DOLAR31,1065% 0.21
EURO33,7407% 0.33
STERLIN39,4623% 0.21
FRANG35,3283% 0.26
ALTIN2.034,32% 0,09
BITCOIN1.617.071-0.77

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Tüm Emekliler Sendikası Balıkesir Temsilciliği Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile emeklilerin durumuna bir kez daha dikkat çekti.Toplumda en çok ezilen kesimlerden birinin de emekliler olduğunu vurgulayan sendikanın Balıkesir  temsilcisi Bedri Arık, 8.5 milyon emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını, sendikalaşma ve örgütlenme çalışmalarının ise iktidar tarafından engellendiğini söyledi. 

“Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Zamma, zulme karşı direniyoruz”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Yoksulluk kader değildir”,  “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”, “Gezi’yi Savunuyoruz” yazılı pankartlar taşıyan emekliler, “Bıçak kemiğe dayandı”, “Direne direne kazanacağız” diye slogan attı.

Tüm Emekliler Sendikası Balıkesir Temsilcisi Bedri Arık, “Toplumda en çok ezilen kesim, bu ülkenin işsizlerinden sonra emeği karşılığında ücretli çalışanlar ve emeklilerdir. ” dedi.

Arık açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“İktidarların uyguladığı politikalar sonucu her geçen gün daha da yoksullaşan biz emekliler örgütlenme girişimlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Ancak her seferinde iktidar kendi yargısını kullanarak sendikalarımızı kapatıp, örgütlülüğümüzü boşa çıkarmak ve etkisizleştirmek istemektedir.
İktidar, başta emekliler, emekli olmaya hak kazanıp da emekli yapılmayan EYT’liler, asgari ücretli işçiler, kamu çalışanı ve tarım emekçileri gibi kesimlerin ve demokratik haklarının yanında değil, karşısında yer alıyor. Şimdi de yaklaşan seçim vaatleriyle bizleri aldatarak oyumuzu alma planlarını yapmaya heveslenen bir anlayışı ortaya koymaktadır. Yani yine bizleri yok sayan ve memleketi perişan eden politikalarını sürdürmek istemektedirler. Ancak yağma yok, ezildiğimiz ve dışlandığımız yeter, artık insanca ve onurluca yaşamak istiyoruz, bu yüzden kanmayacağız, aldanmayacağız, susmayacağız.. Direneceğiz- Direneceğiz- Direneceğiz..”

“8,5 MİLYON EMEKLİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

Son bir yıldır %181 artan gıda ve %161 artan genel enflasyon oranlarına rağmen, emeklilere yapılan maaş zammının  %25 veya %30’lar civarında kaldığını, daha emeklinin cebine girmeden eriyip, yok olduğunu vurgulayan Arık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda sayıları 14 milyona dayanmış emeklinin 8 milyon 500 kişisi asgari ücretin altında maaş almaktadır. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 5.000 bin lira, Yoksulluk sınırının ise 16.000 bin liranın üstünde olduğu günümüzde mevcut AKP- Saray İktidarı hemen, hemen hepimizi yaşanamaz hale mahkum edip, ödenemez borç batağına sürüklemiştir.”

“SADAKA GİBİ ARTIŞ YERİNE YILDA 4 MAAŞ İKRAMİYE VERİLMELİ”

“2018 yılında 1.000 lira olarak zorunlu ve istemeseler de yürürlüğe sokulmuş bulunan ve yılda iki defa ödenen Bayram ikramiyelerimiz, geçen bayram komik ve asla kabul etmediğimiz 100 lira gibi bir sadaka zammı eklenmesiyle 1.100 liraya çıkartılıp bizler sözde avutulmaya çalışılmıştık. Ancak son aylarda ve yaşamımızın her alanında önlenemez ve adeta biz emeklilere cehennem hayatı yaşatan pahalılık yani zamlı koşullarla baş başa kaldığımızda, önceki yıllardan bu yana veriyoruz dedikleri emekli ikramiyelerinin, artık yılda 4 maaş tutarında uygulanmasının bir zorunluluk olduğunu ısrarla ve önemle beklediğimizi haykırıyoruz..
Ancak böylesi bir ikramiye talebimizin artık kaçınılmaz ve mutlak zorunlu olduğunu kabul etmelerini beklerken, ne yazık ki büyük bir hayal kırıklığı yaşatan bir anlayışla bizlere yine layık gördükleri ve dayattıkları 1.100 lira sözde ikramiye ödemelerini sürdüreceklerini hiçbir mahcubiyet duygusu belirtmeden ifade etmişlerdir, bunu asla kabul etmiyoruz. Yılda 4 maaş ikramiye talebimizden vazgeçmiyoruz. ”

“ÇÖZÜM İNTİBAK YASASINDA”

