DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.822,54 0.521

BALIKESİR’İN COĞRAFİ İŞARETLİ 12 ÜRÜNÜ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR’İN COĞRAFİ İŞARETLİ 12 ÜRÜNÜ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da gerçekleştirilen “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne katılarak, Balıkesir’in coğrafi işaretli 12 ürünü tanıttı.

Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da kapılarını açtı. Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak, ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen zirvede, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de bir stant açtı.
BALIKESİR STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
19-21 Eylül tarihleri arasında “Anadolu’dan Dünyaya” temasıyla ülkenin her yerinden coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı fuarda, 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan ve büyük ilgi gören Balıkesir’in standını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan, Ankara Balıkesirliler Derneği üyeleri, bürokratlar, gastronomi uzmanları, ve birçok vatandaş da Balıkesir stantında buluştu.

ÜRÜNLERİN TANITIMI YAPILDI
Balıkesir Kuzusu, Sındırgı Yağcıbedir Halısı, Höşmerim Tatlısı, Kapıdağ Mor Soğanı, Susurluk Tostu, Gönen İğne Oyası, Kuzey Ege Zeytinyağı, Susurluk Ayranı, Ayvalık Zeytinyağı, Marmara Adası Mermeri, Edremit Zeytinyağı ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini’ni sergileyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi standında gün boyu ürünlerin tanıtımı yapılarak, vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Zirvede, stantlarda yapılan tanıtımların yanı sıra gün boyunca alanında uzman kişiler tarafından konferanslar gerçekleştirildi. Alanında dünyanın en iyisi etiketiyle basılmaya hak kazanan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının yazarları; Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber de “Coğrafi İşaretlerde Türkiye Nasıl İlerlemeli” konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldılar. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP