DOLAR 32,3017 % -0.03
EURO 35,1306 % 0.53
STERLIN 41,6098 % 0.4
FRANG 36,0803 % -0.15
ALTIN 2.405,18 % -0,41
BITCOIN 67.547,98 0.197
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“BALIKESİR KUVVA-İ MİLLİYE’DİR”

“BALIKESİR KUVVA-İ MİLLİYE’DİR”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Mesajında birlik vurgusunu öne çıkaran Ensar Aytekin, “Balıkesir Kuvva-i Milliye’dir, sonsuzluğa giden yolda 97.yılımız tüm hemşehrilerimize kutlu olsun” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

97. yıl önce, bu topraklarda gözü olanlar, yurdumuzu parça parça bölmek isteyenler tarihin en büyük halk direnişi karşısında başarısız oldular ve ülkemizi terk ettiler.  O tarihte Kuvvai Milliye ile başlayan Anadolu mücadelesinin en önemli noktalarından birisi de Balıkesir’imiz olmuştur. Sömürü ve işgal isteyen varsa ya istiklal ya Ölüm diyenler de vardır diyerek, tüm yurtta Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına destek olmak isteyen Anadolu halkı bu direnişin en güzel örneklerinden birini de Balıkesir’de sergilemiştir.

Balıkesir, Milli Mücadele tarihine adını altın harflerle yazdırmış, Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’da çetecilere karşı direnişi örgütlemiş bir tarih abidesidir. Alacamescit camisinden, Okuma Yurdundan başlayan mücadele, Seyit Onbaşının omuzlarında bir halkın kurtuluş destanına yazılan en onurlu mücadele olmuştur.

Üzerinden geçen 97 yılda  Balıkesir; tarihteki duruşunu hiç kaybetmemiş söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözünü yüreklerine yazmış hemşehrilerimizin mavi gökyüzü altında özgürce yaşayıp birlik olduğu bir kenttir.

Düğünlerimizde dövülen keşkekte, hayırlarımızda dağıtılan lokmalarda, askere giden her bir çocuğumuzun meydanda salladığı al bayraklı sancakta verilen tek mesaj birlik olmaktır.

Bu vesileyle, Balıkesir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yılında, tüm hemşehrilerimizi kutlarken, bu toprakları bize yurt yapan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını ve Balıkesir’de Milli Mücadele’de saf tutan tüm şanlı geçmişimizi saygı ve şükranla anıyorum. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP