BALIKESİR’E ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR’E ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Özel Endüstri Bölgesi” ilan edilen Albayrak Holding bünyesindeki kağıt fabrikasının yeniden faaliyete geçmesiyle 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilerek cari açığın azaltılacağını söyledi.
Ülkemizde bazı bölgeler çeşitli firmalar için özel endüstri bölgesi olarak belirlendi. Altıeylül ilçesi sınırları içindeki eski SEKA’ya ait Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ. kağıt fabrikası da özel endüstri bölgesi oldu. Albayrak Kağıt fabrikasında kağıt ve karton fabrikası faaliyete geçti. 165 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayan fabrikaya, gelecek dönemde 240 milyon dolarlık ilave yatırım yapılması bekleniyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Albayrak A.Ş. Balıkesir’in, Cumhurbaşkanı kararı ile özel endüstri bölgesi ilan edilmesini değerlendirdi. Başkan Yılmaz, özel teşebbüs eliyle, 140 milyon Euro’luk yatırımla üretime başlayan tesisin cari açığı yılda 150 milyon dolar azaltacağının öngörüldüğünü belirtti.
Yücel Yılmaz, “Devletimizin aldığı bu karar çok özel bir karar. Ülkemizin cari açık verdiği bu alanda yerli üretimi arttırmak Balıkesirimize nasip oldu. Bu tesisimiz hurda kağıttan, kağıt, mukavva üretecek. Bu yatırımın karşılığında yıllık 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek” açıklamasında bulundu. Başkan Yılmaz Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 28. Değerlendirme ve İstişare Kampı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank da Balıkesir ziyaretinde kağıt fabrikasında incelemelerde bulunmuştu.(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP