BALIKESİR’DE EKMEK DE SU DA ZAMLANDI …

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR’DE EKMEK DE SU DA ZAMLANDI …

Balıkesir’de 210 gram ekmek 7.5 liradan satılmaya başlandı. Fırıntaş da gramajı 300’de tutup, fiyatı 7.5liraya yükseltti.  Suyun litresine yüzde 15 zam yapıldı. Bir metreküp suyun fiyatı 13,46 TL. oldu.

Balıkesir’de ekmeğe beklenen zam yapıldı. Bugünden itibaren 210 gram ekmek yüzde 50’lik zamla 5 yerine 7.50 liradan satılmaya başlandı.

Fırıncıların özellikle un, elektrik ve yakıt gibi girdi maliyetlerinin artması sonrasında istediği zam bir süre önce kabul edilmişti. Bir çok ilçede yaklaşık 15 gün önce ekmek 7,5 liradan satılmaya başlanmıştı. Balıkesir’deki zamlı tarife ise (210 gram ekmek 7.50 TL) bugünden itibaren uygulamaya girdi. Böylece bir kilogram ekmeğin fiyatı 37 lirayı buldu.

(Balıkesir’de 2021’de 200 gram ekmek 2 liradan, 2022 yılı başlarında ise 220 gram ekmek 2,5 liradan satılıyordu.)

FIRINTAŞ DA AYNI FİYAT !

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük hissedarı olduğu Fırıntaş ise 300 gram ekmeği 7.5 liradan satmaya başladı. Fırıntaş’ın diğer fırınlara göre tek farkı ise ekmeğin 90 gram daha büyük olması… Fırıntaş da ise bir kilo ekmek fiyatı 25 lira oldu. Fırıntaş daha önce 20 liradan sattığı 1100 gramlık köylü ekmeğinin yeni fiyatını da 25 lira olarak belirledi.

SUYA DA ZAM ÜSTELİK TÜFE YANSIMALI !

Öte yandan Balıkesir’de su fiyatları da zamlandı. Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (BASKİ), dün gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında yeni su tarifesi görüşüldü. Su tarifelerine yüzde 15 tutarında zam yapıldı. Böylece bir metreküp suyun fiyatı 13,46 TL. oldu.

BASKİ’nin Balıkesir’in 20 ilçesinde de altyapısından, içme suyuna ve arıtmasına kadar önemli yatırımları olduğunu vurgulayan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin, “Hem kurumun çalışmalarının devam etmesi hem de vatandaşa yük olmayacak şekilde su tarifesinde yüzde 15 güncelleme olacak” dedi.

MUHALEFETİN TÜFESİZ ZAM ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ

Yüzde 15’lik zam teklifine CHP ve İYİ Parti grupları red oyu verdi. Her iki parti de aylık su faturalarına TÜFE oranında artış yapılmasına karşı çıktı.
CHP Grup Sözcüsü ve Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, yüzde 15’lik artışı kabul ettiklerini ancak TÜFE oranında aylık su faturalarına yansıyacak artışın nereye varacağının kestirilemediğini dile getirdi.

İYİ Parti grubu adına konuşan Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan ise aynı gerekçeyle gündem maddesine hayır oyu kullanacaklarını açıklarken, “TÜFE’yi kaldıralım yüzde 15’lik su zammına evet diyelim. TÜFE kalkmadığı müddetçe zammın nereye varacağı belli olmaz. TÜFE’yi kaldırmazsak bu yüzde 15’lik zam gelecek aylarda yüzde 50’yi hatta yüzde 100’ü  bile bulabilir. TÜFE’yi kaldıralım yüzde 15’lik zamma evet diyelim. Geçtiğimiz meclis toplantısında TÜFE’yi kaldırmıştık, bu gündem maddesinde de yer almasın”diye konuştu.

İSTANBUL VE İZMİR’İ ÖRNEK GÖSTERDİ

Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden 19’nun TÜFE artışı uyguladığını savunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve meclis üyesi Yasin Sağay ise Gaga ve Ertan’ın konuşması sonrası şunları söyledi:

“Türkiye’de 19 büyükşehir belediyesi TÜFE, 3’ü ÜFE, 2’si de hem TÜFE hem ÜFE uyguluyor. İzmir, İstanbul gibi büyükşehir belediyeleri yüzde 30’lara varan su zammı artışı yaptı. Bu zammı yapan belediyelerde de TÜFE uygulaması var. Biz vatandaşa fazla yük olmadan yüzde 15 oranında artış yapalım diyoruz” 

Su zammı oy çoğunluğuyla kabul edildi.

ULAŞIM DA ZAMLANMIŞTI

Anımsanacağı gibi Balıkesir’de bir süre önce de şehir içi ulaşım fiyatları zamlanmıştı. Dolmuş taksi sivil tam bilet ücreti 10 lira, öğrenci biniş fiyatı ise 7 liraya yükseltilmişti. Balkart’sız binişlerde ise 1’er lira fazla ödeme yapılıyor. Taksi indi bindi fiyatı ise 65 liraya yükseltildi. Taksiler kilometre başına artık 12 lira yerine 18 lira yazacak. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP