DOLAR31,1462% 0
EURO33,8250% 0
STERLIN39,5223% 0.03
FRANG35,4579% 0.11
ALTIN2.032,82% -0,01
BITCOIN1.776.9783.856

BALIKESİR’DEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR’DEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

Balıkesir Akademik Odalar Birliği, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik uygulamaları kınarken, demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, atanmış Rektör Melih Bulu’nun istifa etmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini istedi.

Balıkesir Akademik Odalar Birliği’nin açıklaması şöyle:
“Üniversite geleneği ve demokrasi ilkeleri çiğnenerek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler bir aydan bu yana devam ediyor.
Akademisyenlerden öğrencilere, çalışanlardan mezunlara kadar Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin tümünün parçası olduğu protestolardan rahatsız olan iktidar, akla gelebilecek her türden manipülasyon ve şiddet yöntemiyle bu haklı protestoyu bastırmaya çalışıyor.
Kampüs kapısına kelepçe vurulması ve öğrenci evlerine yönelik polis baskınlarıyla başlayan iktidar baskısı, öğrencilerin kampüste düzenledikleri bir sergide yer alan görselin iktidar mensupları tarafından hedef gösterilmesiyle yeni bir boyut kazandı.
Öğrenciler tutuklandı. İstanbul ve İzmir’de, tutuklanan öğrencilere destek olmak isteyen 200’e yakın öğrenci, keyfi biçimde gözaltına alındı. Boğaziçi Kampüsü çevik kuvvet tarafından basılarak öğrenciler darp edilerek kampüs dışına atıldı.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve öğretim üyelerini hedef alan polis şiddetini, ayrımcı ve dışlayıcı tutumu, ifade özgürlüğünü ve laikliği ayaklar altına alan her türden yaklaşımı kınıyoruz.”

YENİ DÖNEM SÖZCÜSÜ DR. UÇAN : Balıkesir Akademik Odalar Birliği toplantısı Tabip Odası’nda yapıldı. Gündemindeki ve güncel konuların değerlendirildiği toplantıda yeni dönem sözcülüğüne Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan getirildi.

“DÜŞMANLAŞTIRMA SİYASETİNDEN VAZGEÇİLMELİ”

“İktidar uzun zamandan bu yana siyaseten baş edemediği her konuyu, toplumun dini ve milli hassasiyetlerini kullanarak, toplumun bir kesimini diğer kesimlerine karşı kışkırtarak çözümlemeye çalışıyor. Bu tehlikeli kamplaştırma ve düşmanlaştırma siyasetinden vazgeçilmelidir.
Siyasi iktidar Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik taleplerine kulak vermeli, tutuklanan ve gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı ve atanmış Rektör Melih Bulu derhal istifa etmelidir.”

“BİLİMSEL İLERLEME İÇİN DEMOKRATİK VE ÖZERK ÜNİVERSİTELER ŞARTTIR”

“ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009 yılında Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulan URAP’ın 2020-2021 dönemine ilişkin dünya sıralamasında; ilk 500’de ülkemizden sadece Hacettepe Üniversitesi yer almıştır, bu da oldukça dramatiktir.
Üniversitelerimizin bu sıralamada daha yukarılara çıkabilmeleri için araştırma alt yapısını güçlendirecek yeterli mali kaynaklara sahip olmalarının yanında, öğretim elemanlarının niteliklerinin yükseltilmesine ve yönetim yapısının demokratik ve özerk bir kimliğe kavuşturulmasına gereksinim vardır. Son günlerde Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasıyla ülke gündemine oturan rektör atamaları üniversitelerin demokratik yapılarının yeniden sorgulanması gerekliliğini doğurmuştur.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi özgür düşüncenin kaynağı olmak suretiyle bilim üretmek olması gereken üniversitelerin ; rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Üniversitelerin hak ettikleri saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Akıl ve bilim yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı anlayışı esas alan uygulamalara karşı, Anayasa’dan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu aşağıda imzaları bulunan odalar olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz. ”

BALIKESİR BAROSU
BALIKESİR DİŞ HEKİMLERİ ODASI
BALIKESİR ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
BALIKESİR JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
BALIKESİR İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
BALIKESİR MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
BALIKESİR METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
BALIKESİR MİMARLAR ODASI
BALIKESİR SMMM ODASI
BALIKESİR ŞEHİR PLANCILARI ODASI
BALIKESİR TABİP ODASI
BALIKESİR ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

YORUM YAP