DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

BALIKESİRLİ ROMANLARDAN O SÖZE BÜYÜK TEPKİ

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİRLİ ROMANLARDAN O SÖZE BÜYÜK TEPKİ

 

Balıkesirli Romanlar, Spor Yorumcusu Erman Toroğlu’nun çirkin sözlerine Atatürk Anıtı’ndan yanıt verdi. Anıtta dev Türk bayrağı açan Romanlar, ırkçılık yapanları lanetleyip, “Biz Türkoğlu Türküz”, “Ne mutlu Türküm diyene”, “Ben Romanım Roman olmaktan da gurur duyuyorum” mesajları verdiler.

Spor yorumcusu, eski hakem Erman Toroğlu’nun Romanlara yönelik sözlerine Balıkesir’den de büyük tepki geldi. Balıkesirli Romanlar bugün Atatürk Anıtı’nda toplanarak,  Toroğlu ve çalıştığı kanalı protesto etti. İstiklal Marşı ile başlayan basın açıklaması konuşmaların ardından yine İstiklal Marşı ile sona erdi.

“BİZ TÜRKOĞLU TÜRKÜZ”

Konuşmacılardan Altıeylül Belediye Meclis Üyesi Sadettin Altın, “Türk, Kürt, Laz, Çerkez hep birlikte bir arada yaşayabiliyoruz, ne mutlu… Ben de bir Roman çocuğu olarak bu devletin küçük de olsa bir bünyesindeki görevde yer almaktayım. Bu insanları ayırmasınlar, insanları bölücülüğe sürüklemesinler. Biz bölücülüğü istemiyoruz. Biz Türk oğlu Türk’üz ve bu vatanda yaşıyoruz.” dedi. Altınsözlerini, “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek bitirdi.

“IRK AYRIMCILIĞINA KARŞIYIZ”

Balıkesir Genç Müzisyenler Derneği Başkanı Volkan Çekmeoğlu ise şunları söyledi:

“Siyahın beyaza, beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.Bende bir Roman çocuğu olarak ırk ayrımcılığı yapmak istemiyorum. Irk ayrımcılığına karşıyız”

“O SÖZ AĞLATTI”

Tüm siyasi partileri basın açıklamasına çağırdıklarını belirten Balıkesir Müzisyenler ve Ramazan Davulcuları Derneği Başkanı İsmail Kandıralı, ” Biz isterdik ki tüm siyasi partilerin temsilcileri burada olsun. Biz siyasi parti ayırt edemeyiz çünkü biz Roman vatandaşıyız. Hani derler ya ‘çingeneler’,  biz çingene değiliz. Çingenenin yeri yurdu olmaz. Yeri yurdu olmayan insanın da bu toplumda yeri olmaz. Biz bu toplumda her şekilde gönül kazanmış bireyleriz”  dedi.

Kandıralı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben yıllardır Büyükşehir Belediyesinde çalışıyorum,bugüne kadar hakir görülmedik.Düğünlere gittik, Ramazan davulları çaldık, herkesin gönlünü yapmaya çalıştık. Ama Erman Toroğlu’nun bu sözü kullanması bizi derinden üzdü. Ben akşam çocuklarımın  yüzüne bakamadım. Ağladım. Bu bizim için büyük hakaret… Futbolcu Pier Webo’ya yapılanlardan sonra Dünyaya ayağa kalktı. Biz kimseyi galeyana getirmiyoruz, kimseye gaz vermiyoruz. Ama bu Balıkesir’de Türkiye Cumhuriyetinde bizim de haklarımızı savunacak insanların olmasını, siyasetçinin, gazetecinin, emniyetin toplumun tüm kesimlerinin bizim yanımızda yer almasını istiyoruz. Biz ırkçılığa karşıyız, ırkçı insanları da sevmiyoruz. Ağlamak istiyorum çünkü çocuklarımın yüzüne bakamadım. Çocuğum  ‘Baba o adam çıktı, neler söyledi’  diyor, bugün o adam , yarın başka bir adam söyleyecek bunu. Ben öldüğüm zaman ‘bak çingenenin çocuğu mu’ desinler. Biz bunları hak etmiyoruz. Biz Türkiye vatandaşıyız, Türkiye Cumhuriyeti ibaresini kullanıyoruz”

“TOROĞLU’NU TV’DE GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Romanların içinde bir çok esnaf, iş adamı, hali vakti yerinde insanlar olduğunu, Romanların , işinde , gücünde, dininde, ibadetinde insanlar olduğunu belirten iş adamı  Yunus Barlin, ” Biz vatanımızı, milletimizi seven, vatanımız milletimiz için mücadele eden insanlarız.Bu sözler bizi çok kırdı, üzdü. Erman Toroğlu’nu başta A Spor olmak üzere hiç bir televizyonda görmek istemiyoruz” diye konuştu.

Konuşmacılardan  Fikret Demirdöven dedesinin Çanakkale Savaşı’nda şehit olduğunu belirtirken, Akıncılar Roman Kültürü Derneği Başkanı Ahmet Gezer ise , ” 1933 iskan yasası değiştikten sonra bu şekildeki söylemler bizi çok rahatsız etti. Bugün bu davayı başlatıyoruz.” dedi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

Halil savaş gülkoparan10 Mayıs 2022 / 01:01Yanıtla

Çok güzel ifade etmişler birlik beraberlik