BİLGİYİ SEMBOLE DÖNÜŞTÜREN AİLE « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2022 - 00:04

BİLGİYİ SEMBOLE DÖNÜŞTÜREN AİLE

BİLGİYİ SEMBOLE DÖNÜŞTÜREN AİLE
Son Güncelleme :

23 Eylül 2022 - 1:08

Tahtacı Türkmenleri’nin, binlerce yıl önce İda Dağı’na getirdikleri kültürleri ile yani farklı varyantları bilinen Sarıkız efsanesi, Sarıkız’ın kazları, Cılbak Baba ve Sarıkız’ın gösterdiği ermişlik kerametleri ve semahları ile artık burası Kaz Dağı olmuştur. 

Kaz Dağı’na yerleşen Tahtacı Türkmenleri’nin atalarının soyu, Orta Asya’da “Kaz Ayağı”  sembolüyle tanınırmış. Dağa adını veren kaz, Şamanizm’de kutsallığı olan bir kuştur. 12.000 feete çıkan tek canlıdır. Tanrıya yakın uçan ve hayatı dünyaya getiren canlı olarak kabul edilir.

Edremit’in Tahtacı Türkmen köylerinden birisi de Tahtakuşlar Köyü’dür. En genel hatlarıyla anlatmaya çalıştığım kadim kültürü, yaşatmaya devam eden bu köyün asıl ismi “Kuşçular” idi. Köy, “tahtacılık” mesleği ile tanındığı için bu iki isim birleştirildi. Ve köy “Tahtakuşlar” adını aldı.

Tahtakuşlar Köyü’nde; biz Türklerin öz kültürünü, geçmişini ve köklerini yaşayan ve yaşatanların başında Kudar ailesi gelmektedir. Bu değerli aileden Mustafa Selim Kudar, uzun yıllar boyunca atalarımızın nasıl yaşadığını ve nasıl bir kültüre sahip olduklarını araştırdı. Ve araştırmaları ile bizlere ışık olmaya devam ediyor

Kazdağı’nda Anadolu kültürünün bir temsilcisi olmanın vermiş olduğu haklı gururu yaşayan Kudar, bugünlerde “Muatazmayinşatürta” adlı eserinin 8. baskısının sonuna geldi. Bu mutluluğu okurları ile paylaşan Mustafa Selim Bey, köklerimizden gelen sese kulak vererek bilginin peşinden koşmaya devam ediyor.

Sembol kültürünün merkezi olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi de bu tarihi gelişmelere tanık olmaktadır. Hiç şüphesiz, “ülkemizin ilk köy galerisi” olma özelliğine sahip galeri, başlı başına ulusal kimliğimizi bütün dünyaya tanıtan bir kültür mabedidir.

Yayınlandığı ilk günden bugüne dünyanın dört yanındaki okurlar ile buluşan Muatazmayinşatürta adlı kitap da Türk veya Şaman halılarındaki semboller, motifler, matematiksel astrolojik ifadeler, MU’dan kalma anlatımlar gibi daha nice bilgiler yer almaktadır.

Kudar’ın bu eserinde yer alan sembollerin geometriksel olanlarını günümüzde Şamanlar kullanmaktadır. Glifsel olanları ise Budist kökenliler kullanıyor.

Sevgili okurlarım, her zaman ilgi odağı ve araştırması konu olan MU, sizlerin de bildiği üzere bir bütündü. Ama sonradan kültürel olarak ikiye ayrılmış dünyadır. Örneğin İNKA’lar halen birleşik kültürde kalmışlar. “Mayalar Şaman, Aztekler Budist’tir” denebilir.

Sevgili okurlarım; Mu, Aztek ve Şaman kavramlarının ilk heceleri size neyi çağrıştırıyor diye sorsam sanırım saygıdeğer Kudar’ın kitabı Muatazmayinşatürta aklınıza ilk gelen unsur olacaktır.

Mu ve Aztekler , pek değerli kitabın birer parçası. Her bir bölümü tek başına araştırma konusu olan Muatazmayinşatürta, köklerimize dair ne varsa bütün her şeyi sizlerin ilgisine ve bilgisine sunmaya devam ediyor. Böylesine önemli bir eseri, Kazdağları’ndan bütün evrene kazandıran Mustafa Selim beyi bir kez daha kutluyor, kendisinin daha nice yeni baskıları görmesini diliyorum.

Mu, Aztek ve Şaman kelimeleri gibi diğer kavramları da gün ışığına çıkaran kitabın adında bir marka da saklı. Şaman Türkmen takılarının kısaltması olan “Şatürta” , hem kitabın son hecesidir hem de Tahtakuşlar’dan doğup bütün herkesi kucaklayan bir emek ürünüdür. Şaman inancına ve Tahtacı Türkmenlerinin yaşantısına dair bilgilerin, Kudar ailesinin tasarımı ile takıya dönüşmesi kitabın yeni projeleri beraberinde getireceğinin göstergesiydi.

Çalışmayı ve üretmeyi kendilerine hayat felsefesi edinen Kudar ailesi çok gecikmeden, bilgiyi sembole dönüştürdü. Muatazmayinşatürta kitabının adını oluşturan Az-Mayin bölümlerinin ne anlama geldiğini anlatan nesneleri, kültürümüzü merak edip bilgi dağarcığını zenginleştirmek isteyenler ile buluşturdu. Böylelikle, “Şaman Davulu” ve “Örümcek Nine” gibi daha pek çok önemli kökleri, sembol kültürünün hizmetine sundular.

Sevgili okurlarım, sizler de hem Muatazmayinşatürta adlı başyapıtı hem Şatürta markasının el emeği göz nuru ürünlerini hem de her biri bambaşka bir değere sahip olan bu nesneleri edinmek isterseniz vakit kaybetmeden Tahtakuşlar Etnoğrafya Galerisi’ni ziyaret ediniz. Sembol kültürünün bir parçası olmaktan umarım memnun kalırsınız.

Sizlere şimdiden keyifli bir gün diliyorum. Yeni bir yazıda buluşmak üzere, şimdilik hoşça kalın.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.