“Bunun yanı sıra, yaşamın gerçekleriyle asla uyuşmayan TÜİK enflasyon rakamlarıyla açıklanıp, her altı ayda bir uygulanan maaş zamları sonucunda eriyip yok olan maaşlarımıza, Temmuz ayı beklenmeden ve haklı olarak acilen ek zam yapılması talebimiz, yine bu iktidarın Çalışma Bakanı tarafından populist bir istem olduğu ifade edilerek ret edilmiştir. Bu karar da AKP hükümetinin başı Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanmıştır
İktidar 20 yıldan bu yana emekli intibak yasasını bir türlü gündemlerine alıp çıkartmadı. Emekliler arasındaki 2000 öncesi ve sonrası adaletsizlikler devam ediyor, saray iktidarı hala seyrediyor. Biz emekli intibak yasasını derhal çıkartılmasını istiyoruz. Aynı şekilde kamu çalışanlarının 3600 göstergesi yıllardır seçim rüşveti olarak malzeme ediliyor ama yapılmıyor. İktidarın 3600 gösterge olayını seçim rüşveti ve tehdit olmaktan çıkarıp, bekletmeden hemen çıkarmasını bekliyor ve istiyoruz. ”

“KESİNTİLERE SON VERİLMELİ”

“İleri yaşlara gelip emekli olan bizler, doğal olarak sağlık koşullarının her an muayene, tetkik ve tedaviye muhtaç olduğu bir yaşam süreçlerinde, hastanelere başvurduklarında katkı katılım ve ilaç payları gibi ödemelerin derhal sonlandırılıp, kaldırılmasını, hatta çalışırlarken yıllarca primlerini ödeyip sonra belli yaşlara gelmiş bu kişilere sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması gerektiğinin anayasal bir hak olduğunu yıllardır haykırmamıza rağmen, hala emeklilerden ücret kesimleri uygulamalarına ısrarla devam ediliyor, bu kesinti uygulamalarına derhal son verilmelidir. ”

“SENDİKA EMEKLİNİN DE HAKKI”

“İnsanca yaşam koşullarını elde edebilmek, haklı taleplerini duyurabilmek ve savunabilmek amacıyla oluşturmaya çalıştığımız sendikal örgütlenmelerimizin yaklaşık 27 yıldan bu yana mücadelesini vermekteyiz. Ancak hala haksız ve hukuksuz şekilde engellemelerle karşı, karşıya bırakılıyoruz. Şimdi buradan bir kez daha sesleniyoruz; Yıllar öncesinden bu yana ülkemiz adına toplantılara katılıp altına imzalarınızı attığınız “HERKESİN SENDİKA KURMA ve ÜYE OLMA HAKKI” yazılı Uluslararası sözleşmeler ve antlaşmalar ile Anayasamızın 90. Maddesini uygulayarak neden emekli statü yasamızı çıkartmıyor, sendikal örgütlüğümüzü engellemeye çalışıyorsunuz!. Ancak, siz nereye kadar kendi yargısal anlayışlarınızla engellemeye çalışsanız da, bizler asla hukuksal, fiili ve meşru sendikal hak mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve tüm engellerinizi boşa çıkarmaya kararlıyız ve mutlaka aşacağız.”

“BİZİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞLARA MAHKUM EDEMEZSİNİZ”

“Değerli Emeklilerimiz, Değerli Halkımız;
Buraya kadar duyurmaya çalıştığımız ve yaşamımıza dair vazgeçilmez olarak gördüğümüz bu haklı taleplerimizi, iktidar görmezlikten ve duymazlıktan geliyor. Biz emekliler, emeklilik hakları engellenen EYT’liler birlikte yaklaşık 30 milyon devasa bir kitleyiz. Bizi yok sayan ve dışlayan AKP -Saray iktidarına yapılacak ilk seçimde sandıkta oylarımızla gerekli tepkimizi koyacağız, bu konuda kararlıyız.
Bizler kimseden icazet beklemiyor ve hak etmediğimiz bir talebi istemiyoruz, yeter artık; haykırışlarımıza kulaklarınızı tıkayamaz, görmezlikten gelemezsiniz;
Şimdi buradan yüksek sesle olmak üzere haklı ve öncelikli talebimizi bir kez daha haykırmak ve tekrarlamak istiyoruz;
Bizlere sadaka niteliğinde sözde ikramiye adı altında bir uygulama yapamazsınız, dörtte üçümüzün açlık sınır altında, hatta asgari ücretin de altında maaşlara mahkum edemezsiniz!.
Bizlerin yarattığı ülke hazinesini bir avuç yandaş çıkar gruplarının kasalarına, ceplerine aktaramazsınız, sonra da çıkıp hazinede sizlere verilecek paramız yok diyemezsiniz, böyle bir hakkınız da, yetkiniz de yok.. Yıllardır bu ülkenin kaymaklarını lüks yaşamınıza ve sermaye çetelerine talan ettirip, peşkeş çektiriyorsunuz. Memleketin ve çocuklarımızın geleceğine milyarlarca borç yüzünden ipotek altına aldırdınız. Yap, işlet modeli ile ülkeyi ve halkımızı yeni kapitülasyonlara mahkum ettiniz. 20 yıldan bu yana yeter, düşün artık bizlerin yakasından, bu emekçi halk da, bu memleket de rahat bir nefes alsın..”  Memet KOŞAR (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,100131,1065% 0.21
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,723733,7407% 0.33
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,443439,4623% 0.21
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,309035,3283% 0.26
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,012423,0235% 0.14
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.254,523.326,12% 0,09
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.034,072.034,32% 0,09
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.617.071-0.77

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış