DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.720,27 0.059
Yayınlanma Tarihi :

BALIKESİR’DEN CANAN KAFTANCIOĞLU’NA BÜYÜK DESTEK

BALIKESİR’DEN CANAN KAFTANCIOĞLU’NA BÜYÜK DESTEK

CHP Balıkesir il örgütü, merkez  ve ilçelerde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Canan Kaftancıoğlu kararına bir kez daha tepki gösterirken, “Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” mesajını  verdi. CHP Balıkesir ve ilçe örgütlerinin 21 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’de yapılacak mitinge de katılacağı açıklandı.

CHP tüm illerde olduğu gibi Balıkesir ve ilçelerinde de saat 15.00’de gerçekleştirdiği eş zamanlı basın açıklaması ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası ve siyaset yasağına tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın Alihikmetpaşa Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasına Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Hürmüz Avcı, il yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticileri ile partililer ve sivil toplum kuruluşları ile sendikaların temsilcileri de katıldı. Partililer, “Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” yazılı pankart açtı.

Basın açıklamasına katılanlar “Karanlığa boyun eğmeyeceğiz”, “Hak hukuk adalet” , “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” diye slogan attı.

Canan Kaftancıoğlu ile ilgili kararın “hukuk dışı ve siyasi karar” olduğunu vurgulayan Başkan Sarı, sözlerini ” Her şey çok güzel olacak. Yaşasın dayanışmamız, yaşasın birlikteliğimiz, yaşasın umudumuz, yaşasın aydınlık geleceğimiz. Birlikte başaracağız asla bizi kimse yıldıramaz ve korkutamaz” diyerek bitirdi.

CHP Bandırma İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Kaftancıoğlu’na destek verdi. CHP İlçe Başkanı Selim Panç’ın okuduğu basın açıklamasına Belediye Başkanı Tolga Tosun da katıldı. DİSK Emekli-Sen Kadın Komisyonu üyeleri, “Siyaset kadınla özgürleşecek”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” yazılı pankartlarla dikkat çekti.

CHP Edremit İlçe Başkanlığı’nın Şehit Hamdibey Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ise Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in de katılımıyla gerçekleştirildi. CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, bu kararın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Türkiye İşçi Partisi, Emeğin Partisi ve HDP de CHP’nin basın açıklamasına destek verdi.

Milletvekili Aytekin, basın açıklamasının ardından yaptığı paylaşımda “Kurulan siyasi kumpaslarla kendilerini aklamaya çalışanlar yenilecek. Halkın tokadını yiyecek.” mesajını verdi.

Burhaniye’de gerçekleştirilen basın açıklamasına da özellikle partili kadınların katılımı dikkat çekti.

Canan Kaftancıoğlu ile ilgili karar sonrası, “8-9 yıl önce atılan tweetlerden dolayı hapis cezası vererek, bir İl Başkanının siyasi hayatını sona erdirmeye çalışmak siyasi bir karardır. İl Başkanımızın yanındayız.” mesajı ile dikkat çeken Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler de basın açıklamasında hazır bulundu.

Ayvalık CHP İlçe Başkanlığı da tüm ilçelerde olduğu gibi basın açıklamasıyla Canan Kaftancıoğlu’nun yanında yer aldı. Ayvalık Belediye başkanı Mesut Ergin de basın açıklamasına katılıp, destek verdi. 

“O İSTANBUL’DA AKP EGEMENLİĞİNE SON VEREN KADIN”

CHP’nin tüm illerde okunan  basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi:

“O, Cumhuriyet Halk Partimizin İstanbul İl Başkanı. İstanbul’daki 25 Yıllık AKP egemenliğine, AKP talanına son veren, AKP’nin İstanbul’a ihanetine son veren kadın Canan Kaftancıoğlu. Canan Hanım’ın 9 yıl önce yaptığı paylaşımlardan, İl Başkanı seçildikten sadece 2 gün sonra korkmaya başladılar. Hem bir CHP’li başkan, hem de bir kadın İstanbul’u ellerinden alamazdı. Çünkü onlar yürekli ve cesur kadınlardan korkuyorlar. O yüzden önce kadınları ezmeye çalışıyorlar.”

“Hepimiz biliyoruz ki, bütün bu sebeplerle Gezi davasından sonra verilen bu karar, sıradan bir hüküm değildir. Bu hüküm, sarayda verilen kararın, yargı tarafından onanmasıdır. Bu hüküm, kargaşa çıkartma, altılı masayı, Millet İttifakının gücünü bölme hükmüdür. AKP iktidarının, önce yeniden İstanbul’a, sonra da ülkeye el koymak ve rejim değişikliğini tamamlamak için giriştiği kumpasın etaplarından biridir ve bu kumpasların seçime kadar çeşitli şekillerde devamı gelecektir. AKP’li olup ülkeyi yönetenler de kendi korkularını yenmek için korkutmayı çözüm olarak düşünüyorlar. Bilmiyorlar ki, korku bir duygudur. Sadece ve ancak korkakları yener.”

“Bilindiği üzere 21 Mayıs’ta Bursa’da yapılacak olan miting, Canan Kaftancıoğlu hakkında alınan bu hukuk dışı karar sonucu, Genel Başkanımızın duyurduğu şekilde 21 Mayıs Pazar günü İstanbul Maltepe’de yapılacaktır. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ndan başlayarak hepimiz, bütün örgütlerimiz, bütün umudumuz ve bütün direncimizle İstanbul İl Başkanımız Canan Hanım’ın yanında olacağız. 21 Mayıs’ta hepimiz, yarınlarımızın yanında olacağız. Çünkü ne Canan Hanım yalnızdır, ne de biz yalnızız. Biz birlikte güzel ve güçlüyüz” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP