DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi :

“BALIKESİR’İN KAHRAMANLIĞI İSTİKLAL MADALYASI İLE TAÇLANDIRILMALI”

“BALIKESİR’İN KAHRAMANLIĞI İSTİKLAL MADALYASI İLE TAÇLANDIRILMALI”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, 16 Mayıs’ta Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde ulusal direnişin destansı gücü Kuvayı Milliye’nin Günü’nü kutlamanın onurunu yaşadıklarını söyledi. CHP’li Sarı, “Balıkesir, Kuvayı Milliye’nin en güçlü, en kuvvetli, en kahraman halkası, başkentidir!  Balıkesir’in kahramanlığı İstiklal Madalyası onuru ile taçlandırılmalıdır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, 16 Mayıs Kuvayı Milliye Günü nedeniyle yayımladığı mesajında Balıkesirli hemşehrilerinin Kuvayı Milliye Gününü kutladı. “Kuvayı Milliye meşalesi 15 Mayıs 1919’da Balıkesir’de yakılmıştır. Bu ateş, vatanı işgal edilmiş, bağımsızlığı ve özgürlüğü elinden alınmış bir milletin yeniden doğuşunu simgeler” diyen Sarı  mesajında şu görüşleri dile getirdi:

“Balıkesir halkı, Alacamescit’e 41 adamın öncülüğündeki Kuvayı Milliye ateşi daha sonra tüm Türkiye’ye yayılmış, ilk silahlı direnişi başlatan Balıkesirliler, cepheler kurarak, varını yoğunu vatan savunmasına adayarak bu mücadelenin öncülüğünü yapmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu Ayvalık’ta, son kurşunu ise Bandırma’da atılmış, Ayvalık, Soma, Akhisar ve İvrindi cephelerinde 14 ay boyunca kahramanca mücadele edilerek işgal ordusu yıpratılmıştır.  Balıkesirlilerin bu vatanseverlik duygusu ve kahramanca mücadelesi tarihe altın harflerle yazılmıştır. Şehit ve gazilerimiz, canlarını feda ederek bize bu kutsal vatanı ve bağımsızlığı armağan etmişlerdir. Milli Mücadele döneminde ilk kıvılcımın yakıldığı şehir olan memleketimiz Balıkesir’de Kuvayı Milliye Günü’nü kutlamak bizim için büyük bir onurdur

Balıkesir’de Kuva-yı  Milliye Günü 16 Mayıs perşembe günü Valilik ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünün düzenlediği etkinliklerle kutlanacak.  Bu yıl 23. kez gerçekleştirilecek etkinlik saat 12.00’de Okuma Yurdu’ndan Alacamescit Camii’ne yürüyüşle başlayacak. 12.30’da Alacamescit’te Balıkesir’de düşman işgaline karşı direnişi örgütleyen ve kongreler yapan 41 Bayrak Adam için  Mevlid-i Şerif okunacak. 13.45’de Şeyh Lütfullah Camii Alanında “Kuva-yı Milliye” konulu fotoğraf sergisi açılacak. 16.00’da Kuva-yı Milliye Anıtı’nda kutlamalar gerçekleştirilecek. Etkinlikler saat 20.30’da Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Kahramanlık Türküleri” konseri ile sona erecek.  

“BALIKESİR HAK ETTİĞİ İSTİKLAL MADALYASI’NI ALMALIDIR”

Bugün, bir kez daha hatırlatmak isterim ki; Balıkesir, Kuvayı Milliye’nin en güçlü, en kuvvetli, en kahraman halkası, Başkentidir!  Balıkesir’in kahramanlığı İstiklal Madalyası onuru ile taçlandırılmalıdır. Balıkesir’in İstiklal Madalyası ile onurlandırılması talebi vardır. Bu talep, Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28.Dönemde TBMM’ye verdiği ilk kanun teklifi olarak gündeme alınmayı beklemektedir. İstiklal Madalyası onurunu her Balıkesirli göğsünde taşımak istiyor. Bu bir vefa borcudur. İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda şehit ve gazilerimize duyduğumuz minnetin bir ifadesi ve bu büyük mücadelenin simgesi olacaktır. İstiklal Madalyası, siyasi görüş gözetmeksizin tüm Balıkesirliler tarafından yürekten destekleniyor ve isteniyor. Her partiden milletvekillerimiz, akademisyenlerimiz, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve hemşehrilerimiz bu konuda birlik ve beraberlik içindedirler. Balıkesir’in İstiklal Madalyası’nı hak ettiğine dair hiçbir şüphe yoktur. Bu onur, sadece Balıkesir’e değil, tüm ulusumuza gurur verecektir. Şanlı tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Kuvayı Milliye Gününde başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyor, Balıkesirli hemşehrilerimin Kuvayı Milliye Gününü kutluyorum.”

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP