DOLAR31,1282% 0.28
EURO33,8247% 0.57
STERLIN39,5352% 0.4
FRANG35,3689% 0.38
ALTIN2.029,91% -0,13
BITCOIN1.615.601-0.955

BALIKESİR LİSESİ VE ÖĞRENCİLİK ANILARIM

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
BALIKESİR LİSESİ VE ÖĞRENCİLİK ANILARIM

1962 – 1964 yıllarında Balıkesir Lisesi’nin ortaokul bölümünde okurken, 55-60 kişilik bir sınıfımız vardı . Yıllar geçse de sınıftaki  arkadaşlarımı , öğretmenlerimi ve onların lakaplarını unutamıyorum . 60 yıl sonra , tüm öğretmenlerimi ve öğrenci arkadaşlarımı saygı ve sevgi ile selamlıyorum , kendilerine sağlık ve esenlikler diliyorum , aramızdan ayrılanlara da tanrıdan rahmet diliyorum .

Her sabah Anafartalar caddesinden “sağa – yukarı doğru , koca okul sokağına döner” , şehir sinemasının , vali konağı ile halk evinin , belediye binasının veya saat kulesinin önünden geçerek o dik yokuşu tırmanır , okula varırdım . O günkü yollar taş döşeme ve Arnavut kaldırımı idi , derslerimiz bitinceye kadar tarihi saat kulesinin çan seslerini her saat başında sayarak dinlerdik.

Şehir Sineması ile Vali Konağı ve Halkevi “Kocaokul sokağının başında” , belediye binası da şimdi ki  “Kuvayı – Milliye” müze binası idi .

Öğretmenlerimiz lakapları ile anılırlardı ve içlerinde çok meşhur olanlar vardı . İşte o meşhur öğretmenlerimiz ;

Okul Müdürü Faik Eroğlu (Manda Faik) , Müdür Muavinleri (Hüseyin Güven – Kel Hasan – Deli Necati ) , Fizikçi (Tahta Burun ) , Kimyacı (Semiha Hanım ) ,Türkçe (Kara Karı – Keşkül -İsmet Dolay)) , İngilizce (Elçin – Elçin Çetin – Mis Foti Barış Gönüllüsü ve Amerikalıydı) , Resim İş Öğretmeni (Kaytanbıyık) , İş Bilgisi Öğretmeni (Müdür Muavini Deli Necati) , Tarihçi (Şayakçı -Nezihe  Şayakçı – Manda Faik – Ahmet Altümsek İl Milli Eğitim Müdürlüğünden öğretmenliğe)

Matematikçi (Hüseyin Güven – Halil Dolay – Kel Hasan – Japon ) , Beden Eğitimi (Mürvettin Kılıç – Macide Hanım ) , Coğrafya (Deli Karı , Deli Macide ) , isim takamadığımız bir bay , bir de bayan müzik öğretmenimiz vardı . O tarihlerde il merkezinin nüfusu 85 bin  kadar olduğu için , öğretmenlerimizi Balıkesir’deki diğer okulların öğrencileri de lakapları ile tanırlardı .

Unutamadığım ortaokul arkadaşlarm  ; Serpil Aktan , Serpil Tireli , Macide Sertel , Nesrin Peker , Nesrin Keçeci , Ayşe Günbeyaz , Ceyda Varnalı , …lü Meral … , Sarı Nurten … , Firdevs … , Fikret , Aysel , Betül … ,  Sevgi … ,

Süleyman Yarcı , Bülent Karaman , Turan Erdem , Nadir Cumalı , Parmaksız İsmail , Tarık Aldemir, Ergün Aras , Hakkı Gürcan , Kaleci Naci … , Rüştü … , Selçuk … , Anıl Ozan , Ahmet Çakıroğlu , Nezih … , Nezih… , Muharrem … , Nazım Kaynak , Abdullah Subaşı , Ersin … Haluk Tezel , Vahap Bulun , Rasim Peker , Gökçe Dikmen , Namık Göbekli , A . Kadir Özkaynak , Yılmaz Büyükmertol , Nejat … , Ziya … , Ömer Polat , Muhammed …  (Not : Öğrenci arkadaşlarımızın lakaplarını yazamıyorum , halen evli çoluk , çocuk ve torun sahibi oldukları gerçeği beni engelliyor)

 ***

O tarihlerde Balıkesir’de Balıkesir Lisesi , Muharrem Hasbi Koray Lisesi ile Ticaret Lisesi , İmam Hatip Lisesi , Erkek Sanat Okulu , Kız Teknik Okulu vardı . Ayrıca Necati Bey İlk Öğretmen Okulu ile Necati Eğitim Enstitüsü bulunuyordu . Savaştepe ilçemizde de öğretmen okulu vardı .

Bu okulların içerisinde en eski ve en köklü kurum Balıkesir Lisesi idi , bu okulda sınıf geçmek pek kolay değildi . Ortaokulda her yıl öğrencilerin yarıdan fazlası bir üst sınıfa geçemez ve sınıfta kalırdı , bu durum okul , öğrenci ve öğrenci velileri için normal kabul edilirdi .

Tarihi bina lise öğrencilerine tahsis edildiğinden , ortaokul öğrencileri için askeri hastaneye bitişik üç katlı yeni bir bina inşa edilmişti . Bu binadaki bir istasyondan kısa dalga radyo yayını da yapılıyordu .

Fizik ve kimya laboratuvarları ile spor salon ve tesisleri tarihi binada idi . Lise ve ortaokulun görevli  hademeleri ilk dersin başlamasından , son dersin bitimine kadar giriş kapılarını kapatır ve içeriden sürgülerdi . Okul önünde simitçi , börekçi , Şam tatlıcı , çekirdekçi , muhallebici , turşucu , koz helvacı ve pamuk helvacı , gazozcu …vb. seyyar satıcılar  her gün yerlerini alırlardı , çoğunlukla büyük teneffüste ve kapı açıldığında öğrenciler bu satıcılardan alışveriş ederlerdi.

Hafta sonlarında (cumartesi öğleyin) ve pazartesi sabahları , lise öğrencileri ile müştereken  yapılan bayrak törenlerinde bayrak  , lisenin son sınıfından seçilen mümtaz bir öğrenci tarafından taşınır ve göndere çekilirdi .

Milli Bayramlarda törenlere tüm orta dereceli okul öğrencileri katılırlardı ve biz bayramları büyük bir coşku ile kutlardık .

19 Mayıs Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk stadında sportif  hareket ve gösteriler eşliğinde icra edilirdi , Balıkesir Lisesi ile Savaştepe öğretmen okulunun ve Necati Bey öğretmen okulunun spor gösterileri büyük bir hayranlıkla izlenir ve takdir edilirdi . 

 23 ARALIK 2021   

Muharrem KAYNAK

***

BALIKESİR  ÖZLEMİ

Balıkesir memleketim , zeybek oynar efelerim

Harmandalı çalınca , hemen kanım kaynıyor benim

Şimdi gurbetteyim , özlüyorum , kan ağlıyor içim

Balıkesir benim memleketim , bende bir efeyim

 

İki keklik türküsünü hem dinlerim , hem  söylerim

Yanık sevda türküsünün , sonunu tez getiririm

Balıkesir Bengi’si çalınca , kendimden geçerim

Kaymak yerim , bal yerim , ben höşmerimi çok severim

 

Artık geçti , hemen varılmıyor , serde gençlik mi var

Yıllar geçti , koynumda yatıyor ,  vefalı nazlı yar

Tam elli yıldır benimle aynı yastığa baş koyar

Çok memleketler gördük biz , senin yerini tutmuyor

 

Bekle , belki bir gün yine sana döneriz ikimiz

Varsa yiyecek ekmeğimiz ve içecek suyumuz

Çıkarız biz Milli Kuvvetler’le , Anafartalar’a

Bu yılımız da böyle geçti , belki başka bahara

Muharrem KAYNAK

***

BİYOGRAFİ

6 Mayıs 1949 tarihinde Balya Kayalar’da doğan Muharrem KAYNAK , İlkokulu Kayalar’da,  Balya’da Ortaokulu , İstanbul’da Kuleli Askeri Lisesini , Ankara’da Kara Harp Okulunu , Polatlı’da Topçu ve Füze Okulunu bitirerek Topçu Subayı olmuştur.

Yurdumuzun Ankara , Polatlı , Malkara , Erzincan , Tunceli , Burdur , Kıbrıs , Bergama ,Sarıkamış ,  İstanbul gibi bir çok köşesinde görev yapmıştır.

Evli ve iki çocuklu olan yazar subaylık mesleğinin yanında şiir , resim ve  müzik ile de uğraşarak güzel eserler vermiştir.

Bilimsel ve tarihi araştırmaları ile incelemelerini de sürdürmektedir. ŞİİR , RESİM ve MÜZİK alanındaki eserlerine ait bir liste aşağıya çıkartılmıştır.

a. ŞİİRLERİ: 1989 yılında ; ÜRÜNLERİM ve SUNDUM , 1991 yılında ; ÜRÜNLERİMİ SUNDUM , 1995 yılında ; MASAİYE KALAN GÜNEŞ isimli dört adet kitapta toplanmıştır. Henüz kitap haline getirilmemiş iki üç kitaplık şiiri mevcut olan yazarımızın şiirle ilgili çalışmaları sürmektedir.

b. RESİMLERİ: Her gittiği görev yerinde yaptığı yağlıboya ve karakalem eserleri bulunan sanatçının kayıtlı (192 adet) yağlı boya eseri mevcuttur. Çalışmalarını evindeki atölyesinde sürdürmektedir.

c.MÜZİK ESERLERİ: Sanatçının bestelenmiş olan ATATÜRK ve 23 NİSAN isimli iki adet marşın yanı sıra , kayıtlı TSM , POP ve TÜRKÜ tarzında bestelenerek okunan 15 adet eseri mevcuttur. Sanatçının her üç daldaki faaliyet ve etkinlikleri devam etmektedir , üyesi olduğu kuruluşlar ile diğer uğraşılarına ait özet bilgiler ; Sanatçı :

– İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)’nin

– MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği)’nin

– GESAM (Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)’nin üyesidir.

– 2009 yılında “KAYALAR KÖYÜ ve TARİHİ” kitabı yayınlandıktan sonra Kayalar köyü ve tarihine ait  çalışmalarına hız vermiştir.

– 2018 yılı içinde sanatçının “KAYALAR KÖYÜ TARİHİ ve SOSYAL YAŞAMI”, “TEMETTUAT KAYITLARI İLE KAYALAR” kitapları ile birlikte “KARGASAVAR” isimli yeni bir şiir kitabı daha yayınlanmıştır .

– 2021’de  yayınlanan “THE KAYALAR” onun en yeni ve çok değer verdiği eserlerinden  birisidir.

– ATATÜRK’ü seven , Atatürk ilke ve İnkilaplarını benimseyen ve özümseyen yazarımızın kendi köyü KAYALAR’a  ait sevgisi de ağırlıklı olarak hissedilmektedir.

 

 

 

YORUM YAP

Mustafa Ergül9 Şubat 2022 / 16:16Yanıtla

Değerli komutanıma selam ve sevgilerimi sunuyorum. Kalemine sağlık.

  Muharrem Kaynak10 Şubat 2022 / 20:05Yanıtla

  Değerli kardeşim Mustafa Ergül, çok teşekkür ederim.

Nursen Kaynak11 Şubat 2022 / 22:53Yanıtla

Amcacım kalemine sağlık. Başarıların devamını dilerim.Saygılarımla.

  Muharrem Kaynak13 Şubat 2022 / 14:00Yanıtla

  teşekkürler , sağolasın .

Serpil Aktan Güleçyüz15 Şubat 2022 / 14:48Yanıtla

Beni çok eskilere götüren güzel yazın için çok teşekkür ederim

  Muharrem Kaynak16 Şubat 2022 / 08:47Yanıtla

  arkadaşım çok çok teşekkür teşekkür ederim , o günlerde aynı sınıfta birlikte nefes almıştık …

  Muharrem Kaynak16 Şubat 2022 / 10:32Yanıtla

  sınıf arkadaşım , tekrar tekrar teşekkür ediyorum .