BELEDİYELERDEN MÜSİLAJ UYARISI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 22:38

BELEDİYELERDEN MÜSİLAJ UYARISI

BELEDİYELERDEN MÜSİLAJ UYARISI
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2021 - 19:08

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Marmara Denizi’ni saran müsilaj tehlikesine dikkat çekerken, denizi kirleten tesislerin denetlenmesi ve gerekli yaptırımların yapılmasını istedi.

Marmara Denizi’ni adeta esir alan, Erdek sahillerinde de etkili olan müsilaj (deniz salyası)  Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın başkanlığını yaptığı Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin önceki gün gerçekleştirilen olağan meclis toplantısında da gündeme geldi.

Toplantının ardından “Marmara Denizi’ndeki müsilaj ne bir başlangıç ne de bir son” başlığıyla bir açıklama yapıldı.  Türkiye’nin çevre alanında kurulmuş ilk ve tek yerel yönetimi olan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin açıklaması şöyle:

“Son yıllarda ülkemizde yaşanan çevre katliamı ve gösterilen duyarsızlık had safhadadır.

Artan nüfus ile doğru orantılı olarak insan kaynaklı evsel atık suların tam olarak arıtılmadan denizlere, göllere ve akarsularımıza deşarj edilmesi, aynı zamanda bu su kaynaklarına yakın alanlarda kurulan endüstri ve sanayi tesislerinin atık sularını, bırakın yeterli arıtmayı, arıtma bile yapmadan atık sularını deşarj etmeleri sonucu, doğa ve eş zamanlı olarak tüm canlı yaşamı tehdit altındadır.

Marmara Denizi’nde aylardır görülen deniz salyası tehlikesi giderek büyüyor. Birçok uzman Marmara Denizi’nde görünen müsilajın, küresel ısınmaya bağlı olarak Marmara Denizi’nde su sıcaklığının yükselmesi ve bu bölgede sanayi, endüstri ve evsel atık sularının arıtılmadan Marmara Denizi’ne bırakılması sonucu ortaya çıktığını söylüyor.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği olarak, en genç denizimiz olan Marmara Denizi başta olmak üzere, tüm deniz ve göl çevrelerinde kurulu olan atık su arıtma tesislerinin (evsel-sanayi-endüstri) bir an önce denetlenip, deşarj değerleri yasal sınırlar içerisinde olmayan tesislere gerekli yaptırımların yapılması ve bir an önce harekete geçilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve çağırıyoruz.” (balikesir24saat.com)

DENİZ SALYASI İLE MÜCADELE BAŞLADI

Erdek Körfezi’nde zaman zaman deniz yüzeyini kaplayan, bazen rüzgar nedeniyle açıklara yönelen deniz salyasını temizlemek amacıyla harekete geçildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa Belediyesi’nden kiralanarak Erdek’e gönderilen “Başaran II” adlı tekne, deniz yüzeyini temizlemek üzere çalışmalara başladı.
Erdek Körfezi’ndeki deniz yüzeyinde biriken müsilajı, üzerindeki teknik donanımla deniz yüzeyinden alarak depolayacak olan teknenin ilçe kıyılarında bir süre görev yapacağı belirtildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.