DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

BALIKESİRLİ VAİZ İNTİHAR ETTİ, DİYANET KARIŞTI

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİRLİ VAİZ İNTİHAR ETTİ, DİYANET KARIŞTI

Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan beş çocuk babası Mehmet Deniz, yaşamına son verdi. Manisa Kırkağaç İlçe Müftüsüyken bisiklet ve motosiklet kullanması ve cüppe giymemesi nedeniyle hakkında soruşturma açılan ve Balıkesir’e il vaizi olarak atanan Deniz’in, mahkeme kararına rağmen görevine döndürülmediği ortaya çıktı. İntiharın ardından Diyanet’le ilgili iddialar ortaya atıldı, Deniz’in eşi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı suçladı.

MÜFTÜLÜKTEN ATILDI!

2017-2021 yılları arasında Manisa Kırkağaç İlçe Müftüsü olarak görev yapan Mehmet Deniz  hakkında bisiklet ve motosiklet kullandığı, cüppe giymediği gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın ardından müftülükten alınan ve Balıkesir’e il vaizi olarak atanan Mehmet Deniz bunun üzerine mahkemeye başvurdu.

MAHKEME KARARI UYGULANMADI

Balıkesir İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kınama cezasını ve müftülükten atılma kararını bozarak göreve iade kararı verdi. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bu kararı işleme koymadı. Müftü Mehmet Deniz bunun üzerine durumu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken, müftü Mehmet Deniz önceki gün evinde intihar etti. Evli ve 5 çocuk babası olan Deniz’in cenazesi, memleketi Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Beyce Mahallesinde defnedildi.

BİR DE MEKTUP BIRAKTI

Gazete Duvar‘da yer alan Ferhat Yaşar imzalı habere göre, Mehmet Deniz intihar etmeden önce yaşadıklarını anlatan bir de mektup bıraktı. Mektup savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında incelenmeye alındı.

“DİYANET KAYNAYAN KAZAN”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir müftü şunları söyledi:
“Şu anda Diyanet kaynayan kazan. Tüm teşkilat ayakta. Birileri artık Diyanet’ten gitmeli. Diyanet’te bir şeyler değişmeli. Çok büyük bir etki yaptı bu intihar olayı. Ali Erbaş ve yöneticiler sabahlara kadar uyuyamadı. Türkiye’de ilk kez bir müftü intihar etti.”

‘HAKSIZ İŞLEM YÜZÜNDEN CANINA KIYDI’

Adaletli, Dinamik, İdealist, Liyakatlı Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Adil-Sen) Genel Başkanı Ahmet Murat Hocaoğlu da yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Çok haksızlığa maruz kaldı. Buna karşı mücadelesini verdi. Bu insanı haksızlık nedeniyle kaybettik. Atama Yürütme Kurulu, kınama cezasını kaldırmadı. Birileri müftülükten atılıp güçlü olduğu için geri döndürülüyorsa, bu garibanlara neden uygulanmıyor? Bir müftü niçin intihar eder? Diyanet İşleri Başkanlığı ve genel müdürlere sesleniyorum. Biz böyle liyakatsiz bir işlem istemiyoruz. Gücü olan kazanmasın. Bunlara müsaade etmeyin. Mehmet Deniz hocam bu şekilde yaşadığı için mi ceza aldı? Bu insanın ölümünde sizin parmağınız yok mu? Elinizi vicdanınıza koyun. Beş tane çocuk yetim kaldı. Mehmet Deniz maalesef Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapılan haksız işlemden dolayı kendi canına kıydı. Mehmet Deniz’in yaşadıklarını birçok kişi yaşadı ya da yaşıyor. Gücü olanlar görevine dönüyor.”

‘SORUMLUSU ALİ ERBAŞ’

Müftü Mehmet Deniz’in eşi Zeynep Deniz de şöyle konuştu:
“Hayatı boyunca onuruyla yaşadı. Böyle bir insanı hangi sebepten dolayı cezalandırdılar? Bütün bu yaşananlara dayanamayarak hayatına son verdi. AYK kararları, mahkeme kararları bunlar kimin için verildi? Ali Erbaş’a sesleniyorum: Biz bunun hesabını kimden soracağız? Bunun hesabını bana, çocuklarıma kim verecek? Sorumlusu sizsiniz. Bu mahkeme kararlarına kimler müdahale edecek?”

YORUM YAP

Mahmut KOÇ2 Ağustos 2023 / 22:57Cevapla

Ülkenin bu duruma düşmesinin sebebi önce ülke olarak millet olarak 84 milyon sorumlu daha sonra ülkeyi yönetenler.