Yayınlanma Tarihi :

BALIKESİR’İN ONUR GÜNÜ

BALIKESİR’İN ONUR GÜNÜ

Balıkesir’de Kuva-yi Milliye Günü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. İlk kutlama saat 17.00’de Kuva-yi Milliye Anıtı’nda gerçekleştirilecek. 17.30’da Alacamescit’te Kuva-yi Milliye’nin 100. Yılı kutlanacak. 18.00’de Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kuva-yi Milliye Sergisi açılacak. Kuva-yi Milliye Müzesi ise bugün ücretsiz gezilebilecek.

Vali Ersin Yazıcı, 16 Mayıs Kuvâ-yi Millîye Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlarken, Balıkesir’de 16 Mayıs inancı, heyecanı ve coşkusunun 100 yıldır aynı ruhla yaşatıldığını vurguladı
Balıkesir’in vatan ve bayrak uğruna birçok şehidi ve gazisi olduğunu anımsatan Vali Yazıcı, “16 Mayıs 1919’da düşmanı Balıkesir’e sokmayan Okuma Yurdu ve Alaca Mescit’te mücadeleyi başlatan kahramanların torunları olarak bizler de 15 Temmuz’da şehrimizi vatan hainlerine bırakmadık. 15 Temmuz’un kahramanları 100 yıl önce olduğu gibi 16 Mayıs’ın kahramanlarının izinden yürümeye devam etti. Bugün aynı ruhla, her ne kadar bedenlerimiz farklı olsa da 100 yıl önceki ruh, 100 yıl önceki inanç, 100 yıl önce damarlarımızdaki akan kan; aynı kandır, aynı ruhtur, aynı inançtır.” dedi.
BUGÜN GURUR DUYDUĞUMUZ BİR GÜN
16 Mayıs’ın Kuvâ-yi Millîye ateşini yakan, vatanımız ve bayrağımız için canını ortaya koyan kahramanların ruhlarının hala diri olduğunu gösterme günü olduğunu belirten Vali Yazıcı, Kuvâ-yi Millîye’nin Balıkesir için çok büyük bir önem arz ettiğini bildirdi. Yazıcı,  “Balıkesir’in yiğit insanları tarihi bir görevi üstlenmiş ve düşmana Balıkesir’de ‘dur’ demiştir. Bugün gurur duyduğumuz bir gün.” dedi.
ÇOK ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENDİ
Kuvâ-yi Millîye’nin, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması ve örgütlenmesinde çok önemli bir rol oynadığını ifade eden Vali Yazıcı, “Kuvâ-yi Millîye’nin Türk Milleti’ni küllerinden yeniden ortaya çıkardığını” belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüne atıfla “Milletin geleceği için tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. 16 Mayıs bağımsızlık ruhunun Türk milletinin öz karakteri olduğunun gösterildiği, düşman işgaline asla boyun eğilmeyeceğinin anlatıldığı kutlu bir gündür.” dedi.
MİLLÎ MÜCADELE HİÇ BİTMEDİ
Kuvâ-yi Millîye’nin, millî güçlerin birliği hareketi olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Balıkesir bu özelliğiyle başta Batı Anadolu olmak üzere tüm ülkeye örnek oldu. Kuvâ-yi Millîye hareketi Balıkesir halkının ve Türk Milleti’nin işgal ve esareti kabul etmeyeceğini dünyaya haykırışı olduğu gibi Balıkesirlilerin hiçbir yerden talimat almaksızın vatan müdafaasına koşmalarına kıvılcım olmuştur. Kuvâ-yi Millîye adıyla ortaya çıkan bu teşkilatın temel amacı, hiçbir devletin ve milletin hâkimiyetini kabul etmeyerek buna karşı mücadele etmek ve Türk Milleti’nin kendi bayrağı altında yaşama hakkını ve bağımsızlığını sağlayarak korumaktır. Bugünlerde gerçekten o günlerde olduğu gibi birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Milli mücadele felsefesi, milli mücadele ruhu hala devam ediyor. O milli mücadele hiç bitmedi. Milyonlarca şehit veren bu millet milli mücadeleyi hala devam ettiriyor. Bir ülkenin tarihinin ve kültürünün gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Kuvâ-yi Millîye Haftası dolayısı ile yapılan etkinliklerle gençlerimizde bu ruhun yeniden canlanması açısından önemli bir gün olduğunu düşünüyorum.”
KORTEJİN EN ÖNÜNDE OLMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ
Türkiye’nin 2023 hedeflerine kararlı adımlarla yürüdüğünü ifade eden Vali Yazıcı,’nın mesajının son bölümü şöyle:

“Bizler de Cumhuriyetin kuruluşunun kilometre taşları Zeybeklerle, Yörüklerle, Efelerle Balıkesir halkı, kamu kurumlarımız, belediyelerimiz, üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşlarımız uyum içerisinde, özveriyle çalışarak, bu kortejin en önünde olmaya gayret gösteriyoruz. Biz Balıkesir’imizi, bu cennet vatanı, daha da güzelleştirmek için çalışıyoruz. Biz doğrunun, huzurun, istikrarın yanındayız. Biz Balıkesir’in, Milletin, Türkiye’nin tarafındayız. Bizim en büyük düşmanımız birlik ve beraberliğimizi kaybetmemizdir. Bu nedenle hiçbir zaman birlik ve beraberliğimizi kaybetmeyelim. Bilimde, kültürde, sanatta ve hayatın her alanında göstereceğimiz çabalar ve elde edeceğimiz başarılar, bugünlere ulaşmamızı sağlayan kahramanlara teşekkürümüzü, bağlılığımızı, miraslarına sahip çıktığımızı kanıtlayacaktır. Bu duygularla 16 Mayıs Kuvâ-yi Millîye Günü’nü kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve millî mücadele kahramanları olmak üzere vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi ise minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP