DOLAR28,9202% 0.15
EURO31,5437% 0.14
STERLIN36,6183% 0.25
FRANG33,0895% 0.34
ALTIN1.898,73% 0,48
BITCOIN1.117.3532.178

BALIKESİR’DEKİ “UYGUNSUZ” KÖPRÜLER MECLİS GÜNDEMİNDE

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR’DEKİ “UYGUNSUZ” KÖPRÜLER MECLİS GÜNDEMİNDE

Gazetemiz yazarlarından Erdoğan Dur’un geçtiğimiz günlerde “Balıkesir 327 uygunsuz köprüsü ile Türkiye birincisi” başlıklı yazısı ile gündeme getirdiği tehlike Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir önergeye konu oldu. Önerge sahibi İYİ Partili Serkan Mehmet Ertan, “Bu uygunsuz köprülerle ilgili bir çalışma yapılmazsa ve burada bir kaza olursa bu kader değil, ihmaldir ve bunun vebalini hiç birimiz ödeyemeyiz. Bu konuda acil bir çalışma yapılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

 

İYİ Parti Büyükşehir Meclis üyesi Serkan Mehmet Ertan, Meclis Başkanlığına Balıkesir’deki uygunsuz köprülerle ilgili önerge verdi. Sayıştay’ın Taşkın Risk Yönetimi 2022 yılı denetim raporunda Balıkesir’de derelerin üzerine inşa edilen 327 köprünün uygunsuz olduğunu belirlediğini anımsatan Ertan, sayıştay raporuyla tespit edilen aykırı köprülerle ilgili gerekenlerin yapılması için konunun Meclis gündemine alınmasını istedi.

1051 UYGUNSUZ KÖPRÜDEN 327’Sİ BALIKESİR’DE !

Daha sonra önergesiyle ilgili söz alan İYİ Partili Ertan, “Sayıştay’ın 2022 raporuna göre, taşkın riski taşıyan yapılarla ilgili Türkiye genelinde yapılan bir çalışmada 1051 adet uygunsuz köprü olduğu tespit edilmiş. Bu 1051 köprüden 327’si maalesef Balıkesir il sınırları içinde bulunuyor. Bu konuda Türkiye birincisi olmuşuz. Ben her şeyden önce bir Balıkesirli olarak bundan rahatsız oldum” dedi.

“ACİL ÇALIŞMA ŞART”

Aynı zamanda Meclis Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslenen Ertan, “Bu konuda aynı hassasiyeti sizden de bekliyorum. Siz ki AK Parti belediyesi olarak yaptığınız hizmetlerle insanların kalbine köprü kurmayı amaçlıyorsunuz. Fakat ne acıdır ki derelerin üstünden geçen köprüleri kurmakta sıkıntı çekiyoruz. Hepiniz hatırlayacaksınız, yaklaşık 2-3 ay önce Kepsut’un girişindeki bir köprü yıkılmıştı. Çok şükür Allahımıza burada herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Fakat bu uygunsuz 327 köprüde aynı şansa olmayabiliriz. Bu mecliste hiç birimiz bir vatandaşımızın tırnağına bile bir zarar gelmesini istemez. Ama bu uygunsuz köprülerle ilgili bir çalışma yapılmazsa ve burada bir kaza olursa bu kader değil, ihmaldir ve bunun vebalini hiç birimiz ödeyemeyiz. Bu konuda acil bir çalışma yapılmasını talep ediyorum” diye konuştu. Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP