21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.40
 • DOLAR 5.70

BİR BAŞKADIR İZMİR KİTAP FUARI

Kültür - 8 Mayıs 2019 11:26 A A

24. TÜYAP İZMİR KİTAP FUARI, 6-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. 6 Nisan  Cumartesi günü, sabahın erken saatlerinde yola çıkmıştım. İzmir’e varış zamanlamam harikaydı. Kitap fuarı açılışına yetişmiştim. Fuar alanında beni karşılayan manzara çok güzeldi. Genciyle yaşlısıyla bütün İzmirliler açılışı bekliyordu. Giriş kapıları önünde uzun kuyruklar çoktan oluşmuş. Bu güzel kalabalığın içinde hemen yerimi aldım. Binlerce kitap ve birbirinden değerli yazarlarla buluşma heyecanı ile bekliyorduk. Bilgiye, öğrenmeye, merak etmeye doymayan benliğim hiç sızlanmadan halinden oldukça memnun saatlerce beklerdi. Giriş kapısında yer alan palmiyeler heybetli görünüyorlardı. Her biri, kitap fuarında unutamayacağımız bir gün yaşayacağımızı anlatıyordu. Onları dinlemeye çalışıyordum. Bir yandan da kitaplara kavuşmanın sevinciyle o anın büyüsüne kapılmış gibiydim.

Benim gibi fuar alanına girmeyi bekleyen kitap dostları ile sohbet ediyorduk. Önümde üniversite giriş sınavına hazırlanan pırıl pırıl gözlerle çevrelerine bakan gençler vardı. Onlar benim kitap fuarına Balıkesir’den geldiğimi öğrenince çok şaşırdılar. İzmir’de Cumhuriyet çağdaşlığı ile yaşayan genç arkadaşlarım, Balıkesir’de de her yıl İzmir’deki gibi bir kitap fuarının düzenlendiğini düşünüyormuş. İzmir’de kültürel ve sanatsal zenginlik ile geçen günlerin benzerlerini Balıkesir’de bizlerin yaşadığını sanıyorlarmış. Ama ne yazık ki Balıkesir’imizde daha henüz istediğimiz düzeyde, bir büyükşehire yakışan sanat dolu günler yaşanmıyor. Bir devlet tiyatrosu yok, bir opera salonumuz yok. Ama olsun varsın her caddemizde pek çok kafemiz, yeni bir alışveriş merkezimiz var. Başka ne istiyoruz ki. … Genç arkadaşlarım, her yerin yaşadıkları şehir gibi olmadığını anladılar. Fuar alanına girmek üzereydik. Onlar ile ayrılırken Ege’nin incisi İzmir’in değerini her zaman bilmeleri gerektiğini söyledim.

Resmi açılış töreni bitmişti. Biz kitap severler yayın evlerinin stantlarını dolaşıyorduk. Kitaplarımızı bir an önce alıp , ulaşmaya can attığımız yazarlarına imzalatmak istiyorduk. Kitap Fuar alanında dernek,vakıf ve kuruluşlara da yer almıştı. Onların yer aldığı bölümde dolaşıyordum. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın standının önündeydim. Başımı çevirmem ile Edremit Körfezi’nin dergisi Gökkuşağı’nı görmem bir oldu. O an ne çok sevindiğimi kimse tahmin edemez. Kazdağ Çiğdemi, kendini o çok sevdiği Kuzey Egesi’nde olduğunu  hissetmişti. Gökkuşağı Dergisi, yazarları ile fuar alanında kendi standında olmalıydı. Fuar süresince gerçekleşecek etkinliklere katılmalıydı. Dergimizin kalitesi ve çizgisi , Edremit Körfezi’nden aldığı güç ile ülkenin her köşesine ulaşacak niteliktedir. Bu nedenle İzmit Kitap Fuarı’nda tek başına olmalı. Biliyorum ki önümüzdeki yıl olacak. Gökkuşağı Dergisi’nin sahibi ve editörü sevgili ağabeyim  Burhan Gümüş , yoktan var ettiği dergiyi hak ettiği yere taşır. İzmir Kitap Fuarı, ülke genelinde tanınan ve sevilen yazarlardan öte Gökkuşağı gibi yerel değerler ile de var olmalıdır. Dergimizin değerli yazar ve şairi Bülent Güldal ile de o an orada bulunmaktan dolayı çok mutlu olmuştum. Gökkuşağı ile vedalaşmıştık.

Sırasıyla, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Can Yayınları, Aziz Nesin Vakfı Yayın Evi, A7 Kitap Yayıncılık ve son olarak Cumhuriyet Gazetesi Kitapları’nın stantlarını gezdim. Keşke ölümsüz aydınlarımız  Aziz Nesin ve Uğur Mumcu’ya kitaplarını imzalatabilseydim. Kitap Fuarı’nda bulunduğum her an bu isteğim hiç aklımdan çıkmadı. Kitap Fuarı etkinlik programına baktığımda ilk gün Ataol Behramoğlu ve Nazım Alpman’ın biz okuyucuları ile buluşacağını öğrenince çok sevinmiştim.

Ülkemizin gerçek aydınlarından Ataol Behramoğlu’nu, en son geçtiğimiz Aralık ayında Balıkesir’deki imza gününde görmüştüm. Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz oldukça keyifliydi. Geçmişte direndiği zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa  umut veren gülüşüyle meydan okuyordu. O özel günü ve geçtiğimiz yılki İzmir Kitap Fuarı’ndan geriye kalan kareleri ölümsüzleştirmiştim. Değerli aydınımız, kitaplarını imzaladığı gibi benim için büyük bir öneme sahip o özel anların yer aldığı fotoğrafları da imzaladı. Her görüşmemizde bir önceki görüşmeyi unutmuyorum. Acaba o günü yaşatacak olan fotoğrafımızı Ataol Behramoğlu, benim için hangi etkinlikte imzalayacak? Ataol Behramoğlu gibi dünyaca tanınan büyük bir değer ile anılar biriktirmek çok güzel. Kitapları, yazıları, düşünceleri gibi sohbeti de bir o kadar öğretici, aydınlatıcı, insana değer verici. Kendisine sağlıkla,mutlulukla nice güzel yıllar diliyorum.

Elimde çantalar dolusu kitaplarım ile fuar alanını gezmeye devam ediyordum. A7 Yayıncılık’ın standının önündeydim. Sevgili Naızm Alpman, kitapları ile oradaydı. Kendisini ülkenin tarihine ışık tutan belgeselleri ile ekranlardan takip etmekteydim. Elbette Babıali’de geçirdiği emek dolu gazetecilik yıllarını da biliyordum. Daha önce okuyucularına sunduğu kitaplarından da haberdardım. Bir süre sonra sosyal medya üzerinden takip ediyorken artık iletişime de geçmiştik. Ve sonunda geçtiğimiz sonbaharda Ayvalık’ta karşılaşmıştık. Ayvalık’ın o güzelim tarihi dokusu eşliğinde çok güzel bir tanışmamız olmuştu. Kitap fuarında görüşmemizde o güzel günün devamı niteliğindeydi. Kitaplarını en içten düşünceleri ile adıma imzaladı. Dostane bir havada sohbet ediyorduk.

A7 Yayıncılık’ın diğer yazarları da oradaydı. Nazım Alpman ile konuşmamız sırasında genç yazar Arda Çınarlık ile birden sohbet etmeye başladık. Kitap fuarına katıldığı kitabı ”BUĞU”nun kahramanlarının  başından geçen olayların bir kısmı Kazdağı’mda yaşanmış. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Korma Derneği üyesi oluşum nedeniyle Nazım Alpman’ın Artı TV’deki  Gün Başlıyor adlı programına telefon ile canlı yayına bağlanmıştım. O gün bundan da bahsetmiştik. Arda beyin de Kazdağı söz konusu olunca konuşmamız dikkatini çekmiş. Ve böylece kendisi ile tanıştık. Çok sağ olsun ki o gün tanışmamız şerefine ”BUĞU” kitabını adıma imzaladı ve hediye etti. Kendisinin doktor olduğunu öğrendim. Aslında bence yazar. Eşi ve dünyalar güzeli kızı da oradaydı. Onlar ile de tanıştık. Sohbetimiz de sitemizde yer alan yazılarımızdan da bahsettik.Birbirimize  iyi temennilerde bulunarak kendilerine şimdilik veda etmiştim. Ve kitap fuarındaki günümün de sonuydu. İzmir’i, kitapları doyasıya yaşadığım güzel bir gün benimdi.

Kitap fuar alanından Alsancak’a doğru yürümeye başlamıştım. Balıkesir’e adeta hazinem dediğim kitaplarım ile dönüyordum. Değerli yazarlar ile yaşadığım anları kazanmıştım. Çok mutluydum. Denizi de çok özlemiştim. Kordon boyu büyük bir keyifle yürüdüm. Ama devam edecek olan kitap fuarına diğer günler gelemeyecektim. Görmek istediğim diğer yazarlara ulaşamayacaktım. Bunların üzüntüsünü de yaşadım. Bir yandan da belki bir gün benim de bir kitabım olur, bende okuyucularım ile buluşmanın mutluluğunu yaşarım gibi düşünceler de zihnimi sarmıştı. Tüm hepsinin hayal olmaması için , siz sevgili okuyucularıma layık olabilmek için ve her şeyden en önemlisi kendime verdiğim sözleri yerine getirmek için her zaman yazacağım. Yazılarım ile hayata karşı duruşumu dile getirmekten asla vazgeçmeyeceğim Okuyacağım, araştıracağım, düşüneceğim, sorgulayacağım. İnsanı aydınlatan yollardan geçeceğim. Bıkmadan,usanmadan,umutsuzluk nedir bilmeden.  Yaşasın umudu aşılayan yazmak!..

