BARIŞIN ENGEL TANIMAYAN KADINLARI

Yayınlanma Tarihi :
BARIŞIN ENGEL TANIMAYAN KADINLARI

Sevgili Beriye Başak, hayalini hayata geçiren bununla da yetinmeyip çevresindeki herkese umudu aşılayan bir kültür elçisidir. Kırkyama sanatçısı olan Başak, uzun yıllar Anadolu’nun pek çok köşesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri’nde bu kadim sanatın usta öğreticisi olarak görev yaptı. Geleneksel Türk Sanatlarına olan sevgisiyle yer aldığı her çalışmayı başarıyla tamamlayan Beriye Hanım, Kazdağları’nın sembolü olan Sarıkız’dan ilham alarak “Kardeşlik ve Barış Yorganı”nı bütün insanlığa armağan etti.

Hem yurtiçinde hem de yurtdışında sanatseverlerin büyük ilgisini ve beğenisini kazanan Kardeşlik ve Barış Yorganı; yolu barıştan, sevgiden ve emekten geçen herkesi aynı çatı altında toplamaya devam ediyor. Bu güzelliğin yaşanmasında en büyük pay, hiç şüphesiz Beriye hanımın ve ailesinindir. Çalışmalarını Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kaktüs adını verdiği atölyesinde sürdüren Başak, diğer kadınların da sanatın iyileştiren gücüyle bütün zorlukların üstesinden gelebileceğini kanıtlıyor. Geleneksel sanatların unutulmaması için çabalayan Beriye Hanım, Edremit Körfezi’nde faaliyet gösteren diğer kurum, kuruluş ve kişilere dostluk elini uzatıyor. Ve onlarla birlikte çoğunluğu sosyal sorumluluk projesi olarak da takdir kazanan projelere imzasını atıyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında açılan Körfezde Engelsiz Renkli Yolculuklar Derneği de Beriye Hanım ile birlikte çalışan bir oluşum. Engellerin dayanışmayla aşılacağına ve özellikle gençlerimizin hiç de yalnız olmadığna dikkat çeken derneğimiz, geçtiğimiz 1 Eylül Cuma Günü Atölye Kaktüs’te “Engelsiz Kadın Ve Barış Etkinliği” ni gerçekleştirdi. Yazar Pervin Göksel, Leyla Tunç Yeltin ve bendenizin, ressam Latife Akın, Serhan Kerestecioğlu ve Hülya Semerci, fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haşmet Demirbil ve el sanatları sanatçısı çok daha doğrusu ev sahibi olarak Beriye Başak katılımcılar arasındaydı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Atölye Kaktüs’ün birbirinden güzel çiçeklerle bezenmiş bahçesinde düzenlenen günün anlam ve önemini yaşatan bu etkinlikte yeni kitabım ile yer almak benim için büyük bir mutluluktu. Birbirinden değerli isimlerle birlikte olmak da aynı güzellikteydi. Bana bu harika fırsatı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Kitaplarımızı dernek yararına imzaladığımızın farkında olup bizleri yalnız bırakmayan dostlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Sayenizde kitaplarımız da engelleri aştı. Birlik ve dayanışmanın bir parçası oldular.

Etkinliğin açılışında ve devam ettiği diğer günlerde Edremit’i değerli kılan birçok isim Atölye Kaktüs’ü ziyaret etti. Gelen herkesin amacının güzel yarınlar olduğunu görmek ve bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdüğünü bilmek umudumu tazeledi. Ben değil, biz anlayışı ile bu etkinlik gibi nice projelerin gerçekleşeceğine olan inancım pekişti. Zaten yıllardır olduğu gibi, Beriye hanımın ve sanatçı dostlarının hiç de duracağı yok. Onların bu umut yolculuğunda kendilerine kalemimin gücü yettiğince eşlik etmek istediğimi belirtmek istiyorum.

Başta bizi bir araya getiren KERYOD’a, sevgili ablacığım Beriye Başak’a ve değerli katılımcı sanatçılarımıza, bu etkinliği amacına ulaştıran duyarlı dostlara bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Her birine çalışmalarında başarılar, sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Başak ailesi gibi bir ailenin sanata ve sanatçıya gönül vermesiyle ayakta kalan Atölye Kaktüs’ün ve bu düşünce ile var olan mekânların ömürlerinin sonsuz olmasını da istiyor ve diliyorum.

Sanatın, sevginin, hoşgörünün, barışın ve dayanışmanın hüküm sürdüğü nice etkinliklerde buluşmak umuduyla şimdilik hoşçakalın. Ve kitapla kalın… Hayal etmekten ve üretmekten vazgeçmeyin.

YORUM YAP