DOLAR 32,2723 % 0.28
EURO 34,9499 % -0.06
STERLIN 41,0740 % -0.11
FRANG 35,6555 % 0.06
ALTIN 2.432,08 % 0,30
BITCOIN 68.302,81 0.633
Yayınlanma Tarihi :

BANDIRMA VAPURU’NDAN SON KURŞUNA

BANDIRMA VAPURU’NDAN SON KURŞUNA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Bandırma’da Cumhuriyet Meydanında, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği  törenle kutlandı. Belediye Başkanı Tolga Tosun, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsuna çıktığını anımsatırken, Kurtuluş mücadelesini sonlandıran son kurşunun da Bandırma’da atıldığına dikkat çekti. 

Çelenklerin Atatürk anıtına koyulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  İlçe Başkanı Selim Panç ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken, “Çok şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bandırmamızın adını taşıyan ve ulusal mücadelemizin başlangıcı olan bir vapur ve aynı zamanda Kurtuluş Mücadelemizi sonlandıran son kurşunun atıldığı bir şehirdeyiz. Atatürk 19 Mayıs 1919’da parçalanmış olan bir memleketi Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkarak bütün Anadolu’yu tek bir yürek yaparak kurtuluş mücadelemizi başlatmış ve bugünkü çağdaş, demokrat, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur” dedi.

Başkan Tosun şunları söyledi:

“Atatürk o kadar akıllı bir lider ve askerdi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin iki önemli bayramının birini gençlere bir diğerini de çocuklarımıza hediye etmiştir. Her zaman konuşmalarımda söylerim Atatürk’ü anlamak, Atatürk’ü bilmek için sadece okumak değil aynı zamanda onun düşüncelerini ve yaptıklarını da özümsemek gerekir. Salgının neden olduğu olumsuzlar nedeniyle bu yıl 19 Mayısımızı meydanlarda kutlayamıyoruz. Geçen yıl 19 Mayıs’ta ciddi bir katılımın olduğu büyük bir kortejle birlikte Cumhuriyet Meydanında konserle kutlamıştık. Son 3 aydır yaşanan süreç sırf ülkemizde değil Dünyada da ciddi sıkıntılar yaşattı. Bu yüzden toplu gerçekleştirilen organizasyonların birçoğu iptal oldu. Bu tarz temsili kutlamalarla artık bu dönemi geçireceğiz. İnşallah önümüzdeki günlerde Covid-19 salgınını yenip tekrardan eski mutlu rahat bir şekilde bayramlarımızı kutlayacağımız günlere kavuşuruz” (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP