şeşen sevdiğine yazmış ama nakarat kısmını toplumumuzun ruh haline uyarlamamak mümkün mü? “Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor” Tehlikenin farkında mısınız?.. Nasıl ayrıştığımızın, bölündüğümüzün?.. Kutuplaşmanın nerelere gidebileceğinin?.. Bayramdan tutun spora kadar ne hale geldiğimizin […]
 • 03
  EDREMİT BELEDİYE PERSONELİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
  Edremit Belediyesi tarafından her gün hayırseverlerin katkılarıyla düzenlenen iftar yemeğini bu kez belediye personeli üstlendi. Edremit Belediyesi’nin düzenlediği iftar sofrası Ramazan ayının her akşamı vatandaşları gönül sofrasında buluşturmaya devam ediyor. Hayırseverlerin destek verdiği iftar yemeğinin giderlerini önceki gün belediyede görev yapan memur, işçi ve şirket personeli çalışanları karşıladı.Personelin katkıları ile Faruk Serpil Parkı içinde verilen […]
 • 04
  GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!
  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]
 • 05
  PLEVNE’YE YAKIŞAN KUTLAMA
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Plevne Ortaokulu’nda coşkuyla kutlandı. Milli Mücadele’nin başlangıcının 100’ncü yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, Plevne Ortaokulu 100 kişilik korosuyla şarkı ve marşlarını seslendirdi. Ritm, jimnastik ve kule gösterisi büyük ilgi gördü. Kutlamalar şiirle ve horon dansı programa renk kattı. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürkün sözleri öğrenciler […]

YAZARLARIMIZ

 • TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!

  Türkiye de öğretmen yetiştirme 1970-1980 arasında bozulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının doğrudan kontrolünü yitirdiği Eğitim Fakülteleri döneminde ise akademik yaşam normları ile öğretmenlik mesleği umdeleri uzlaştırılamadı. Eğitim Fakültelerindeki öğretim elemanları akademisyen ile eğitimci arasında iki cami arasında beynamaz durumu yaşadılar. Bu, öğretmen yetiştirmede geleneğe sahip çıkamamanın somut sonucuydu.  2000’li yıllardan sonra gelen AKP ise ortaya […]
 • TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?..

  İlhan Şeşen sevdiğine yazmış ama nakarat kısmını toplumumuzun ruh haline uyarlamamak mümkün mü? “Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm Neler oluyor sana bana neler oluyor” Tehlikenin farkında mısınız?.. Nasıl ayrıştığımızın, bölündüğümüzün?.. Kutuplaşmanın nerelere gidebileceğinin?.. Bayramdan tutun spora kadar ne hale geldiğimizin […]
 • ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

  Ben her Anneler Günü’nde paylaşırım bu iletiyi. Atatürk, annesini ziyaret edeceği zaman mutlaka yaveri ile “İzin verirse validemi ziyaret etmek istiyorum.” diye haber yollardı. Zübeyde Hanım, hazırlanır, saçlarını taratır, oğlunu beklerdi. Atatürk de bu ziyarette mutlaka büyük üniformasını giyer, yaverleriyle birlikte gelir, büyük bir hürmetle annesinin elini öper, onun duasını alırdı.Annesi oğlunun bu davranışından çok […]
 • NE YAPMALI?

  73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir. Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • BİR YANIM BAHAR BAHÇE BİR YANIM DİRENİŞ

  Çiğdemler; kış ne denli sert geçerse geçsin; yaşam gücünü hatırlatır. baharı yaşar. Adımı öylesine seviyorum ki, öylesine içselleştirmişim ki ; adım gibi olmak için her şeye rağmen hayat doluyum. Adımın peşinden koşsam, tüm Anadolu’yu gezmem gerekir. Anadolu’nun özüne, geleneklerine, o güzelim insanlarımıza ulaşırım. Kazdağ Çiğdemi, Toros Çiğdemi, İstanbul Çiğdemi, Ankara Çiğdemi , Hitit krallarının ağzına […]
 • BU NE SAMİMİYETSİZLİK!

  Artık bıkkınlık verdi ama aynı sözlerle yazıma başlıyorum : “Balıkesir Kuva-yi Milliye’nin başkenti diyoruz… İstiklal Madalyası istiyoruz… Cesur Balıkesir, Yürekli Balıkesir unvanına talibiz…”Ama aradan 100 yıl daha geçse bu kafalarla bu unvanı da, o madalyayı da alamayacağımız açıkça görünüyor… Balıkesir ne yazık ki son bir ayda Atatürk, cumhuriyet ve Kuvayi Milliye konusunda hep sınıfta kaldı. […]
 • NAİPLİ KÖYÜ’NDEN- Fatma Zehra KÖSELEY

  Bugün günlerden Naipli Köyü.İlkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar birlikte okuduğum sıra arkadaşım Bahriye Kandemir ile buluştum. Naipli köy fırınında annemin ekmek yaptığı fırın aynı yerinde duruyor. Anılar taa uzaklardan sıcacık ekmek kokusu ile buluşuyor. Bize ablalık yapan Gülsüm ablamız ile de görüştük. Gülsüm ablamız, kızkardeşim Hasene Füsun Öztop’u ve kardeşim Zeki’yi görünce gözyaşlarını tutamadı. Gülsüm abla, […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • GÜNEŞ UFUKTAN DOĞARKEN- İhsan DURAK

  Mayıs ayı, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta, ilkbaharın kendini, en can alıcı güzellikte ifade ettiği, yaz mevsimini kucaklayan bir zaman dilimidir. Tanyeri ağarmadan önce, gecenin en karanlık zamanıdır. Bu durumu başka cümle ile ifade edersek; GECENİN EN KARANLIK ZAMANI, AYDINLIĞA EN YAKIN ZAMANDIR. Krallıkların, imparatorlukların sonunu sıcak ve soğuk savaşlar belirler. “Sonsuzluk” diye bir kavram […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • 19 MAYIS VE GENÇLER – Tanyol KIPÇAK

  Şimdiki çocuklar bilmez.. Gençler bile.. Unutturuyorlar çünkü.. Nasıl bilsinler ki?.. Benim çocukluğumda ,benim gençliğimde günler önceden hazırlıklar başlardı.. Okullarda sınıflar süslenir.. Krapon kağıtlarından kırmızı-beyaz kedi merdivenleri yapılır. Kağıttan bayraklar camlara yapıştırılır.. Bahçede provalar, trampetler, yavrukurtlar, izciler, özel kıyafetler… Bir heyecan,bir heyecan.. Bir gün kala uyku gözüne girmez.. Ayakkabılar eğer yeni alındıysa başucunda durur.. Mis gibi […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!

  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 86.771
  -0,03%
 • ALTIN 247.77
  0,05%
 • DOLAR 6.044
  0,27%
 • EURO 6.747
  0,18%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link