BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Eylül 2022 - 21:30

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK
Son Güncelleme :

24 Kasım 2020 - 2:11

“Öğretmenler! … Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.”

(Atatürk- 1924 )

Bugün 24 Kasım. Harf devriminden sonra, ülkemizde okuryazar oranını yükseltmek amacıyla  eğitim seferberliği başlatıldı. Atatürk’ün  Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul edişinin yıl dönümü.

Milletlerin yazgısına, öğretmenlerin etkisi kavrandığı ölçüde toplumsal gelişme sağlanabilir.

Bir eğitim devrimcisi İsmail Hakkı TONGUÇ ilk görev yeri olan Eskişehir’de okulunu işgal etmek isteyen İngilizlere direnince İngiliz teğmen İsmail Hakkı’ya bir tokat atar. Genç öğretmen, tokadın öcünü almak isteyen öğrencilerini sakinleştirir: “Sorun sokak kavgalarıyla değil, bağımsızlığımızı kazanarak çözülebilir. Bağımsız olmayan uluslar böyle tokatlara layıktırlar.” (1) der.

Ülkenin her tarafında durum hemen hemen aynıydı.

Ve sonra öğretmenler… Kolları sıvayıp, milleti kurtarmak için çalıştılar. Bize özgü “KÖY ENSTİTÜSÜ” modeliyle de Dünya Eğitim Tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar.

İşgalin, ihanetin, salgın hastalıkların ve savaşın bütün acımasızlığıyla Anadolu’yu kasıp kavurduğu dönem. Uygarlığın beşiği Anadolu karanlığa boğulmuş. Işık arıyor. O ışık; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyen Mustafa Kemal’in ışığı…

Bu ortamda Maarif Kongresini (1921) toplayarak kurulacak devletin eğitim sistemi ve politikalarını belirleyen Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk…

Ya bugün…

Okullar kapalı (!)

Gerekçe: COVID-19…PANDEMİ !

Merdiven altı yüz yüze eğitim devam ediyor…

COVID-19 bunları görüyor da, görmezden mi geliyor!

Yoksa aralarında özel bir bağ mı var? Çöz çözebilirsen…

Dünyada uzaktan eğitim veren 23 (YİRMİÜÇ) ülkeden biriyiz!

UNESCO’nun ve eğitim sendikalarının raporları eğitimdeki acı gerçeği ortaya koyuyor.

Kısaca eğitimde; KRAL ÇIPLAK…

Sayın Milli Eğitim Bakanının Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı döneminde Müfredat programlarında yapılan değişikliklerle Atatürk ve Atatürkçülük ders kitaplarından çıkarıldı..(Örnek: 8.Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yapılan değişiklikler.)

Bakanlığı döneminde ise laik, bilimsel eğitimden adım adım uzaklaşılmış ve bu acı sona gelinmiştir.

Yaşadıkları bütün zorluklara rağmen öğretmenlerimiz, ulusumuzun geleceğini yoğurmaya, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeye devam edecektir…

Çünkü onların başarısı Cumhuriyetimizin başarısı olacaktır…

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

(1)Öner Yağcı: Büyük Oğul Efsanesi.

Ayhan Öztürk

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.