Bu haber 402 kez okundu.
Kültür - 11:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  F.E.T.Ö.
  Dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı. Ve bu bağlamda trajikomik bir manzara karşımızda… Çünkü legal ya da illegal tüm köktendinci oluşumların devletle mücadelesi var. Anayasal kaide çok basitti aslında; Devlet, kendi varlığı dışında hiçbir oluşuma meydan vermemeliydi. Fakat türlü hesaplarla verilen tavizlerin neticesinde Anayasal düzene, demokrasiye, cumhuriyete doğrudan diş bileyen din kisveli oluşumlar doğdu, kök saldı, […]
 • 02
  KARESİ’DE LAVANTA HASADI
  Karesi Belediyesi’nin Kocaavşar Mahallesi’nde bulunan lavanta bahçesinde Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşlar hasat yaptı. Karesi Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda kırsal Kocaavşar Mahallesi’nde oluşturulan Lavanta Bahçesi’nde hasat yapıldı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşların katılımı ile yapılan lavanta hasadı renkli görüntülere sahne oldu. Lavanta hasadına mahalle sakinleri de katıldı. Başkan Orkan vatandaşlar ve belediye […]
 • 03
  ALEVİLER ÜVEY EVLAT MI?
  CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Alevi köylerinin ‘baraj yapacağız’ diyerek boşaltıldığını,  Alevi köylerine yol yapılmadığını iddia etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Aytekin, Alevi vatandaşların yaşadığı bölgelerde hizmet alımlarında ayrımcılık yapıldığını öne sürdü. “Alevi, Çepni ve Türkmen köyleri hizmet alımlarında adeta üvey […]
 • 04
  BASİAD’DAN “YÜZ AKI” FİRMALARA KUTLAMA
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 sanayi şirketi arasına giren Balıkesirli firmaları kutladı. BASİAD yönetim kurulu son toplantısında Türkiye’nin ilk 500 Sanayi Kuruluşu ardından ikinci 500 çalışmasının açıklanmasının ardından konuyu, ülke ve Balıkesir ölçeğinde değerlendirdi.Toplantının ardından açıklamalarda bulunan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “2018 yılında üretim yaparak; katma değer […]
 • 05
  BU TEKLİFLER DE REDDEDİLİR Mİ
  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması  için hazırladığı kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın 25 milyon öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiren kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP’li Akın, öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • GECİKMİŞ BİR İNAL YAZISI

  Dağ taşın “hukuklu” olduğu ülkemizde nesli tükenen gerçek hukukçulardandı. Kısa bir süre önce kaybettik. Turgut İnal; Balıkesir Barosu ile özdeşleşmiş değerli bir kimlikti. Gerek hukuk tarihine gerekse Balıkesir dünyasında iz bıraktı. Çok yönlüydü. Koleksiyonerdi. Arşivciydi. Her zaman belgelerle konuşur, çantasından her konuyla ilgili doküman çıkardı. Şaşırtırdı. Mesleğine saygılıydı. Siyasi hayatında başına gelmeyen kalmamıştı. Aynı zamanda […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • TURGUT İNAL… TANYOL KIPÇAK

  Hukukçu kimliğinin yanı sıra “girişimci” karakteri ile hep ön plana çıktı..Demokrasi mücadelesini “ siyasi platformda” sürdürmenin yanı sıra yazdığı kitaplar ile de ölümsüzleştirdi…Baro Başkanı olduğu dönemde yine demokrasi için düzenlediği konferans ve çalıştaylar ile ülke çapında ses getirdi..Hukuk, turizm, medya sevdasının her zaman içini doldurdu doya, doya yaşadı..Yüzlerce makaleye imza attı..Herkesin, hepimizin olduğu gibi seveni […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • AYVALIK, LÜMPENLİK VE GELECEK

  Cuma akşam saatlerinde Ayvalık’a geldim. Ağbim, birader çok sevdiğim arkadaşım geldi. Yarın sabahtan birlikteyiz. Programı sen yap. Akşam da uygun bir yerde yemeğimizi yiyelim, dedi… Cumartesi sabahtan evden yürüyerek çıktık. İlk molayı Sakarya Mahallesi Avcılar kulübüne ait çay bahçesinde mola verdik. Çayımızı keyifle içtik. Oradan arka sokaktan(Edremit Caddesinden) Ayvalık merkeze doğru yürüdük. Sefa caddesine girdiğimiz […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.806
  1,81%
 • ALTIN 261.05
  0,11%
 • DOLAR 5.695
  0,21%
 • EURO 6.405
  0,32%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link