BAŞKAN YILMAZ ÜRETİCİNİN YANINDA

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı’nın coğrafi işaretle tescilli ürünü  Kornişon Salatalık  hasadına katıldı. Kadın çiftçilerle birlikte kornişon salatalık toplayan Başkan Yılmaz, “Allah çiftçilerimizin emeklerini zayi etmesin” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ile birlikte tarlalardan kornişon salatalığı toplayan emektar kadınları ziyaret etti. Tarlada açıklamada bulunan Yılmaz,  yöre için büyük değer taşıyan ürünün Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın gayretleriyle “Sındırgı Kornişon Salatalık” adıyla coğrafi işaret aldığını müjdeledi.

3 BİNDEN FAZLA AİLENİN EKMEK KAPISI

‘Su hayat demek, bereket demek işte yapılan çalışmalar bunun göstergesi’ diyerek Sındırgı İlçesi’nde üretimin arttığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda buralarda daha çok tütün ekilirdi. AK Parti Hükümeti döneminde 188 gölet ve baraj yapıldı ve bölgenin insanının  kaderi değişti. 21 bin hektarda ekilen 8 tona yakın Kornişon Salatalık  şu anda katma değeri çok yüksek bir ürüne dönüştü. Kornişon Salatalık  üreticiliğinden 3 binden fazla aile geçimini sağlıyor. Sofralarda yenilen turşular Sındırgılı hamarat kadınlarımızın elinde yetişiyor. Kadınlarımız her gün sabah tarlalara geliyor ve topluyorlar. Bu ürünümüz alıcısı sürekli hazır bir ürün. ‘Sındırgı Kornişon Salatalık’ diye coğrafi işaretimizi de aldık. Allah çiftçilerimizin emeklerini zayi etmesin”

SULANDIKÇA BEREKET FIŞKIRIYOR

Bölgede üretimi desteklediği için Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’a da teşekkür eden Başkan Yılmaz, gölet, baraj ve sulama olanaklarının artırılması sayesinde Sındırgı tarlalarının bu hale gelmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini söyledi.

Basın No:ILN01877321