DOLAR 32,2115 % 0.08
EURO 34,9968 % 0.07
STERLIN 41,0167 % -0.27
FRANG 35,6002 % -0.11
ALTIN 2.426,77 % 0,08
BITCOIN 68.363,98 0.52
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

BALIKESİR’İN İLK MİLLET KIRAATHANESİ AÇILDI

BALIKESİR’İN İLK MİLLET KIRAATHANESİ AÇILDI

Balıkesir’in Altıeylül ilçesi Plevne Mahallesi’nde bulunan İsmail Akçay Parkı içinde inşa edilen Plevne Millet Kıraathanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.  Kıraathane içindeki kütüphanenin her gün saat 22.00’ye kadar hizmet vereceği açıklandı.

Plevne Millet Kıraathanesi’nin açılışına Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlter Kuş, Türk atletizminin efsane ismi İsmail Akçay, kıraathanenin yapımına katkı sağlayan iş adamı Okan Telaşeli, davetliler, mahalleli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Plevne Millet Kıraathanesi’ni vatandaşlara kazandırdıkları için son derece mutlu olduğunu belirtti. Öncelikle İsmail Akçay Parkı’nın yenilendiğini, süs havuzu ve yeşil alanların arttırıldığını vurgulayan Başkan Avcı şunları söyledi:

“Altıeylül’de birçok eserin temelini attık ve bu eserler peyderpey yükseliyor. Bazı eserlerimizin temelini atmak için de planlama çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın çok önem verdiği Millet Kıraathaneleri projesini biz de hayata geçirmek istedik ve Plevne Millet Kıraathanesi’ni inşa ettik. Kıraathane okuma yeri demektir, böylelikle bizler bu kelimeyi gerçek anlamına kavuşturmuş oluyoruz. Kıraathanemiz 560 metrekare alana sahip olup, bunun 230 metrekare kapalı, 1000 metrekaresi de açık alan. Alt kısımda nezih bir kafeterya hizmet verecek. 210 metrekare alana sahip olan kütüphane bölümünde ise  şu anda 13 bin adet kitap bulunuyor. Bu destekleri için Milli Kütüphaneler Genel Müdürümüze, İl Kültür Müdürümüze ve İl Halk Kütüphanemize teşekkür ediyorum. İnşallah bu kitap sayısını milletvekillerimiz ve il halk kütüphanemizin desteği ile arttıracağız. 65 metre karelik bir toplantı salonu ile hizmet verecek kıraathanemiz ilim ve irfan ile donanmak isteyen tüm aileler, çocuklarımız ve gençlerimiz için bir bilgi pınarı olacak”

İl Kütür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı’da kıraathane içinde bulunan kütüphanenin halkın yararlanması için gece saat 22.00’ye kadar açık kalacağını söyledi.

Törende sırasıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Milletvekili Adil Çelik ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’da birer konuşma yaparak kıraathanenin yapımında emeği geçenlere ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya teşekkür ettiler.

Vali Ersin Yazıcı, kıraathanenin yapımına katkı sağlayan iş adamı Okan Telaşeli’ye teşekkür plaketi sundu.

Yenilenen İsmail Akçay Parkı ve Millet Kıraathanesinin açılış kurdelesi kesilmesi sonrası törene katılan protokol çocuklar eşliğinde kıraathaneyi gezdi.  (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP