DOLAR31,1314% 0.08
EURO33,8243% 0.05
STERLIN39,4939% 0
FRANG35,3822% 0.1
ALTIN2.034,85% 0,14
BITCOIN1.750.1088.109

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ’NDEN “SAHTE TEZ” AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ’NDEN “SAHTE TEZ” AÇIKLAMASI

* Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan  “Sahte teze ceza da soruşturma da yok” başlıklı haberde sahte tez hazırlanmasına yönelik soruşturma talebinin Balıkesir Üniversitesi tarafından 3 kez engellendiği ve kararın Danıştay tarafından üç kez iptal edildiği öne sürüldü. Yine tezin danışmanı yargılanırken, tezi yazan ile veri temin edene soruşturma açılmadığı iddia edildi. 

* Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün açıklamasında ise haberde eksik ve yanlışlar olduğu savunulurken, bahse konu tezin iptal edildiği bildirildi. Açıklamada Danıştay’ın, usule ilişkin kararları uyarınca soruşturmanın 5 Ağustos 2021 tarihinde yeniden başlatıldığı bilgisi de yer aldı. 

İŞTE “SAHTE TEZE CEZA DA SORUŞTURMA DA YOK!” BAŞLIKLI O HABER

Milliyet Gazetesi’nin eğitim muhabiri olan Ayşegül Kahvecioğlu imzalı haber şöyle:

‘Sahte tez’ hazırlanmasına yönelik soruşturma talebi üniversite tarafından 3 kez engellendi. Karar Danıştay tarafından üç kez iptal edildi. Tezin danışmanı yargılanırken, tezi yazan ile veri temin edene soruşturma açılmadı

Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Z.P., bölümdeki yüksek lisans öğrencisi S.Y.’nin tezinde, insanlardan kan alınarak yapılan ve çok sayıda biyokimyasal parametre içeren tüm sonuçların yanlış olduğu gerekçesiyle şikâyette bulundu.

Şikâyet üzerine inceleme yapan Balıkesir Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu, 16 Ekim 2017’de S.Y.’nin “çarpıtma” suretiyle etik ihlâlde bulunduğuna karar verdi. Etik Kurulun kararının hemen ardından Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu S.Y’nin yüksek lisans tezinin, mezuniyetinin ve diplomasının iptaline karar verdi.

SGK’YA FATURA EDİLDİ

Tezin hazırlanmasında kullanılan laboratuvar sonuçlarının, Balıkesir Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Y.S. tarafından standart dahiliye hastası 63 kişiden istenen laboratuvar sonuçları olduğu; bu sonuçların da SGK’ya fatura edildiği bilirkişi raporuyla ortaya çıktı. Laboratuvar testi istenen hastaların isimlerinin üzeri çizilerek, yerine elle yeni isimler yazıldığı tespit edildi. Bilirkişi raporunda, “Bu, basit terimi ile evrakta sahtecilik suçuna girer. Bu analizlerin faturalarının SGK tarafından değil araştırma bütçesinden karşılanması gerekmektedir” denildi.

SORUŞTURMA AÇILMADI

Ancak bilirkişi raporuna rağmen Balıkesir Üniversitesi, tezi yazan S.Y. ve tezin hazırlanmasında kullanılan 63 hastanın laboratuvar sonuçlarını temin eden Uzm. Dr. Y.S. hakkında soruşturma izni vermedi. 5 yıl boyunca üniversite tarafından 3 kez verilmeyen soruşturma izni kararı, Danıştay tarafından üç kez bozularak üniversiteye geri gönderildi. “Sahte” olduğu gerekçesiyle üniversitenin Etik Kurulu tarafından iptal edilen tezin danışmanı öğretim üyesi İ.E., Balıkesir 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanmaktan yargılanırken, tezi hazırlayan S.Y. ile laboratuvar sonuçlarını temin eden Uzm. Dr. Y.S. hakkında soruşturma açılmaması dikkati çekti. Y.S.’nin, üniversiteden FETÖ/PDY kapsamında ihraç edildiği de öğrenildi.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Bu haber sonrası Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğünden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“TEZİN İPTALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Balıkesir Üniversitesi, köklü bir eğitim geleneği olan, marka değeri yüksek, güzide bir yüksek öğretim kurumudur. Haber başlığında ve haber içeriğinde üniversitemizi itham eden eksik ve yanlış bilgiler yer almakta olup, haberde yer alan iddiaların aksine bahse konu tezin iptali gerçekleştirilmiş ve konuyla ilgili inceleme/soruşturma üniversitemizce 2016 yılında başlatılmıştır.

Bir kısmı sonuçlanan soruşturmaların yanı sıra bir kısım soruşturma ve adli-idari yargılama süreçleri de 2016’dan bu yana aşağıda detayları verildiği üzere devam etmektedir:

1. İlgili haberde bahse konu olan yüksek lisans tez çalışması hakkında etik ihlal iddialarına ilişkin üniversitemize 19.08.2016 tarihinde ulaşan dilekçe üzerine, Rektörlüğümüzce 06.10.2016 tarihinde Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulundan, konunun incelenmesi ve değerlendirilmesi istenmiştir.

2. İlgili Kurulca yapılan inceleme neticesinde 16.10.2017 tarihinde etik ihlalde bulunulduğuna karar verilmiştir. İlgili karar, Rektörlüğümüzce konunun doğrudan muhataplarının yanı sıra muhtemel kamu zararı önlenmesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına da bildirilmiştir.

3.Etik ihlal kararı üzerine Rektörlüğümüzce 30.10.2017 tarihinde ilgili öğretim üyesi hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır. 02.12.2017 tarihinde ilgili öğretim üyesine eyleminden dolayı disiplin cezası verilmiştir.

4. Tez yazarının öğrencimiz ya da personelimiz olmaması sebebiyle disiplin soruşturması başlatılamamış ise de 06.11.2017 tarihinde ilgili enstitümüz tarafından etik ihlal nedeniyle öğrencinin yüksek lisans tezinin iptaline karar verilmiştir.

5. Etik kurul kararı sonrasında, konunun savcılığa şikayet edilmesi üzerine, savcılık tarafından verilen 23.10.2018 tarihli görevsizlik kararında ilgili öğretim üyesi ile tez yazarı şüpheli olarak belirtilmiştir. Görevsizlik kararı sonrasında dosyanın Rektörlüğümüze iletilmesi üzerine üniversitemiz personeli olan öğretim üyesi hakkında 02.11.2018 tarihinde Rektörlüğümüzce ceza soruşturması başlatılmış olup, tez yazarının ise suç tarihinde ya da soruşturma açılma tarihinde üniversitemiz personeli olmaması nedeniyle ceza soruşturması başlatılamamıştır. Ancak tez yazarı hakkındaki soruşturmanın, savcılık tarafından yapılması gerektiği, ilgili başsavcılığa bildirilmiştir.

6. Bunların dışında haberde iddia edildiği gibi üniversite tarafından konu hakkında 3 kez soruşturma izni verilmemesi söz konusu olmadığı gibi; şikayet dilekçelerinde, etik kurul kararında, savcılık görevsizlik kararında ve Danıştay kararlarında adı geçen ilgililerden üniversitemiz yetkisi dahilinde olanların tamamı hakkında üniversitemizce soruşturma yürütülmüştür.

7. Yürütülen soruşturmayı inceleyen Danıştay’ın, soruşturmanın genişletilmesi yönündeki ve usule ilişkin kararları uyarınca soruşturma, Rektörlüğümüzce 05.08.2021 tarihinde yeniden başlatılmıştır…

YORUM YAP