BELEDİYELERDE 530 BİN ŞİRKET ÇALIŞANI KADRO BEKLİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
BELEDİYELERDE 530 BİN ŞİRKET ÇALIŞANI KADRO BEKLİYOR

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasında belediyelerdeki şirket çalışanlarına kadro taleplerini bir kez daha dile getirdi.

DİSK/Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı daha önce Balıkesir Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasının ikincisini Burhaniye’de gerçekleştirdi.

Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında KHK ile taşeron çalışanların kadroya geçirilmesinde yaklaşık 530 bin belediye çalışanının mağdur edildiğini söyleyerek mağdurların bir an önce kadroya geçirilmesini istedi. Şube Başkanı Ovalı, basın açıklamasında ücretlerden kesilen vergiler konusuna da değinerek az kazanandan az, çok kazanandan da çok vergi alınması gerektiğini bildirdi.

www.bodrumescmarket.com Bodrum Escort

“530 BİN İŞÇİYE HAKSIZLIK EDİLDİ”

DİSK Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı yaptığı açıklamada ilk olarak belediye çalışanlarının kadro durumu hakkında konuştu. Ovalı açıklamasında şunları söyledi:

“Adına kapitalizm denilen bu düzen gün geçmesin ki dünyada yeni bir ekonomik kriz yaratmasın, gün geçmesin ki yoksulluğu arttırmasın. Gün geçmesin ki tencerede ki aş, sofrada ki ekmek azalmasın.

Daha önce de bu meydan haykırmıştık… Bugün hep birlikte yine bu meydandan bir kez daha haykırıyoruz.

Dünyamız; adına kapitalizm denilen bu düzenin tükendiğini, iflas ettiğini haykırmaktadır. Neo liberal politikalar zenginleri daha zengin etmiş, yoksulları, dar gelirlileri, bağımlı çalışanları ise açlık ve sefalete mahkûm etmiştir. Bu çürümüş düzen sadece ve sadece patronları çok, daha çok zengin yapmanın düzeni olmaktadır.

Evet, kapitalizm işçiyi ve emekçiyi tüketirken kendini de tüketmiştir. Bu ekonomik düzen içerisinde dünyayı yeniden ayağa kaldıracak bir tek güç vardır ki o da biz işçiler ve emekçilerdedir. Bizler gücünü üretimden alanlar bugün bu meydanlardan haykırıyoruz.

24.12.2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile kamuda personel çalıştırılmasına dayalı ihale usulü sona erdirilmiş ve daha önce taşeronda çalışan yaklaşık 750 bin şirket işçisi kamu kurumlarına ve belediye şirketlerine 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle aktarılmıştır.

“ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN KADROLARIMIZI İSTİYORUZ”

Kamuoyuna kadro olarak sunulan bu düzenleme ile şirket işçilerine belediye şirketlerinde sürekli İşçilikten ileride bir kadro verilmediği gibi birçok hak kaybının da önü açılmıştır. En başta, bugün yaklaşık 530 bin belediye şirket işçisine ayrımcılık yapılmış ve bu işçiler belediyelerde ki kamu işçiliği yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Bunun doğrudan bir sonucu vardır. Belediye şirketlerine aktarılan işçiler 52 günlük ilave tediye haklarından mahrum kalmıştır. Belediye şirket işçilerine doğrudan, ayrımsız, tamamına, statülerine göre kadro talebimizi bu meydandan bir kez daha yineliyoruz. Belediyelerde şirket işçiliği değil, anamızın ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz.

Bir an evvel arkadaşlarımızın kadro hakkı verilmeli bu arkadaşlarımızda diğer kamu işçileri gibi 657 ye 4-d ye kadro tahsislerini yapılmalıdır. Ayrıca 696 KHK yasalaşmış, bir nevi kadük olmuştur. Çalışma hayatının içerisinden ismi bir an evvel kaldırılmalıdır. Bu yasanın içerisinde ki halen devam eden zorunlu emeklilik kaldırılmalıdır. İşçi işi gereği, tıp bilimi gereği prim gününü ve hizmet süresini bitirdikten sonra kendi fizik durumuna göre istediği zaman emekli olmalıdır. Ne yaş şartı olmalı, ne de KHK gibi zorunluluk olmalıdır.

Evet; çalışma hayatı açısından eksiklikleri de olsa bizimde olumlu karşıladığımız ek gösterge, EYT gibi önemli emek konularında çeşitli çalışmalar yapıldığını sosyal medya üzerinden izliyoruz. Bu yasal düzenlemeler içerisinde belediye şirket işçilerine kadro hakkı muhakkak yerini almalıdır.  Belediye şirket işçilerine kadro hakkı ertelenebilecek ya da seçimlerden sonraya bırakılabilecek bir konu değildir. Sendikamız belediye şirket işçileri ile birlikte bu meseleyi esaslı olarak takip etmekte hükümetten bu konuda bir sonuca gitmelerini istemektedir. Buradan tekrar ediyorum Anamızın ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz.”

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP

Gök türk 23 Aralık 2021 / 21:35 Yanıtla

Yazık günah belediye çalışanlarına neden kadro verilmiyor tediye verilmiyor bütün kurumlar aldı bir belediye çalışanlarına kadro verilincemi devlete yük olduk bizler T.C DEVLETİNİNİN vatandaşı deyilmiyiz belediyeler resmen emeğimizi sömürüyorlar asgari ücret bile verirken bile kırk minnet ve tehtit le veriyorlar cumhurbaşkanımız bunada bir el atar inşallah sendikalarda şeş yok allah yardımcımız olsun inşallah

Yasyas 12 Şubat 2022 / 20:27 Yanıtla

Valla tayyip reis bizi niye ayırdın kadro vermedin.bir belediye şirket işçisi olarak hiç bir hakkımız yok.Bide Allahsız bir belediye başkanın varsa yandın ki ne yandın.Bütün pisliği temizleyen belediye şirket işçisi sefayı süren torpilli ler vallahi bıktık artık.

    Kadet can 24 Mart 2022 / 23:15 Yanıtla

    696 lılara tam kadro istiyoruz adalet istiyoruz belediye sirkeyi deyıl asıl kadro ıstıyoruz

Fatih kaya 9 Nisan 2022 / 10:24 Yanıtla

Sayın cumhur başkanım. Belediye çalışanını sirketlere aktararak kadro hakkını ellerinden aldınız.cok zor durumdayız.hic güvencemiz yok.hakkimiz olan kadromuzu lütfen verin\′ ki çocuklarımız sıkıntı çekmesin.saygilar.

Belediyede kadro yalanı 14 Nisan 2022 / 20:34 Yanıtla

Asgari ücret almaya devam beyler

İsmail gündüz 7 Ekim 2022 / 20:18 Yanıtla

Beldiye lere kadro verilmese verilmese 6 ay kaldı seçime 530 bin belediyecil var her birinin evinde 3 oy say bir buçuk milyon oy sayılır bunlari kimse görmezden gelmesin biz kadro istiyoruz sadeka deil her şehirde ppisaligi crkeen belediye ciler yazık deilmi onlara hangi siyasi parti gelirse işten atılma korkusu yazık yaa yazık