DOLAR 32,1366 % -0.37
EURO 35,0445 % -0.09
STERLIN 40,9060 % -0.4
FRANG 35,6282 % -0.41
ALTIN 2.403,42 % -0,36
BITCOIN 67.791,21 -0.035
Yayınlanma Tarihi :

TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE BÜYÜK BAŞARI

TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE BÜYÜK BAŞARI

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 4 proje ile katılan Balıkesir; bir ikincilik, bir  üçüncülük, bir  teşvik ödülü kazandı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 15 bin 273 proje başvurusu alındı.

Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı ve ön değerlendirmeyi geçen bin 200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline Balıkesir’i temsilen katılan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Fatma Beyza EMEKOĞLU ve Zeynep Nur YAVAŞ, öğretmenleri Funda BULUT danışmanlığında hazırladıkları “Suyun Sessiz Çığlığı (Su Okuryazarlığı Dijital Oyun Denemesi)” adlı proje ile “Türkiye İkinciliği” ödülüne değer bulundu.

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Enis ZORBAZER ve Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi öğrencisi Selinay GÖÇMEZ, öğretmenleri Harun İKİZ danışmanlığında hazırladıkları “Akıllı Robotik Tarım (Art) İle Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi” adlı proje ile “Türkiye Üçüncülüğü” ödülüne değer görüldü.

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Alpsencer ÖZDEMİR ve Utku KUŞ, öğretmenleri Nihal ARI KORKUSUZ danışmanlığında hazırladıkları ı “Yakın Kızılötesi Işınlarla Damar Görüntüleme Cihazı Tasarımı” adlı proje ile “Teşvik Ödülü”nü kazandı.

BU GURUR HEPİMİZİN

İl Millî Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ bu başarı sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 4 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 3 derece ile büyük bir başarı elde ettik. Öğrencilerimiz, bu yıl içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle Türkiye finalinde değerlendirmelerine uzaktan, çevrimiçi olarak katıldılar ve ödül töreni süreç nedeniyle Ekim ayına ertelendi. O nedenle sevincimiz biraz buruk olsa da öğrencilerimizin, Ekim ayındaki ödül töreninde Balıkesir’imizi en iyi şekilde temsil edeceklerine, öğrenim hayatlarında daha nice başarılar elde edeceklerine yürekten inanıyorum. İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimize ve onları yetiştiren değerli danışman öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum.”   http://balikesir24saat.com

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP