DOLAR31,3630% 0.41
EURO33,9476% 0.22
STERLIN39,6336% 0.2
FRANG35,3346% 0.01
ALTIN2.068,87% 0,78
BITCOIN1.971.4990.151

“BEYAZ BASTON HAYAT KURTARIR”

Yayınlanma Tarihi :
“BEYAZ BASTON HAYAT KURTARIR”

Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Salih Mehmet Aslan, Bayaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, başkan adaylarından görme engelliler için engelsiz kaldırım projeleri yapmalarını istedi. Görme engellilerin de mutlaka beyaz baston kullanmasını isteyen Aslan, “Baston hayat kurtarır. Tıpkı emniyet kemeri gibi…” dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Salih Mehmet Aslan, 7-14 Ocak arasında  kutlanan ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ ile ilgili açıklama yaptı. Görme engellilerinde bu toplumun bir parçası olduğunu belirten Salih Mehmet Aslan, görme engelliler için beyaz bastonun su, hava, toprak kadar önemli olduğunu söyledi.
Aslan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Her yıl ocak ayının 2. Haftası Beyaz Baston Haftası olarak da kutlanır. Görme engellilerin sembolü olan, beyaz bastonun toplumda daha iyi bilinmesi, görme engellilerin bastonlu kişiler olduğunun anlaşılması, özellikle trafik akışında onların karşıdan karşıya geçişleri esnasında sürücülerin yol vermesinin sağlanması gibi konularda toplumun daha çok bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması için ocak ayının İkinci haftası Beyaz Baston haftası olarak ilan edilmiş ve her yıl sönük de olsa bazı faaliyetlerle bu hafta sürdürülüyor. Baston kullanımı eğitim gerektirir. Her görme engelli eline bastonu alır almaz sokağa çıkamaz. Teknik bilgiler alması, teori ile pratiği birlikte uygulaması gerekir. Bu bağlamda, 18 yaşın üstündeki görme engellilerin rehabilitasyon eğitimine tabi tutulmaları ve hem beyaz baston kullanmayı, hem de mesleki açıdan belli bir süre eğitilmeleri amacıyla bu kurumlara gönderilmesi lazım. Ailelerin okula gönderilememiş, eğitim almamış görme engelli çocuklarını devlete ait yada özel sektörün faaliyet gösterdiği rehabilitasyon kurumlarına başvuru yapmalarını öneriyorum.
Baston kullanmayı bilen görme engellilerden bastonu olmayanların ise, Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şubesi’ne baston için müracaat etmeleri halinde ihtiyaçlarını karşılayacağımızı da belirteyim. Derneğimizin üyesi olsun ya da olmasın, görme engelli kardeşlerimizin baston sıkıntıları olduğunda yanlarındayız.
Görme engelli için beyaz baston su, hava, toprak kadar hayati önem arz eder. Bazı kompleksli görme engellilerin ‘görmediğim anlaşılmasın’ düşüncesiyle baston kullanmaktan kaçınmaları tehlikeli ve yanlıştır. Baston kişinin görme engelli olduğunu toplumdaki insanların anlamasına yardım ederken, görme engellinin de hayatını korur. Düşmesine, çarpmasına engel olan bir aleti kullanmaktan kaçınmak doğru değildir. Doktora gidip görme sorunu yaşadığı için kendisine doktorun verdiği gözlüğü takmayan vatandaşla bastonunu kullanmayan aynı konumdadır.
Bu nedenle her görmeyen bastonsuz sokağa çıkmamalı, bastonun onun bir parçası olduğunu da unutmamasını, ailelerin ve toplumun bu konuda anlayışlı olmasını da istiyorum. Ayrıca, 31 Mart seçimlerine yaklaşırken, görme engellilerin kafasını çarpmayacakları, rahatça yürüyebilecekleri kaldırımların, kaldırım üzerindeki her türlü engelin de kaldırılmasını başkan adaylarının projeleri arasına koymalarını da ilave edeyim. Baston hayat kurtarır. Tıpkı emniyet kemeri gibi. Demedi demeyin.”

YORUM YAP