Yayınlanma Tarihi :

BARO’DAN ERBAŞ’A “ÖZÜR DİLE” ÇAĞRISI

BARO’DAN ERBAŞ’A “ÖZÜR DİLE” ÇAĞRISI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın ibadete açılış törenindeki sözlerine tepkiler dinmek bilmiyor. Balıkesir Barosu Başkanı Erol Kayabay,  Erbaş’ı Türk Milletinden özür dilemeye çağırdı. Atatürkçü Düşünce Derneği ise Erbaş hakkında yargıya başvuracaklarını bildirdi. 

Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol Kayabay Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı Erbaş’ı Türk milletinden özür dilemeye çağırdı. Kayabay’ın açıklaması şöyle:

Diyanet İşleri Başkanı, 24.07.2020 günü Ayasofya Camii’nin minberinden verdiği Cuma hutbesinde “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar. “ şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Öncelikle manidar olan; Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ilan edilen ve internet sitesinde de yayınlanan 24.07.2020 tarihli Cuma hutbesi metninde bu yönde bir beyanın bulunmamasıdır.

Ancak buna rağmen, profesör unvanlı Diyanet İşleri Başkanı’nın metnin dışına çıkarak, üstelik bir cami kürsüsünü de amacına alet ederek doğrudan Atatürk’e lanet okuması; içindeki kinin ve işgal ettiği makamın hakkını veremediğinin açık bir göstergesidir. Ki, kamuoyu aynı başkanı yakın zaman öncesine kadar Atatürk düşmanlığından başka hiçbir vasfı olmayan fesli müstevlilerin yanındaki el pençe fotoğraflarından da tanımaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı, kuruluş felsefesi itibariyle toplumun bütünleşmesini amaç edinen bir kurumdur. Ancak kurumun halihazırdaki başkanı bu felsefeyi anlayamamış olmalı ki, şahsi arzu ve emellerine kurumsal bir kimliği aracı kılmakta, toplum ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasına nifak tohumları ekmektedir.

Sayın Diyanet İşleri Başkanı şu hususu iyi bilmelidir:

Onun Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bir devlet kurumunun başkanı olmasını da, aziz bayrağımızın dalgalanıp ezanların özgürce okunmasını da sağlayan aynı Mustafa Kemal’dir.

Gelinen süreçte, geçmişi inkar ederek kurucu liderimize “lanet” okumak, en basit tabiriyle hadbilmezlik ve saygısızlık; ama en temel ifadeyle cumhuriyetin temel niteliklerine meydan okumaktır.

Sayın Başkanın kabul edilemez sözleri, açıkça toplumda çok ciddi ayrışmalar doğurabilecek bir sürece hizmet etmiştir. Derhal, başkanı bulunduğu kurumun temel felsefesini idrak etmeli ve topluma daha fazla zarar vermeden istifa müessesesinin varlığını kamuoyuna hatırlatmalıdır. Aksi halde zaten toplum vicdanında müstafi bir başkan olarak anılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Balıkesir Barosu olarak, Diyanet İşleri Başkanı’nı Atatürk’e yönelik lanet ifadelerinden dolayı esefle kınıyor ve acilen aziz Türk Milletinden özür dilemeye davet ediyoruz…

ADD DAVA AÇACAK

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden yapılan açıklamada Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın  “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar.” sözleriyle isim vermeden, Büyük Atatürk’e “lanet” okuduğu vurgulandı. Açıklamada ” Vatanımızı, İstanbul’u ve Ayasofya’yı işgalden kurtaran; Ayasofya’yı tamir ettirerek koruma altına alan, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik bu çirkin söylem, Türk Milleti adına utanç  vericidir, Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakarettir, suçtur… Ayrımcılıktır, milli, insani, dini, vicdani, her türlü değerlerden uzaktır” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef alınması, sahip olunan zihniyetin açık tezahürüdür. Bu durum Anayasaya ve bulunduğu makamın Kuruluş Kanunu’na aykırıdır.

Falih Rıfkı ATAY’ın sözlerini hatırlatıyoruz: “Bir tek Türk’ün bile Atatürk’e sövebildiği Türkiye nesi ile övünebilir? Camilerimizde dolaylı veya dolaysız sövüyorlar. O camiler ki, Atatürk olmasaydı, pek çoğunun minareleri çoktan çan kuleleri olacaktı.

Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıl dönümüne denk getirilen, açılışla, Atatürkçü Düşünce’ye, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okunduğu gün yüzüne çıkmıştır. ‘Hilafet isteriz.’ sloganlarıyla yürüyenleri, söz ve davranışlarıyla Büyük Atatürk’e hakaret edenleri görmeyenler; dün, bütün güçleriyle Atatürkçü ve yurtseverlere baskı uygulamışlardır. Zulüm etmişlerdir.

Tekrar söylüyoruz ki hilafet ve saltanat heveslilerine meydanı boş bırakmayacağız. Demokratik ve yasal haklarımızı sonuna kadar kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Eylem ve söylemleriyle suç işleyenler hakkında yargı yoluna müracaat edeceğimizi ilan ederiz…”

“LANET” WEB SİTESİNDEN KALDIRILDI!

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’da okuduğu Cuma hutbesinde “lanet” kısmı Diyanet’in web sitesinden kaldırıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, canlı yayınlanan programdaki okuduğu ifadelere yönelik eleştirilerin ardından Hürriyet gazetesine bir açıklama yaparak, “Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil… ” demişti.

Bu sözlerin ardından Diyanet’in resmi web sitesindeki Cuma hutbesinin yazılı olduğu sayfadan ‘lanet’ kısmı çıkarıldı. Diyanete bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan hutbede artık “lanet” kısmı yer almıyor. (balikesir24saat.com)

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP