BALIKESİR LİSELİLER : ZİYA KOZAN, AYDIN AYHAN, SEZEN ÖZOL « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 19:28

BALIKESİR LİSELİLER : ZİYA KOZAN, AYDIN AYHAN, SEZEN ÖZOL

BALIKESİR LİSELİLER : ZİYA KOZAN, AYDIN AYHAN, SEZEN ÖZOL
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2021 - 12:26

BALIKESİR LİSESİ VE BİR KURTULUŞ ANISI.

Balıkesir’in kurtulduğu gün 6 Eylül 1922’de , Ziya adında dokuz yaşında Kozanlı bir muhacir çocuk evlerinde yıllardır saklanılan Türk bayrağını en yüksek bina olan ve her taraftan görülen Balıkesir Lisesi üzerine asmıştı.
Bu KOCA MEKTEP kurulduğu zamandan bu yana sevdalısı olduğu ve 29 Haziran 1920 Balıkesir’in işgalinden beri mahrum olduğu SEVGİLİSİNE, AY-YILDIZLI BAYRAĞINA KAVUŞMUŞTU.
Bu çocuk daha sonra BALIKESİR MUALLİM MEKTEBİ (Necati Bey Öğretmen Okulu) ve GAZİ TERBİYE ENSTİTÜSÜ(Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü)nü bitirerek öğretmen oldu.
Samsun Akpınar ve Savaştepe Köy Enstitülerinde öğretmenlik yaptı.
Daha sonra Balıkesir’de öğretmen olarak yıllarca aynı aşkla hizmet eden ZİYA KOZAN’dı.
Allah rahmet eylesin. Hizmetleri aziz olsun.”  (AYDIN AYHAN / Balıkesir Liseliler Derneği)

Aydın Ayhan öğretmenimin bu yazısına ben de rahmetli babam ile ilgili bir not düşmek isterim.
Savaştepe Köy Enstitüsü öğrencisi olan babamın da öğretmenliğini yapan Ziya Kozan öğretmenimiz öğrencileri ile kurduğu dostlukla daha çok gönüllerde yer almış. Hani bir babacan söz vardır ya ” ben sizin babanızım ” . Ziya Kozan öğretmen de ” sizlerin babasıyım” diyen bir yürekle, Savaştepe Köy Enstitülü öğrencilerine , sevgiyle , şefkatle onlara baba gibi olmuş.
Köylerinden kopup gelen o küçücük çocuklara “Baba” ve öğretmen olmanın sorumluluğunu ve sevgisini doyasıya yaşamış.
En hasta olanı , en küçük olanı koruyup kollamış.
Baba Ziya’ya çıkmış adı.
Pedagoji okuduğu için insan ilişkilerinin ve köy çocuklarının sorunları çözüp ,onların halinden anlamayı kendisine ödev edinmiş.
“İnsan olmak önemli , ama insan kalmak çok daha önemli..”
Bu söz Ziya Kozan öğretmenimizden babama , ondan da bana kalan bir miras.
İnsan kalmak için çabalayanların yarattığı bir dünya hayali dileğimdir.
Balıkesir’e atandığında Savaştepe halkı arkasından gözyaşı dökmüş.
Öğrencileri tren istasyonunda ortalığı ayağa kaldırmışlar..
– Ziya baba , bizi bırakma..
Işıklarda uyusunlar , tüm gidenlerimiz..

***

Aydın Ayhan öğretmenimizin bu paylaşımının altına Balıkesir Lisesi mezunu , Hukukçu- Yazar Sezen Özol aşağıdaki yorumları yazmış.
Siz okurlarımızın da haberi olsun istedim.

SEZEN ÖZOL / Yorum (1)

Balıkesir Lisesi bir tepe üstünde gerçekten bir ilim irfan kalesi gibi yükselir. Şimdi de Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmakta.
Ben o lisede üç sene yatılı okudum. O güzel yılların anılarını “Eski Hayaller Alırım” adındaki kitapta anlattım. Evveli sene ve seneler sonra Balıkesir’e gittiğimde liseme çıktım. Yatakhane olarak kullandığımız üst kat yıkılmış binanın içi fakülte olarak kullanılmak üzere düzenlenmişti.
Ne yazık ki ismini unuttuğum bir hanım geldi yanıma, kendini dekan yardımcısı olarak tanıttıktan ne istediğimi sordu anlattım. Sağ olsun ilgilendi. Yani yabancı bildiği birini görünce üst kattan inerek hal hatır soran o kültürün lisemde hala yaşıyor olması beni ziyadesiyle hislendirdi.
Radyo odası olarak kullandığımız oda, o merdivenler yerli yerindeydi ve anılar, acı tatlı anılar uçuşuyordu havada, gözlerimi nemlendiren. Nedenini sorsalar o anda belki cevap veremezdim ama o yılları, yatılı öğrenci olmanın kader birliğini, himayemize aldığımız yatılı orta okul çocukları sıla ve anne baba hasretiyle ağlarken tek kelime söylemeden onlara sarılışımızı şimdi bile dün gibi hatırlıyorum.
O zaman 8 kitabım vardı yayımladığım bir tanesi de o binanın yaz – kış içinde geçen anılardı. Sekizini birden Güzel Sanatlar Fakültesi adına imzalayarak gönderdim.
Şu anda o kültür yuvasının kütüphanesinde gene o bina içinde yaşanan umutlu günlerin kitapları yan yana duruyor. Ne mutlu bana ki öyle bir kültür yuvasının öğrencisiydim. Bununla şimdi bu yaşımda bile övüyorum.
Sağlıkla kalın sevgisiz kalmayın dostlar. ”

***

SEZEN ÖZOL / Yorum ( 2)

Balıkesir Sultanisi (Lisesi), Çanakkale Savaşları’nda 94 şehit vermiştir. 1916 – 1917 yılı son sınıf öğrencileri Çanakkale Savaşlarına İzci olarak katılmış, tümü şehit olmuştur.

Benim lisem olduğu için söylemiyorum Balıkesir Lisesi geçmişi şanlarla şereflerle dolu bir kavram ve aynı zamanda bir kültürün yeni dönemlere aktarıldığı bir bilim yuvasıdır.
Çanakkale savaşlarına ait “Çanakkale Askerine Rütbe Gerekmez” ve “Nusrat” adında gene Çanakkale savaşlarında 18 Mart deniz cengini yunus balıklarının gözünden anlatan iki kitabım Çanakkale Savaşlarında şehit düşen ağabeylerimin anısına şu anda o bilim yuvasının kütüphanesindedir.
Balıkesir Liseli olmak bu bilinç bakımından gerçekten bir ayrıcalıktır.

***

Kadir kıymet bilenler sağlıcakla ve uzun ömürlü olun.
Gidenlerimizi minnet ve dua ile anıyorum..

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.