DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

“EKONOMİDE GÜVEN ORTAMI YARATILMALI”

Yayınlanma Tarihi :
“EKONOMİDE GÜVEN ORTAMI YARATILMALI”

 

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki,  2021 yılı ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, “Hiç kuşku yok ki ekonomik güven ortamına ihtiyacımız var. Ekonomide bu güven ortamını yaratmanın iki ön koşulu var. Bunlardan ilki fiyat istikrarı yani kalıcı düşük enflasyon bir diğeri de finansal istikrar.” dedi. Bekki, hukuk ve ekonomi reform gündeminin hızla hayata geçmesi gerektiğini vurguladı. 

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD)  Başkanı Abdullah Bekki yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

ENFLASYON ENDİŞESİ

“ Tüm gezegeni etkileyen pandeminin mutasyona uğrayan virüsün de etkisiyle bu kışı da zorlaştırdığı ve hazırlıkların yetersizliği dolayısı ile en kısa vadede ülkece daha disiplinli ekonomi politikalarına geçilmesi gerektiğinin farkındayız. Enflasyonun yükselişi tüm halkımızı olduğu gibi bizleri de endişelendirmektedir. Önümüzde enflasyonla mücadelede oldukça uzun bir yol var. Bu yolun zorluğunu bilerek, tüm ekonomik aktörler tarafından tam mutabakat sağlanmasının son derece kritik olduğunu düşünüyorum. Ekonomimizin tüm paydaşlarının, düşük enflasyonun gerekliliğine ikna olması, bu mücadelede önemli rol oynayacaktır. Bu bağlamda Balıkesir’de de tüm aktörlerin katılımı ile İl Ekonomik Koordinasyon Kurulu benzeri bir yapılanmaya olan ihtiyaca dikkat çekmek istiyorum.”

“ORTAK AKIL İLE BU SARMALDAN ÇIKABİLİRİZ”

“Paranın değerini koruyamadığınız ekonomilerde önünüzü görme ve plan yapabilme kapasiteniz düşüyor. Böyle bir ortam, reel kesimin herhangi bir üretim ya da yatırım kararı almasını zorlaştırıyor ve arzu ettiğimiz büyümeye ulaşamıyoruz. Aksi şekilde, yüksek enflasyonla mücadeleyi erteleyip, her ne pahasına olursa olsun büyüyelim dediğimizde de var olan kaynaklarımızı tasarruflu kullanamayarak israf ediyoruz. Ortak akıl ile bu sarmaldan çıkmamız gerektiğine inanıyorum.”

“EKONOMİK GÜVEN ORTAMI SAĞLANMALI”

“Hiç kuşku yok ki ekonomik güven ortamına ihtiyacımız var. Ekonomide bu güven ortamını yaratmanın iki ön koşulu var. Bunlardan ilki fiyat istikrarı yani kalıcı düşük enflasyon bir diğeri de finansal istikrar. Her ikisi de yatırım ve üretim kararlarında çok önemli. Enflasyonu düşüremediğimiz ortamlarda finansal istikrara da erişmemiz söz konusu olamıyor. Bunun da en öncelikli koşulu enflasyonla doğru ve kararlı mücadele. Kararlı olmamız gerekiyor.”

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAZSAK …”

“Türkiye ekonomisine emsal kabul ettiğimiz gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranı %3-4 bandında oldukça düşük seyrederken, ülkemizde enflasyon çift haneli olarak  %14’lerin üzerinde seyretmektedir. Bugün üzerimize düşenleri yapmazsak, ilerleyen vadede ekonomide çok daha büyük zorluklarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Toplumun her bir ferdi için zorlu bir süreç olacaktır.”

“ESNAF VE TÜCCARIMIZ İÇİN ALINAN TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

“Balıkesir ve Türkiye ekonomisinin özellikle 2021’in ilk 6 ayında rehavete kapılabileceği tek bir gün dahi yok maalesef. Tüm bu adımları atarken de belli bir dönem ekonomik büyümeden feragat etmemiz gereken bir süreçten de geçeceğiz. Bu yüzden de esas olarak BASİAD olarak üzerinde sık sık durduğumuz istihdama nasıl destek vermeyi planladığımız ve içinde maliye politikasının da yer aldığı oldukça kapsamlı bir iktisat politikasına da ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kapanmadan dolayı oldukça zor bir süreçten geçen esnafımız, tüccarımız için alınan tedbirler mutlaka yeniden gözde geçirilmelidir. ”

“HUKUK VE EKONOMİ REFORMU”

“Balıkesir ekonomisine yön veren kurumların ekonomik politika dizayn etme kapasitesi, liyakatin öne çıkması da bu süreçte son derece kritik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ısrarla söylediği gibi hukuk ve ekonomi reform gündeminin hızla hayata geçmesi, sadece ekonomik ve sosyal alanda bizi rahatlatmayacak, aynı zamanda ekonomik işbirliklerimizdeki konumumuzu olumlu etkileyecek ve ekonomik kazanımları konuşacağımız bir döneme fırsat verecektir.”  (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  30,998531,0084% 0.3
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,531833,5544% 0.28
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,117839,1336% 0.22
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,188435,2086% 0.36
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,937322,9494% 0.37
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.225,213.296,39% 0,20
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.015,762.016,14% 0,20
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.605.6010.118

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış