DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.627.0460.945

“BALIKESİR’DE 20 AKTİF FAY VAR”

Yayınlanma Tarihi :
“BALIKESİR’DE 20 AKTİF FAY VAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, tüm Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili yıkan depremin yaralarını sararken, olası deprem felaketlerine de hazırlıklı olunması çağrısında bulundu. Balıkesir il sınırları içerisinde  20 aktif fayın yakın zamanlarda deprem üretebileceğinin  bilim insanlarınca öngörüldüğünü vurgulayan Akın, “Her şeyden önce depremin değil binaların canlarımızı bizden ayırdığı gerçeğine bir kez daha tanık olduk. Bununla birlikte deprem felaketinde yaşanan gecikme ve koordinasyon eksikliği can kaybımızı ne yazık ki artırdı” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir İl Başkanlığı’nın “Deprem Acil Eylem Komisyonu” kurduğunu duyurdu. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 92’sinin fay hattı ve çevresinde yaşadığını, Balıkesir’in de deprem riski yüksek illerin başında geldiğini vurgulayan CHP’li Ahmet Akın, şu bilgileri verdi:

“BALIKESİR’İN ALTINDA 20 AKTİF FAY VAR”

 “Balıkesir, kuzeyinde Kuzey Anadolu Fayı (KAF), orta kesiminde Edremit Körfezi’nden başlayan Havran Balıkesir’den Kepsut’a kadar devam eden fay sistemi, güney kesiminde ise Gelembe ve Simav fayı olarak tanımlanan Ege Bölgesi graben sistemine bağlı fay sistemi bulunan, bütün bunlara bağlı olarak Balıkesir il sınırları içerisinde karada 20 aktif fayın yakın zamanlarda deprem üretebileceği bilim insanlarınca öngörülmektedir. Balıkesir il sınırlarını kapsayan Deprem Master Planı hazırlanması, Balıkesir’in depreme duyarlılığı, afet riski taşıyan ve tehdit eden unsurlar, riskli ve tehlikeli yapılar, altyapı riskleri açık alan ve toplanma alanlarının varlığı, afet yönetimi, acil durum senaryoları ve yeterliliği altyapı sistemlerinin afete duyarlılığı, depreme hazırlık, afet riskinin azaltılmasında kentsel dönüşüm gibi vb. konuların ele alınması, hazırlanması ve üzerinde çalışılması zorunlu bir gerekliliktir.”

“BAKAN SOYLU ACI İTİRAFIYLA YARALARIMIZA TUZ BASTI”

Deprem konusunun siyaset üstü bir konu olduğu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın “Ancak iktidar depremi siyaset üstü bir konu olarak görmüyor. Çok değil bir yıl gibi kısa bir zaman önce ‘zaman, artık inşallah bir daha karşılaşmayız zamanı değil, önlem alma zamanı’ diye uyarılarda bulunmuştuk. Ama görüyoruz ki uzmanların da muhalefetin de sesine kulak tıkayanlar bugün ‘Biz İstanbul için hazırlanmıştık’ diye savunma yapıyorlar. Bu çok acı bir itiraftır. Demek ki Balıkesir bu hazırlıkların içinde yok! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun itirafı ne acıdır ki yaralarımıza tuz bastı” diye konuştu.

CHP Deprem Acil Eylem Komisyonunun çalışmalarına başladığını da belirten Ahmet Akın, çalışmalar hakkında bilgilerin en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP