BALIKESİR’DE ATATÜRK HEYECANI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Eylül 2022 - 07:35

BALIKESİR’DE ATATÜRK HEYECANI

BALIKESİR’DE ATATÜRK HEYECANI
Son Güncelleme :

06 Şubat 2022 - 0:01

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 99’uncu yıldönümü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

6 Şubat 1923’de Balıkesir’e trenle gelen Atatürk saat 13.15’de garda Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler tarafından temsili törenle karşılanacak.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Balıkesir Hutbesi’nin okunmasının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapacak.
Halk oyunları gösterisinin ardından Ata’ya Saygı Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Törene katılanlar Vassıf Çınar caddesinden Atatürk Anıtı’na yürüyecek. Etkinlikler anıtta ki çelenk sunma töreni ile sona erecek.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk’ün Balıkesir ziyaretinin 99. yılı nedeniyle düzenlediği ve TRT sanatçısı Ali Çakar’ın katılacağı konser ise saat 20.00’de Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

BALIKESİR’E 7 KEZ GELDİ

Atatürk’ün Balıkesir’i ziyaretleri 7 kez oldu. Bunlardan ilki, 6 Şubat 1923’te gerçekleşti. İzmir’den trenle Balıkesir’e gelen Mustafa Kemal Paşa’nın beraberinde eşi ve Kâzım Karabekir Paşa ile diğer zevat bulunuyordu.

Milli Kuvvetler Caddesi üzerine serilen halılar ve devasa taklarla süslenen cadde boyunca halkı selamlayarak Belediye binasına gitti ve burada yapılan geçit törenini izledi.

Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Paşayı büyük bir sevgi ve coşku ile kucakladı. Paşa geceyi Sacitzade Mahmut Bey’in evinde geçirdi.

ATATÜRK’ÜN BALIKESİR HUTBESİ

Atatürk,7 Şubat 1923 günü öğleyin Paşa Camii’nde okunan mevlidden sonra minbere çıkarak bir de konuşma yapmıştı. Bu konuşma şöyle:

“ Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz  Efendimiz Hazretleri,  Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur’ân-ı Azimüşşan’daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla,
mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere
uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak’tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah’ın evi idi. Millet işlerini Allah’ın evinde yapardı. Hazret-i peygamber’in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah’ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
CENKHAN SANDIKCIOĞLU 6 Şubat 2022 / 00:39 Cevapla

İLİM İLİM BİLMEKTİR,
İLİM KENDİN BİLMEKTİR
SEN KENDİNİ BİLMEZSEN
YA NİCE OKUMAKTIR.

YUNUS EMRE

\” BENİM MANEVİ MİRASIM
BİLİM VE AKILDIR \”

ATATÜRK

YUNUS EMRE VE ATATÜRK YÜZYILLAR SONRA. BİLİM, AKIL VE SEVGİDE BULUŞUYORLAR.
SOFTALAR, SOYUTLUKTA MUTLULUK VE BAŞARI ARAYANLAR, BİNLERCE YILDIR BİR TÜRLÜ MUTLU OLAMADILAR VE GÜNÜMÜZDE BİLE, BAZILARI HALA BU YOLDA ÇIKIŞ ARAYIP, ŞEYH, ŞIH VE CEMAAT YOLUNDA UMAR PEŞİNDELER…