DOLAR31,1065% 0.21
EURO33,7407% 0.33
STERLIN39,4623% 0.21
FRANG35,3283% 0.26
ALTIN2.034,32% 0,09
BITCOIN1.617.071-0.77

BEHİÇ İSTANBULLUOĞLU’NDAN “KÖŞELİ YAZILAR”

Yayınlanma Tarihi :
BEHİÇ İSTANBULLUOĞLU’NDAN “KÖŞELİ YAZILAR”

Sevgili okurlarım, sizin de bildiğiniz üzere Nasreddin Hoca fıkrasında kazan doğurur. Sanırım değerli büyüğüm Behiç İstanbulluoğlu, hocayı kıskandı. Kendisinin büyük bir beğeni ve keyifle okuduğum “Köşeli Yazılar” adlı kitabı da tıpkı kazan gibi doğurmuş. Nasıl mı? 1991 yılından beri yazıp çizmeye devam eden İstanbulluoğlu, bu kitabında okurlarına seslenirken bir taraftan da kitap önerisinde bulunmuş. Yani fıkranın sonunda olduğu gibi bir ölüm söz konusu değil. Aksine okurlara, yeni ufuklar açmaktadır. Anlayana, sorgulayana, merak edene…

Peki, Behiç ağabey okurlarına hangi kitapları önerdi? Şimdi, bu kitapları sizlerle paylaşmak istiyorum. İsterseniz, not almak için kâğıdınızı ve kaleminizi alın. Hazırsanız, ilk kitap ile başlıyorum. Okurları ilk olarak Ersin Toker imzalı “Porsuk Durgun Akardı” adlı kitap selamlıyor.  Sayfaları çeviren okur İlhan Arsel’in “Şeriat ve Kadın” adlı kitabı ile tanışıyor. İstanbulluoğlu’nun önerisi olan bir diğer kitap da Mustafa Sönmez’le Hayri Kozanoğlu’nun birlikte yazmış oldukları “Neler Oluyor Hayatta”. Son olarak “Ateşe Uçan Pervaneler” adlı kitabı sizlerle paylaşıyorum. Çok daha doğrusu Behiç ağabeyin önerisini sizlere iletiyorum.

Aslında Behiç ağabey “Ateşe Uçan Pervaneler” adlı kitaptan, daha önceki sayfalarda bahsediyor. Ama bu kitabı son sıraya aldım. Çünkü bu kitabın kahramanlarından birisi Nurdan Deliorman İstanbulluoğlu.  Yani Behiç ağabeyin biricik eşi sevgili Nurdan ablamız. Kader Çeşmecioğlu’nun kaleme aldığı bu kitabın konusu, 1980 öncesi Anadolu’nun pek çok köşesinde mücadele etmiş devrimci kadınlar. Behiç ağabey, Kader hanıma böyle bir eseri edebiyat dünyasına kazandırdığı için teşekkür etmiş. Ben de kendisine, siz sevgili okurlarımın huzurunda bizlere yeni pencereler açan bu kitapları önerdiği için teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili Nurdan abla,  devrimci bir gelenekten gelen bir kadın olarak bugün de duruşunu ve çizgisini hiç bozmadı. O yıllarda olduğu gibi aydınlık bir gelecek için mücadeleyi elden bırakmadı. Kendisi,  okumanın yaşı olmaz düşüncesi ile Anadolu Üniversitesi AÖF Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne kayıt oldu. Öğrenciliği devam eden değerli ablamız, mücadele dolu yıllarda tanışmış olduğu eşi Behiç ağabeyin her zaman en büyük destekçisidir. Nurdan abla, Behiç ağabeyin bütün imza günlerinde kitapları standa büyük bir özen ve titizlikle yerleştirir. Etkinlik boyunca adeta bir arı gibi çalışır. Okurları bütün içtenliğiyle karşılar. Onlarla sohbet eder. Ve hiçbir zaman yüzünden o umut dolu gülümseyişini eksik etmez. Birbirlerine olan sevgisi ve saygısı, hayata karşı duruşları ile herkese örnek olan İstanbulluoğlu çiftine ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Sevgili okurlarım, elbette Behiç ağabey söz konusu olan bu kitabında sadece kitap önerisinde bulunmuyor. Adeta tarihe not düşüyor. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Hem de kalemini kırmadan, yanlışa yanlış diyerek ve güçlünün değil haklının yanında yer alarak. Bilimi siyaset olarak gören İstanbulluoğlu, geçmişi tarafsız bir gözle irdelemektedir. Bugün ders alınması gereken noktalara dikkat çekmektedir. Kimi zaman sayısal verilerden yararlanmış. Kimi zaman sokağın, köylünün, çiftçinin ve gençlerin kısacası bizim yani halkın nabzını tutmuş. Onların sesi olmuş. Kimi zaman da geleceğimize yön vermek isteyen siyasileri eleştirmekten çekinmemiş. İşte bu yüzden kitabın adı “Köşeli Yazılar”…

Her zaman Behiç ağabey, kitap önerisinde bulunacak değil ya. Artık, sıra ben de. Sevgili okurlarım naçizane olarak sizlere öneride bulunmak istediği kitap, Behiç ağabeyin, Osmanlı’dan günümüze şehzade savaşları, ayaklanmalar ve Cumhuriyet dönemini kaleme aldığı “Mat” adlı kitabı.

Bu kitabın, benim için önemi çok büyük. Behiç ağabey, bu kitabı ile okurlarının karşısına 17 Aralık 2018 tarihinde çıktı. O tarihte Balıkesir’de gerçekleşen imza ve tanıtım gününü, dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım. Böylelikle haber sitemiz http://balikesir24saat.com‘daki maceram başlamış oldu. Bana bu fırsatı sunan sevgili Behiç ağabeye ve http://balikesir24saat.com‘un Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Yaman’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ne mutlu ki bizlere, sizin gibi değerlere sahibiz.

Sevgili okurlarım, sizlerin de tanık olduğunuz üzere İstanbulluoğlu, her kitabı ile okurlarına bambaşka kapılar açmıştır. Ve açmaya devam ediyor. Kendisinin okurların beğenisine ve ilgisine sunduğu bir diğer kitabı da “Engeller ve Demokrasi”… Behiç ağabeyin biricik kızı Elif’e ithaf ettiği bu kitabı, benim sizlere son önerim. Sizlere şimdiden keyifli okumalar diliyorum. Yeni bir yazıda buluşmak üzere, sevgi ve saygılarımla hoşça kalın…

Büyük Atatürk’ün gösterdiği akıl ve bilim yolunda nice bayramlar…

YORUM YAP

Beyazıt Kaynak1 Mayıs 2022 / 20:22Yanıtla

Zevkle okudum,tavsiye kitaplar için teşekkürler