DOLAR31,1049% 0.18
EURO33,6616% 0.09
STERLIN39,4175% 0.09
FRANG35,2906% 0.15
ALTIN2.033,76% 0,06
BITCOIN1.618.937-0.408

BANDIRMA’DAN ‘RANT PROJESİ’NE HAYIR

Yayınlanma Tarihi :
BANDIRMA’DAN ‘RANT PROJESİ’NE HAYIR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Bandırma’da Ayyıldız Mahallesi sınırları içinde bulunan Askeri Çamlık için hazırladığı proje gündemdeki yerini koruyor.

Bandırma Demokrasi Platformu, projenin uygulanacağı Askeri Çamlık’ta basın açıklaması yaparken, halkın bu alana konut, AVM ya da ticaret  merkezi, otel ya da  benzinlik istemediği vurgulandı. Platform Dönem Sözcüsü Erdal Doğru “Askeri Çamlık’taki yeşil alanın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli ticari ve konut projeleri için talan edilmesine karşı çıkıyoruz. Kentimizin giderek betona boğulmasına, kentimizde bulunan az sayıdaki yeşil alanın, sermaye çevrelerine rant yaratmak için hazırlanan imar değişikliklerine ve projelerine karşı çıkıyoruz” dedi.

Doğru şu açıklamayı yaptı:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin’in, ilçemizdeki 203 dekar büyüklüğündeki bu alanın çeşitli konut ve ticari işletme projelerini hayata geçireceklerini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Bandırma Demokrasi Platformu olarak başta siyasi partiler olmak üzere çeşitli ziyaretlerde bulunduk, halkımızla istişarelerde bulunduk ve sonuç olarak gördük ki halkımızın tamamı bu alanın imara açılarak konut, AVM yada ticaret  merkezi, otel ve benzinlik değil, yeşil alan olarak kalmasını ve halkın ücretsiz bir şekilde kullanabileceği çeşitli sosyal donatılara kavuşturulmasını istiyor”

“ÇAMLIK OLMASAYDI BANDIRMA’YA YATIRIM YAPILMAYACAK MIYDI?”

CHP Bandırma İlçe örgütünün düzenlediği toplantıda ise siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Tarihi Nikah Salonunda bir araya gelirken, alanın ranta açılmaması istendi. Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki oylamada red oyu kullanılması kararlaştırıldı.  Toplantıya katılan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da projeye karşı çıktı.

Başkan Tosun, “Bugüne kadar Bandırma’ya yatırım yapmayanlar şimdi Sahil Bandını düzenlemek için Askeri Çamlık üzerine yapılacak projelerden kaynak sağlayacaklarını ifade ediyorlar. Buradan sormak istiyorum; ‘Askeri Çamlık olmasaydı Bandırma’ya yatırım yapılmayacak mıydı? Sahil Bandı” düzenlenmeyecek miydi?’ Neden Sahil Bandı biz istediğimizde bize verilmedi? Hani ‘birlikte yönetim anlayışı’ ile  hizmet yapılacaktı? Bandırma’da yaşayanları yok sayarak, kentin dinamikleriyle görüş birliğine varmadan, dayatmacı bir anlayışla yatırım yapmaya çalışmak yanlış. Eski Askeri Çamlık’ta yapılacak olan yatırım kamu yararı gözetilerek yapılmalı. Bizler ötekileştirilmeye karşıyız. Bizler kentimize sekiz yıldır yatırım yapılmamasına karşıyız. Bizler 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların yapılmamasına karşıyız. Bizler ‘hep bana’ anlayışına karşıyız. Bizler ‘yaptım, oldu’ anlayışına ve dayatmaya karşıyız. Biz Bandırma’nın menfaatlerini korumakla görevliyiz. Daha güzel bir Bandırma için çalışıyoruz. Bu konuda da gerekli mücadeleyi veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Konu Balıkesir Büyükşehir Meclisi’nin bugün saat 14.00’de yapacağı toplantıda ele alınıp, karara bağlanacak. Bandırma Demokrasi Platformu da meclis toplantısına katılacak. Platform üyeleri toplantı öncesinde basın açıklaması yapacak. (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP