BARO’DA 100. YIL HEYECANI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Kasım 2021 - 17:08

BARO’DA 100. YIL HEYECANI

BARO’DA 100. YIL HEYECANI
Son Güncelleme :

17 Eylül 2019 - 23:23

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri , Balıkesir Barosu’nu ziyaret etti. Ziyarette basının içinde bulunduğu durum ele alındı. gelecek yıl 100. kuruluş yılını kutlamaya hazırlandıklarını açıklayan Baro Başkanı Kayabay, etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, Başkan Vekili Doğan Alparslan, yönetim kurulu üyesi ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Balıkesir Temsilcisi Hilmi Duyar, Balıkesir Barosu Başkanı Erol Karabay’ı ziyaret etti. Plevne Mahallesi’ndeki Baro binasında gerçekleştirilen ziyarette, internet gazeteciliği, sosyal medya, ve yazılı basının içinde bulunduğu durum hakkında konuşuldu. Baro Başkanı Kayabay, önümüzdeki yıl 100 yaşına girecek Balıkesir Barosu’nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

BALIKESİR BAROSU “DALYA” DEDİ

Başkan Kayabay, kuruluş tarihi ve üye sayısı ile Türkiye’nin ilk 15 Barosu içinde yer alan Balıkesir Barosu’nun 24 Ocak 2020’de 100’üncü yaşını kutlayacağını açıkladı. Kayabay bu nedenle, Balıkesir Barosu’nun tanıtılması amacıyla, sene boyunca her ay, konferans panel, seminer ve tanıtım çalışmaları yapacaklarını vurguladı. Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) meslekte, 40, 45 ve 50 yıl kıdem almış avukatlara şükran plaketinin verileceği töreni Balıkesir’de gerçekleştireceğini açıklayan Kayabay, Özyeğin Üniversitesi’nden gelecek öğretim üyelerinin, Kuvva-i Milliye ile ilgili seminer vereceğini bildirdi.

ŞİDDETİ ÖNLEME MERKEZİ’Nİ KURACAKLAR

Kayabay, kadınlara, engellilere ve çocuklara yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını, Balıkesir’e Şiddeti Önleme Merkezi (ŞÖM) kuracaklarını söyledi. Kayabay, “ŞÖM binasının hazırlıklarını devam ettiriyoruz. Çocuklara, kadınlara yapılacak haksızlıklara ilk elden müdahale için bu merkezi hayata geçirmeyi planladık. ŞÖM, polis, Jandarma, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile bağlantılı çalışacak. Bizim bu konuda asıl hedefimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Onları bu çatı altında toplayıp, eğitim hizmeti vermeyi, bilinçlendirmeyi düşünüyoruz. Hastaneye düşen, şiddet gören kadınlar, engelliler, polisten önce baroları arıyorlar. Çünkü, yalnız gittiklerinde sadece ifade veriyorlar, avukat ile birlikte gittiklerinde ise, hak kavramı giriyor devreye. Bu nedenle de ilk önce barolar aranıyor. Eylül ayı sonunda da engelli haklarıyla ilgili bir Çalıştay gerçekleştireceğiz. Geçen sene Baromuzun , Ayvalık’ta, Rusya, Yunanistan, Almanya’nın da aralarında bulunduğu, 10 ülkenin bilim insanlarının katılımı ile gerçekleştirdiği sağlık seminerini tekrarlayacağız” diye konuştu.

ÜÇ İLÇEDE ADLİYE’DE KAPANDI

Bu arada hukuk sorunlarına da değinen Kayabay, Balya, Gömeç ve Havran adliyelerinin kapandığını, Manyas Adliyesi’nin kapatılmak istendiğini, ancak coğrafi bakımdan çok büyük ve çok sayıda köyü olduğu için şu anda sürüncemede kaldığını ifade etti. Manyas Adliye binasının kötü durumda olduğunu vurgulayan Kayabay, adliyelerin bir kısmının mekan olarak elden geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

BARO KURUCUSU GAZETECİ

BGC Başkanı Ramazan Demir, Balıkesir Barosu ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin ortak bir yönünün bulunduğunu belirtti. Balıkesir Barosu’nun kurucuları arasında yer alan, 1923 yılında Mübadele İmar ve İskan Vekilliği (Bayındırlık Bakanlığı), 1924 yılında Adliye Vekilliği (Adalet Bakanlığı), 1925 yılından ve­fatına kadar Maarif Vekilliği (Milli Eğitim Bakanı) yapan, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Mustafa Necati Bey’in, Balıkesir’de, Hüseyin Vasıf Bey ve Mehmet Esat Bey ile birlikte, İzmir’e Doğru gazetesini çıkardığını vurguladı. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.