DOLAR31,2207% 0.03
EURO33,9592% 0.24
STERLIN39,6229% 0.07
FRANG35,5386% 0.01
ALTIN2.042,38% 0,09
BITCOIN1.921.0307.956

BALIKESİR LİSELİ OLMAK ŞEREFTİR

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR LİSELİ OLMAK ŞEREFTİR

Sevgili okurlarım, sizlerin huzurunda değerli büyüğüm Abdi Kahyaoğlu‘na çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz haftalarda kendisi beni  ‘BALIKESİR LİSELİLER 1885’DEN GÜNÜMÜZE’ adlı Facebook grubuna davet etmişti. Bu grubun üyesi olmakla beraber tarihi Balıkesir Lisesi’nden mezun olmanın gururunu ve mutluluğunu bir kez daha yaşadım. Kırk yılı aşkın, Balıkesir Liseli olan Abdi Kahyaoğlu’nun, okulu için bugüne dek yaptıkları takdiri şayan. Benim gibi nice mezunlara yol gösterecek her bir başarılı çalışması için kendisine çok teşekkür ediyorum. Umarım üstlendiği misyonu bizler sürdürebiliriz.

Bu temennimin ardından o güzelim lise yıllarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 2001/2004 yılları, hayatımın en güzel zaman dilimlerindendir. Gençlik heyecanı, okulumuzun kuruluş felsefesine uygun kazanımlar, değerli öğretmenlerim ve sevgili arkadaşlarım ile yaşadıklarım, bin bir duygular içerisinde inilip çıkılan yokuş, unutulmaz Çanakkale törenleri, bahçemizde izcilerimiz için yaktığımız bağımsızlık ateşi, okulumuzun spor müsabakaları, klasik Değirmen Boğazı piknikleri, okul gezileri… Daha nice güzel anılar ile üç yıl dopdoludur.

En önemlisi de üç yıl boyunca Tıbbiyeli Hikmet ’in, ölümsüz keşşaf izcilerimizin silinmez izlerle geçtiği, nice değerli isimleri yetiştiren okulumun 3532 no’lu öğrencisiydim. Bunun değerini ve önemini umarım her zaman bilebilirim.

Lisemize adım atmam ile Balıkesir’imizin eski mahalleleriyle, farklı sosyal yüzüyle de tanışmıştım. Gördüğümüz eğitim öğretim gibi bu yönde de okulumuz öğretmeye devam etmişti. Yıllar geçtikçe şehrimizin değişen yüzüyle bunu çok daha iyi anlıyorum.

Okulumuza dair anlatılacak çok şey var. Bunlar hep güzelliklerle dolu. Sizlerle kendi okuduğum döneme dair şunları da paylaşmak istiyorum. Aynı durumların tekrar edilmemesini umut ediyorum. Lise 1. Sınıfta iken sınıfımız ilk başta 39 kişiydi. Birkaç hafta içinde geçen yıl sınıfta kalanların aramıza katılmasıyla 45 kişi olmuştuk. Lise 2 ve 3. sınıfta ise 54 kişiydik.

Bölüm seçiminde bu durumun olumsuz etkisini yaşamıştık. Üniversite hayatında sözel alanlar da çok daha başarılı olacak kişiler, başarısız ve sorunlu olarak görülen öğrenciler nedeniyle sözel yerine eşit ağırlık bölümünü seçmişti. Spor bölümü, bizim dönemimizde kapanmıştı. Zamanında okul takımlarımı tarihi başarılara imza atmış bir okuluz. Pekâlâ, aynı başarıları gerçekleştirecek sporcular yetişebilirdi. Bu konu ile ilgili yasal bir açıklama olsa da spor bölümü devam etmeliydi düşüncesindeyim.

Elbette, bu durumlar sadece lisemiz sadece için geçerli değildi. Genel eğitim politikasından kaynaklanıyordu. Her geçen yıl değişen sisteminin olumsuzlarına ne yazık ki bugünlerde tanığız. Artık benzer sorunların yaşanmaması için hepimizin taşın altına elimizi sokmamız gerekiyor. İşe Balıkesir Liseliler Derneği’ne destekte bulunarak başlayabiliriz. Bunun için illa okuldan mezun olmaya gerek yok. Aydınlık bir gelecek isteyen herkesin eğitime bir katkı sunması gerekir. Bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız için, Balıkesir Liseliler Derneği’nin hesap numaralarını paylaşıyorum:

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tarihi lisemiz için canla başla çalışan eğitim ordusunun bugün aramızda olmayan değerli öğretmenlerini minnet ve saygıyla anıyorum. Üç yıl boyunca bizlere emek veren bütün öğretmenlerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sevgili arkadaşlarıma selam olsun.  Balıkesir Liseliler Derneği’ni bugünlere taşıyanlara teşekkürlerimi iletiyorum. İyi ki Balıkesir Liseliyim. Yaşasın Çanakkale Ruhu!

YORUM YAP